ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Казахстанська журналістка Жанара Ахметова отримала політичний притулок у Франції

01.12.2022, 11:00
Фото – Радіо Свобода
Фото – Радіо Свобода

Казахстанська журналістка та активістка Жанара Ахметова отримала політичний притулок у Франції; це сталося через п’ять років після того, як вона виїхала з Казахстану до України через погрози за критику влади.

Про це повідомляє ZMINA  з посиланням на Асамблею громадянських ініціатив “Вибір”.

“Це був довгий і складний шлях завдовжки п’ять років. Але завдяки вам та вашій підтримці Жанара та її син Ансар Бота перебувають у безпеці! Вони отримали політичний притулок на 10 років із можливістю стати повноправними громадянами Євросоюзу”, — йдеться в повідомленні.

Президент Асамблеї Мурад Курбанов нагадав, що казахстанська влада роками переслідувала Ахметову, залякувала, використовувала “підлі прийоми, переслідуючи її дітей”.

Він висловив подяку політикам у Європі та США, адвокатам, правозахисникам, журналістам, активістам, українським і міжнародним організаціям та ЗМІ за допомогу у справі.

Жанара Ахметова — казахстанська журналістка й активістка опозиційного руху “ДВК” (“Демократичний вибір Казахстану”), який влада Казахстану заборонила за звинуваченнями в “екстремізмі”, “розпалюванні соціальної ворожнечі” і “формуванні негативного образу влади”.

У 2009 році казахстанський суд засудив Ахметову до семи років в’язниці за звинуваченням у “шахрайстві”, але відтермінував виконання вироку до досягнення її дитиною 14-річного віку (до 2021 року).

У березні 2017 року вона літаком прибула до України і звернулася до Державної міграційної служби щодо надання статусу біженки. 

21 жовтня 2017 року Жанара Ахметова була затримана на Київщині у зв’язку з розшуком за лінією Інтерполу. Києво-Святошинський суд заарештував її на 18 діб. Проте у листопаді Апеляційний суд Києва віддав її на поруки народній депутатці Світлані Заліщук.

Державна міграційна служба відмовила їй у статусі. Жанара оскаржувала відмову у суді. У лютому 2020 року Шостий апеляційний адміністративний суд скасував рішення Державної міграційної служби України (ДМСУ) про відмову Ахметовій у наданні статусу біженця. Проте у травні Касаційний суд скасував постанову Шостого апеляційного адмінсуду щодо Ахметової та визнав правомірною відмову ДМС у наданні їй статусу біженки, тому її могли екстрадувати.

9 січня 2020 року низка українських правозахисних організацій заявили, що вважають політичним переслідування з боку влади Казахстану опозиційної журналістки Жанари Ахметової та вважають неприпустимою її екстрадицію. 

Казахстан у рейтингу свободи преси від “Репортерів без кордонів” 2022 року посідає 122-ге місце зі 180.

Liked the article?
Help us be even more cool!