157 медіа-організацій закликають Обаму захистити інформаторів і журналістів, зокрема Едварда Сноудена
157 медіа-організацій світу, в тому числі Інститут масової інформації, закликають президента США Барака Обаму прийняти негайні заходи для захисту інформаторів і журналістів, а також повністю зняти звинувачення, висунуті проти Едварда Сноудена. Про це йдеться у заяві медіа-організацій, опублікованій на сайті міжнародної правозахисної організації Article19.
“Ми, організації з різних країн світу, що відстоюють свободу слова і свободу засобів масової інформації, звертаємося до вас, щоб висловити серйозну заклопотаність з приводу реакції уряду США на дії інформатора Едварда Сноудена. Ми закликаємо вас прийняти негайні заходи для захисту інформаторів і журналістів”, - йдеться у заяві.
У заяві зазначено, щонедавні викриття Едварда Сноудена “призвели до необхідної і давно назрілої суспільної полеміки про прийнятні межі стеження і спостереження в демократичних країнах”.
“Ці розголошення ставлять під питання законність секретної діяльності Суду з питань спостереження в цілях зовнішньої розвідки і закритих комітетів з розвідки в Конгресі США в якості тих майданчиків, на яких визначаються межі основоположних прав людини американців і людей в усьому світі. Дані викриття, безумовно, відповідають суспільним інтересам, і викликали, серед іншого, схожу полеміку в інших країнах світу. Саме тому ми стривожені тим, що на Сноудена заведено кримінальну справу і йому пред'явлені звинувачення за розмитим і таким, що має дуже широке тлумачення «Законом про шпигунство» від 1917 року.
Заяви Державного департаменту США про те, що Сноуден не є інформатором, виключно унаслідок характеру висунутих проти нього звинувачень, категорично суперечать міжнародним нормам свободи вираження думок та інформації. Спроби перешкодити свободі пересування Сноудена, його праву просити притулок, включаючи анулювання його паспорти та інші форми відплати, також порушують зобов'язання США в рамках міжнародного права”, - йдеться у заяві.
Також медіа-організації стурбовані тим, що звинувачення проти Сноудена “не є ізольованим інцидентом і що за час роботи вашої адміністрації було зроблено безпрецедентну кількість судових переслідувань інформаторів, а також нав'язливих розслідувань за виявленню джерел інформації тих журналістів, які висвітлюють питання, що безпосередньо стосуються інтересів суспільства”.
Медіа-організації стурбовані, що уряди інших країн наслідуватимуть приклад США для виправдання свого переслідування інформаторів і журналістів, які йдуть на значний ризик для викриття або освітлення порушень з боку уряду, корупції чи інших загрозливих суспільству дій.
У звязку з цим, медіа-організації закликають адміністрацію Обами: негайно відновити паспорт Едварда Сноудена і припинити спроби перешкоджати його праву шукати притулок в будь-якій країні за його вибору; ініціювати виконавчі громадські консультації щодо діяльність Агентства національної безпеки; дати вказівку Міністерству юстиції розсекретити й оприлюднити всі постанови на основі Закону про нагляд за розвідкою за кордоном (Foreign Intelligence Surveillance Act) після їх завершення; взяти на себе зобов'язання прийняття через Конгрес розширеної версії «Закону про захист інформаторів» і реформи «Закону про шпигунстві», для того, щоб забезпечити наявність відповідних і юридично обов'язкових засобів захисту інформаторів, які розкривають інформацію в галузі національної безпеки і розвідданих; продовжувати підтримку прийняття Конгресом дієвого і повноцінного «закону про захист ЗМІ», за самими невеликими винятками для інформації в галузі національної безпеки.
Help us be even more cool!