Підсумки стану свободи слова в Україні у 2024 році: 268 порушень, більшість з яких вчинила РФ
За підсумками 2024 року, в Україні зафіксовано 268 порушень свободи слова. З них 155 злочинів скоїла Росія внаслідок свого повномасштабного вторгнення в Україну.
Такими є річні підсумки моніторингового дослідження Інституту масової інформації (ІМІ) “Барометр свободи слова”.
Для порівняння: у 2023 році ІМІ зафіксував в Україні 150 порушень свободи слова. З них 67 злочинів скоїла Росія внаслідок свого повномасштабного вторгнення в Україну. Отже, у 2024 році серйозно зріс негативний і руйнівний вплив російської агресії на медіасферу.
За даними ІМІ, у 2024 році внаслідок російської агресії проти України загинуло 24 медійники (у 2023 році – 27), з них три жінки.
Двоє медійників загинуло під час виконання журналістської діяльності:
- Вікторія Рощина – українська журналістка, яка зникла безвісти в серпні 2023 року на ТОТ України. У травні 2024 року в Росії підтвердили, що вона затримана і перебуває на території РФ. Про її смерть у російському ув’язненні стало відомо 10 жовтня 2024 року.
- Раян Еванс – радник з питань безпеки британського інформагентства Reuters (загинув у Краматорську внаслідок російського удару по готелю “Сапфір” 24 серпня 2024 року).
Решта 22 медійники загинули як учасники бойових дій, деякі з них вважалися довгий час зниклими безвісти, і їхня загибель підтвердилася лише у 2024 році. Як, наприклад, запорізький журналіст-розслідувач Олег Шемчук, який зник на полі бою під Бахмутом у вересні 2022 року, а визнали його загиблим у квітні 2024 року. Крім того, у 2024 році загинули дві медійниці-комбатантки – колишні журналістки Алла Пушкарчук та Ірина Цибух.
Порушення свободи слова в Україні за 2024 рік
Загалом з початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України окупанти вбили 95 медійників, з них 12 – під час виконання професійної журналістської діяльності.
Серед інших російських злочинів, зафіксованих на українській території у 2024 році:
- викрадення журналістів;
- обстріли та поранення журналістів;
- погрози та залякування журналістів;
- пошкодження редакцій медіа;
- обстріли телевеж;
- кіберзлочини;
- вимкнення українського мовлення;
- юридичний тиск.
За даними ІМІ, щонайменше 15 журналістів іноземних та українських медіа отримали поранення внаслідок російських обстрілів (2023 року – щонайменше 10 таких випадків). Зокрема, деякі медійники постраждали через подвійні удари (так звані double tap) міст, які постійно застосовують росіяни. У квітні 2024 року під таку атаку потрапив журналіст Медіагрупи “Накипіло” Віктор Пічугін.
У 2024 році російські обстріли зруйнували або пошкодили вісім редакцій медіа. Публічно відомо про п’ятьох викрадених росіянами журналістів – такі випадки були зафіксовані на окупованих територіях Луганщини, Херсонщини та Запорізької області.
У 2024 році росіяни продовжили залякувати журналістів, погрожувати їм. Зокрема, ІМІ зафіксував три хвилі (у жовтні, листопаді та грудні) анонімних погроз про мінування низки редакцій та установ у різних областях України: ідентичні електронні листи отримала низка медіа та журналістів. Російські хакери протягом 2024 року ламали ефіри українських телеканалів та запускали свою пропаганду на них, атакували сайти як національних, так і регіональних медіа, які висвітлюють воєнні злочини РФ.
Злочини проти медіа та журналістів, скоєні Росією, експерти ІМІ зафіксували в 17 регіонах України. Це як прифронтові регіони, так і тилові. Окрім того, українські медіа продовжують закриватися внаслідок фінансової кризи та браку кадрів, спричинених повномасштабною російською агресією.
Порушення свободи слова в Україні, відповідальність за які лежить на українських громадянах
У 2024 році експерти ІМІ зафіксували 113 порушень свободи слова, за які відповідальна саме українська сторона. Ця кількість є більшою, ніж 2023 року, коли ІМІ зафіксував 83 порушення свободи слова. Для порівняння: у 2022 році – загалом 97 порушень, 2021 року – 197 порушень, 2020 року – 229 випадків.
Основними категоріями порушень, відповідальність за які лежить на українських громадянах, у 2024 році стали:
- кібератаки – 23 (у 2023 році – 11 випадків);
- перешкоджання законній журналістській діяльності – 21 (у 2023 році – 29 випадків);
- непрямий тиск – 19 (у 2023 році – 3);
- обмеження доступу до публічної інформації – 18 (у 2023 році – 20).
Загалом найчастіше 2024 року право журналістів на професію порушували приватні особи, органи місцевого самоврядування, правоохоронці, центральна та виконавча влада, судова влада тощо.
Найгучнішими кейсами року стали, зокрема:
- кейси про переслідування журналістів-розслідувачів – Бігус.Інфо, Слідство.Інфо;
- цензура в Укрінформі;
- спроби викинути Суспільне з єдиного телемарафону.
Порушення фіксувались у 22 регіонах України. За кількістю порушень традиційно лідирує Київ з областю (39 випадків). Друге місце посіла Полтавщина (13 випадків), третє – Кіровоградщина (10), четверте – Запорізька та Одеська області (по шість випадків), п’яте місце розділили Волинь, Дніпропетровщина та Херсонщина (по п’ять випадків).
Інші злочини, скоєні на території України
У 2024 році в Україні вперше з 2019 року вбили журналіста: після замаху в Києві помер казахський опозиційний до влади своєї країни журналіст Айдос Садиков. Після того як у нього стріляли, Садиков перебував у лікарні в комі. Дружина журналіста Наталія Садикова звинуватила в смерті чоловіка президента Казахстану Касим-Жомарта Токаєва.
Нагадаємо, 2022 року в Україні було зафіксовано 567 порушень свободи слова. З них понад 80% (470 злочинів) вчинила Росія.
Детальніше про стан свободи слова читайте на сайті ІМІ в рубриці “Барометр свободи слова”.
Інститут масової інформації (ІМІ) – медійна громадська організація, яка працює з 1995 року. ІМІ відстоює права журналістів, аналізує медіасферу та висвітлює пов’язані з медіа події, протидіє пропаганді та дезінформації, забезпечує медіа засобами захисту для відряджень до зони бойових дій під час російсько-української війни починаючи з 2014 року.
ІМІ робить єдиний в Україні моніторинг свободи слова та список якісних і відповідальних онлайн-медіа, документує медійні злочини Росії у війні проти України. ІМІ має представників у 20 регіонах України та мережу хабів “Медіабаза” для безперебійної підтримки журналістів. Серед партнерів ІМІ – “Репортери без кордонів” та Freedom House, організація входить до мережі Міжнародної організації із захисту свободи слова (IFEX).
Help us be even more cool!