Голова СБУ обурений діями своїх співробітників, які стежили за Bihus.Info
Голова Служби безпеки України Василь Малюк заявив, що обурений діями співробітників Департаменту захисту національної державності, які стежили за журналістами Bihus.Info. Про це йдеться в заяві Малюка, оприлюдненій 6 лютого в телеграм-каналі СБУ.
“Моя позиція однозначна – не можуть вчинки окремих співробітників перекреслювати всі ті позитивні результати, які має СБУ під час війни, і кидати тінь на кожного представника Служби: і тих, хто бореться з ворогом всередині країни, і тих побратимів з СБУ, які віддають на полі бою свої життя заради України. За будь-які незаконні дії має бути покарання”, – сказав Малюк.
За його словами, заходи з протидії організованій наркозлочинності призвели не лише до отримання інформації про причетність однієї з операторок Bihus.Info до поширення наркотичних речовин, а й до публічного поширення відеоматеріалів.
Такі дії Малюк вважає неприпустимими, тому він скерував подання на звільнення керівника ДЗНД СБУ Романа Семенченка, а Президент України ще 31 січня підписав відповідний указ.
Він наголосив, що як керівник СБУ зробить “усе можливе, аби кожне ЗМІ могло працювати в Україні вільно”.
“Сьогодні ми не просто будуємо оновлену СБУ, а захищаємо демократичні цінності, серед яких – свобода слова і незалежність медіа. Для мене особисто віднині це надпріоритет!” – зауважив він.
Водночас Василь Малюк звернув увагу на “надважливий внесок у захист країни”, який сьогодні робить СБУ. Він зауважив, що разом з побратимами із Сил безпеки та оборони вони нищать окупантів на передовій, ліквідовують загарбників і військових злочинців, проводять унікальні спецоперації (підриви Кримського мосту, військових об’єктів углибині РФ).
“Я пишаюся бойовими побратимами СБУ – тими, хто виконує реальні бойові задачі, реально ловить колаборантів та зрадників, реально знищує окупантів та протидіє злочинності. Це і є справжнє обличчя дієвої і фахової Служби безпеки”, – заявив Василь Малюк.
Як повідомляв ІМІ, 6 лютого Верховна Рада викликала на доповідь у парламент голову СБУ Василя Малюка після того, як стало відомо, що співробітники спецслужби стежили за командою Bihus.info.
5 лютого керівник проєкту журналістських розслідувань Bihus.Info Денис Бігус заявив, що за його командою стежила Служба безпеки України, а за операцію відповідав саме Департамент захисту національної державності СБУ.
У відповідь СБУ заявила, що розслідує кримінальні провадження про наркозлочинність і про незаконне використання засобів стеження. “За наявною в СБУ оперативною інформацією, серед клієнтів дилерів, через яких наркотичні речовини постачались іншим громадянам, виявилися також, на жаль, окремі співробітники Bihus.Info”, – зазначила спецслужба.
З чого все почалося
16 січня 2024 року керівник проєкту журналістських розслідувань Bihus.Info Денис Бігус записав заяву щодо оприлюднення в мережі провокативного відео, яке 16 січня на своєму ютуб-каналі оприлюднив сайт “Народна правда”, про вживання його співробітниками заборонених речовин та заявив про незаконне спостереження і прослуховування. Також він повідомив про кадрові зміни.
Співробітників Bihus.Info прослуховували кілька місяців, заявив у другому відеозверненні Денис Бігус. За його словами, про це свідчить оприлюднене аудіо телефонних розмов. Між цими розмовами минув час.
17 січня 2024 року СБУ відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного прослуховування та відеознімання співробітників Bihus.Info й приїхала з обшуком до заміського комплексу, де велося незаконне знімання членів команди. Вони вилучили жорсткі диски із записами камер відеоспостереження. 18 січня 2024 року стало відомо, що Головне управління Нацполіції в Київській області розпочало досудове розслідування за фактом порушення недоторканності приватного життя за заявою журналістки проєкту Bihus.Info Марії Землянської. Національна поліція розслідує чотири провадження щодо стеження за журналістами Bihus.Info.
Після власного розслідування команди Денис Бігус повідомив, що до операції зі стеження за командою Bihus.info було залучено щонайменше 30 людей. У номерах, де поселилися співробітники журналістського проєкту, більшість яких – жінки, були встановлені камери відеоспостереження. Також виконавці “операції” несанкціоновано стежили за іншими гостями готелю.
Help us be even more cool!