ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

229 випадків порушень свободи слова ІМІ зафіксував в Україні у 2020 році

28.12.2020, 13:40
Фото - sambadenglish.com
Фото - sambadenglish.com

229 випадків порушень свободи слова зафіксували експерти ІМІ в Україні протягом цього року (станом на 28 грудня). З них 171 випадок стосувався фізичної агресії проти журналістів.

Для порівняння: у 2019 році загалом було зафіксовано 243 випадки порушень свободи слова. З них 172 випадки стосувалися фізичної агресії проти журналістів.

Такими є річні підсумки моніторингового дослідження Інституту масової інформації “Барометр свободи слова.

Основними категоріями порушень свободи слова в Україні у 2020 році були:

  • перешкоджання законній журналістській діяльності – 125 випадків (99 у 2019 році);
  • доступ - 22 (минулоріч 21 порушення);
  • побиття - 20 (23 побиття минулого року);
  • погрози - 19 (минулоріч 37 випадків )
  • юридичний тиск - 19 (минулоріч 18 випадків).

Головні тренди року:

У 2020 році на цілих 26% зросла кількість перешкоджань законній професійній діяльності журналістів, порівняно з 2019 роком. Основними причинами такого росту стали протизаконні карантинні обмеження та місцеві вибори. 

Фізична агресія знову стала найпоширенішим порушенням свободи слова. На неї припало 74% від всіх порушень свободи слова в Україні. Журналістам ламали техніку, виштовхували, нападали під час прямих ефірів, наносили тяжкі тілесні ушкодження, погрожували, пошкоджували їхнє майно, підпалювали машини. 

За даними ІМІ, 62 порушення свободи слова цього року були пов’язані з карантином, запровадженим через пандемію коронавірусу. Це майже третина (27%) від загальної кількості порушень свободи слова в Україні. Переважно ці випадки стосувалися недопущення журналістів на сесії місцевої влади, а також нападів на журналістів на ринках, у перукарнях, магазинах під час перевірки дотримання умов карантину. 

Експерти помітили тенденцію до вибіркового запрошення ЗМІ під час робочих поїздок президента Володимира Зеленського регіонами. Представники ІМІ зафіксували такі скарги від журналістів у Херсоні, Дніпрі, Кривому Розі, Хмельницькому, Волині, Запоріжжі. Показовим став страйк херсонських журналістів, що не були акредитовані на зустріч із Зеленським: вони ставили новини без тексту, публікували порожні сторінки, вигадували текст з місця події.

Закритість органів влади стала одним з головних трендів року. Журналістів не допустили на сесії обласних, міських, районних та селищних рад. Найбільшими областями-порушниками стали Дніпропетровщина, Запоріжжя, Херсонщина, Полтавщина та Закарпаття. Цьогоріч представники місцевої влади протизаконно обмежували доступ журналістів під приводом карантину. При цьому, місцеві органи влади не забезпечували будь-якого іншого доступу до інформації із сесії для медіа, зокрема не організовували онлайн-трансляцій.

Іншою тенденцією року стали обмеження доступу до публічної інформації. Журналістам відмовлялися відповідати чи надавати запитувану інформацію, виставляли рахунок за отримання запитуваної інформації. Це робили органи місцевого самоврядування, правоохоронці, центральні органи влади, зокрема Офіс президента. Зокрема, Виноградівська міська рада, що на Закарпатті, виставила рахунки на 259.25 грн та на та 86.26 грн. за відповідь на інформаційні запити журналістки інтернет-видання “Голос Карпат” Олени Мудри. Миколаївська СБУ відмовилася надавати журналістам інформацію про ремонт тротуару біля будівлі відомства.

25 жовтня в Україні відбулися місцеві вибори. Експерти ІМІ за результатами моніторингу у день голосування констатували, що вибори відбулися в демократичний спосіб і з дотриманням прав журналістів, були зафіксовані лише незначні порушення з боку членів виборчих комісій.

Згідно з результатами моніторингу, найчастіше право журналістів на професію порушували приватні особи (102), місцева влада (55), правоохоронці (24), судова влада (17), Офіс Президента (7) та інші.

Серед регіонів України за кількістю порушень лідирує Київ з областю (71 випадок). Друге місце за кількістю порушень посіла Одещина та Запоріжжя (по 18 випадків), третє місце розділили між собою Дніпропетровщина та Херсонщина - по 15 випадків.  Четверте - Львівщина та Полтавщина по 12 випадків. П'яте- Миколаїв - 11.

Утиску своїх прав зазнали 103 журналіста та 90 журналісток.

Журналістська спільнота цьогоріч реагувала заявами щодо: законопроєктів “Про дезінформацію” та “Про медіа”; справ про вбивство Павла Шеремета та Георгія Гонгадзе; обшуків в офісах проєктів “Секретні матеріали”, “Гроші” та домівках журналістів 1+1; недопуску воєнкорів на передову на Донбасі; телеуроків на проросійських телеканалах Медведчука; обмеження доступу журналістів Кременчука на сесії міськради; безпеки журналістів та репутації проєкту StopFake; щодо спроб суддів ‌незаконно ‌отримати‌ ‌доступ‌ ‌до‌ ‌телефону‌ ‌журналістки‌ ‌"Слідства.Інфо"; щодо неприпустимості тиску на журналістку Любов Величко; щодо забезпечення повного фінансування Суспільного; щодо протизаконного позбавлення акредитації у ВР 19 редакцій ЗМІ та інші.

Детальніше про стан свободи слова читайте на сайті ІМІ в рубриці “Барометр свободи слова”.

Інститут масової інформації проводить щомісячний всеукраїнський моніторинг свободи слова за такими категоріями: фізична агресія, цензура та доступ до інформації, економічний та політичний тиск, юридичний тиск і кіберзлочини проти ЗМІ та журналістів. До щомісячного звіту заносяться лише випадки, пов’язані зі свободою слова та професійною журналістською діяльністю. Детальніше про методологію можна прочитати тут.

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews Network.

Liked the article?
Help us be even more cool!