ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Новини під час війни. Підсумки та аналіз профстандартів онлайн-медіа за грудень 2024 року

06.01.2025, 12:43
Дмитро Баркар
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

Загальний рівень дотримання журналістських стандартів у популярних онлайн-медіа України відновився до показників 2023 року. Протягом 2024-го найшвидше скорочувалася, а потім зростала частка новин, у яких належним чином відділено факти від коментарів. Серед чинників, що позитивно вплинули на якість стрічок новин, менша кількість посилань на недостовірні джерела, випадків порушення принципу невинуватості, а також вживання інших суджень. Такими є результати грудневого моніторингу професійних стандартів від Інституту масової інформації* в порівнянні з висновками попередніх моніторингів, що були проведені в травні-червні цього року та в грудні 2023-го.

Дотримання стандарту балансу думок і точок зору становить 96% серед досліджуваних медіа. За результатами моніторингу ІМІ, наприкінці 2023 року цей показник становив 96,3%. У середині 2024-го рівень дотримання стандарту балансу в онлайн-медіа був зафіксований на рівні 96,4%. Тобто коливання відбувалися в межах одного відсотка, що може пояснюватися статистичною похибкою. Цей показник є найстабільнішим серед досліджуваних. З чого випливає висновок, що в середньому українські онлайн-медіа все ж найретельніше дотримуються саме стандарту балансу думок і точок зору. Найчастіше його порушують у замовних матеріалах, зокрема в не маркованій належним чином рекламі.

Рівень дотримання стандарту достовірності в грудні 2024 року становить 95% у середньому серед усіх досліджуваних медіа. Роком раніше показник становив 95,5%, але в червні 2024-го моніторинг зафіксував його стрімке просідання до 92,6%. Тоді на статистику негативно вплинуло те, що низка редакцій використала для ілюстрації новин зображення, згенероване штучним інтелектом. А також у той самий моніторинговий період інтернет-видання поширили без перевірки сумнівні ідентичні новини з нібито “власних джерел”. Тепер онлайн-виданням вдалось уникнути таких прикрих помилок. Наразі найбільший негативний вплив на загальний рівень достовірності новин мають умовно розважальні публікації, часто взагалі далекі від журналістики як такої. Серед таких і псевдонаукові, і рецепти страв, і повідомлення з життя селебріті. Такі матеріали часто посилаються на недостовірні джерела або взагалі їх не називають. Попри те що суспільна важливість таких публікацій є сумнівною, вони розміщуються в стрічках новин, і редакції називають їх новинами.

Дотримання стандарту відокремлення фактів від коментарів зросло до 89,3%. У грудні 2023 року моніторинг ІМІ зафіксував цей показник на рівні 87,9%, а в другому кварталі 2024-го дослідження виявило стрімке падіння до 83,4%. Наразі медіа дещо рідше, ніж у першій половині 2024 року, лякають аудиторію та маніпулюють темами війни й крові. Водночас у новинах надалі вдаються до неатрибутованих припущень та оціночних суджень, а також сексистських висловлювань, зокрема в заголовках.

Експерти ІМІ дійшли висновку, що основним незмінним фактором негативного впливу на загальний рівень відповідності новин онлайн-медіа стандартам якісної журналістики залишаються свідомі рішення окремих редакцій. Серед таких – намагання нагнітати емоції заради клікабельності. Крім того, 2024 року онлайн-медіа стали більше перейматись оптимізацією роботи з пошуковою системою Google, заради чого розміщують SЕО-публікації, здебільшого побутові поради та рецепти страв. Також деякі сайти в розділах новин розміщують тексти, що порушують одразу кілька стандартів: астрологічні прогнози, забобони та інші антинаукові вигадки.  

Профстандарти в онлайн-медіа за грудень 2024 року

За даними моніторингового дослідження, до лідерів з дотримання професійних стандартів під час укладання стрічки новин входять такі онлайн-видання: “Бабель”, ZN.UA, “Суспільне”, Liga.net, “Українська правда”, LB.ua та Hromadske.

Найнижчий відсоток публікацій, що не порушують стандартів, показали сайти ТСН, Telegraf, “Фокус”, “24 канал”, Obozrevatel та УНІАН.

Медіа, новини яких відповідають стандартам на понад 95%

“Бабель” та Liga.net

Усе наповнення рубрики “Новини” в моніторинговий період відповідає професійним журналістським стандартам. 

ZN.UA

Абсолютна більшість матеріалів у рубриці “Новини” відповідає професійним стандартам, але їх усе ж не 100%. До моніторингової вибірки зі стрічки новин потрапила публікація, що не є новиною, містить припущення та оцінки й, відповідно, порушує стандарт балансу думок і точок зору.

Суспільне 

Журналістським стандартам відповідає абсолютна більшість публікацій у розділі “Новини”. Отримати стовідсотковий результат завадив матеріал, заголовок якого може спровокувати вороже ставлення до представників однієї з релігійних течій. 

“Українська правда”

Абсолютна більшість публікацій у рубриці “Новини” відповідає журналістським стандартам. Із загальної тенденції в моніторинговий період вибивається лише один матеріал, що не відповідає вимогам до достовірності. Новина як на джерело посилається на “Європейську правду”, яка не містить згадок чи посилання на джерело інформації. Першоджерелом цієї інформації є офіційний сайт Держдепу США, де було опубліковано відповідний пресреліз 5 грудня 2024 року. 

LB.ua

Журналістським стандартам відповідає абсолютна більшість публікацій у рубриці “Новини”. Втім, у моніторинговий період зафіксовано один матеріал, що порушує стандарт відокремлення фактів від коментарів. Заголовок новини містить лексему “нелегали”, що має негативне забарвлення стосовно певних соціальних груп. 

Hromadske

Абсолютна більшість публікацій у рубриці “Новини” відповідає журналістським стандартам. Водночас деякі публікації в моніторинговий період усе ж привернули увагу експертів. Йдеться про порушення стандарту відокремлення фактів від коментарів, оскільки в заголовку та ліді публікацій містяться неатрибутовані судження, а також узагальнення.

Медіа, новини яких відповідають стандартам на понад 90%

“Еспресо”

Журналістським стандартам відповідає більшість публікацій у розділі “Новини”. Водночас кілька матеріалів негативно вплинули на рівень дотримання стандартів достовірності та відділення фактів від коментарів. Йдеться про SEO-матеріали у вигляді рецептів страв та порад з домогосподарства. Такі публікації не лише порушують стандарти якості новин, вони не відповідають загальному змісту та спрямуванню видання “Еспресо”. 

Скриншот ІМІ із сайту Еспресо

Такі матеріали варто виразно маркувати окремою рубрикацією як неновинний контент, адже наразі вони не потрапляють до вибірки ІМІ як новини й можуть дезорієнтувати аудиторію.

“Рубрика”

Більшість публікацій у розділі “Новини” відповідає стандартам. Втім, кілька публікацій негативно вплинули на показники видання. Частина з них скидаються на рекламу, інші мають тональність так званих паркетних. Тобто йдеться про недотримання балансу думок та точок зору. 

  • У День святого Миколая Зеленський відвідав лікарню “Охматдит” і привітав дітей зі святом (Рубрика)
  • Будь помітним на дорозі: Перша леді закликала батьків долучитися до освітньої кампанії “Засвітись” (Рубрика)

Крім того, у моніторинговий період зафіксовано матеріали, до яких можуть бути зауваження з погляду стандарту достовірності. Джерела названо, але додані гіперлінки ведуть на публікації, що підтверджують лише частину інформації, наведеної в новині. 

Укрінформ

Більшість новин у відповідному розділі видання відповідає журналістським стандартам. Водночас у моніторинговий період були розміщені матеріали, яким бракує достовірності. Кожна з таких новин посилається лише на анонімний телеграм-канал. У випадках, коли інформація є суспільно важливою, а офіційних підтверджень немає, заради достовірності слід перевірити новину з альтернативних джерел і навести принаймні два джерела. Достовірність є більш визначальним фактором, ніж оперативність.

  • У Керчі в районі суднобудівного заводу пролунали вибухи – соцмережі (Укрінформ)
  • Партизани “АТЕШ” влаштували диверсію на залізниці між Москвою та Курською областю (Укрінформ)

Крім того, низка публікацій мають “паркетну” тональність і є незбалансованими.

  • Шмигаль розповів студентам про оборону, відбудову і євроінтеграцію (Укрінформ)

Цензор.Нет

Журналістським стандартам відповідає більшість публікацій у розділі “Новини”. Втім, кілька публікацій не можуть бути визнані достовірними, оскільки або взагалі не називають джерел, або говорять про них узагальнено. До публікацій додано відео, втім навряд чи читач без спеціальних знань зможе достеменно встановити відповідність кадрів наведеному тексту. Крім того, на показники видання щодо дотримання стандартів у новинах негативно впливають занадто емоційні заголовки, зокрема з використанням нецензурної лексики.

  • Бійці 60-ї ОМБр відбивають атаку окупантів поблизу села Терни на Донеччині. ВIДЕО (Цензор.Нет)
  • Український воїн виходить із окопу, здійснює контрольні постріли по трьом штурмовикам армії РФ та трофеїть їхню зброю. ВIДЕО (Цензор.Нет)
  • Бійці 3-ї ОШБр знищують ворожу штурмову групу: “Там ще один п#дар! Хто на FPV підлітає – в’#біть його!”. ВIДЕО (Цензор.Нет)

Також у стрічці новин видання моніторинг зафіксував незбалансовані матеріали

Скриншот ІМІ із сайту Цензор

Серед матеріалів з порушенням стандарту балансу виявлено й такі, що мають ознаки замовних.

РБК-Україна

Більшість публікацій у рубриці “Новини” відповідає стандартам. Водночас найбільш негативно на загальний рівень якості стрічки новин видання впливають порушення стандарту балансу думок і точок зору. До того ж серед незбалансованих матеріалів моніторинг зафіксував публікації з ознаками замовних.

  • Ахметов з початку війни передав ЗСУ та на допомогу постраждалим 300 млн доларів (РБК-Україна)
  • Кличко привітав військових з Днем ЗСУ і нагородив відзнаками від столиці (РБК-Україна)
  • Українці визначили міста з найнижчим і найвищим рівнем корупції (РБК-Україна)
  • Перегляд цінових обмежень критичний для стабілізації енергосистеми України, – експерт (РБК-Україна)
  • НКРЕКП має активізувати зусилля для збільшення імпорту електроенергії, – нардеп (РБК-Україна)

Матеріали, що порушують стандарт відділення фактів від коментарів, та новини, яким бракує достовірності, зафіксовано в помітно меншій кількості, ніж незбалансовані. 

“Новинарня”

У рубриці “Новини” професійним стандартам відповідає більшість матеріалів. Водночас низка матеріалів не є досить достовірними. До їхнього переліку потрапили ті новини, що потребують уточнень, а тому для них замало одного посилання на соцмережу, а потрібні альтернативні джерела для підтвердження.

  • Партизани влаштували диверсію на залізниці між Москвою та Курською областю (Новинарня)
  • У центрі Донецька вибухнув позашляховик. ВІДЕО (Новинарня)
  • У РФ масово скасовують новорічні салюти та заходи: заощаджені гроші хочуть витратити на війну (Новинарня)
  • Трамп назвав втрати РФ і України у війні (Новинарня)

У стандарт відділення фактів від коментарів не вписуються кілька публікацій, що мають надто емоційні як текст, так і заголовки. Незбалансовані матеріали в стрічці новин видання присутні в мінімальній кількості.

NV

У рубриці “Новини” більша частина публікацій відповідає стандартам. Тим часом порушення стандарту відокремлення фактів від коментарів залишається основною систематичною проблемою новин видання. 

Скриншот ІМІ із сайту NV

Щоб видавати свої новини за цікавіші, ніж вони є насправді, редакція вдається до недоречної емоційної лексики, перебільшень, вигадок, оцінок та нагнітань

  • Чисте задоволення. П’ять найкращих десертів зі смаком мокка, що став трендовим кольором 2025 року (NV)
  • Загадкові тварини. Учені з’ясували, що кожен слон має свій характер (NV)

Порушення балансу та достовірності в стрічці новин видання зафіксовано в мінімальній кількості.

Інтерфакс-Україна

Професійним стандартам відповідає більшість матеріалів у рубриці “Новини”. Тим часом низка публікацій порушує стандарт балансу думок і точок зору. До того ж деякі з них мають ознаки замовних.

  • Корпорація “Біосфера” планує будівництво виробництва сміттєвих пакетів в Узбекистані (Інтерфакс-Україна)
  • “Укрнафта” 6 грудня пригощає військових кавою, а дітей – пончиком (Інтерфакс-Україна)

Другим за негативним впливом на показник видання є брак достовірності в низці новин. Більшість із них, оскільки не є ексклюзивними, мали б вищу оцінку, якби їх можна було перевірити за гіперлінком на джерело.

  • Начальника Національної академії сухопутних військ ім. Сагайдачного Ткачука незабаром буде звільнено – Міноборони (Інтерфакс-Україна)
  • За призначення “технічного уряду” Франції висловлюються дві третини французів (Інтерфакс-Україна)
  • ЄС проводить зі США переговори про пом'якшення санкцій проти Газпромбанку (Інтерфакс-Україна)

Моніторинг не зафіксував порушень стандарту відділення фактів від коментарів у стрічці новин видання.

Інтернет-видання, чиї новини відповідають стандартам на понад 80% 

“Гордон”

Матеріали рубрики “Новини”, що відповідають стандартам якості новин, залишаються в більшості. Водночас більшість матеріалів, що їм не відповідають, порушують стандарт балансу і мають ознаки замовних. Видання залишається вірним собі й лише нарощує відсоток таких публікацій. Найбільше серед них матеріалів на користь бізнесмена Ріната Ахметова та його компаній.

Скриншот ІМІ із сайту Гордон

Крім того, видання в моніторинговий період розмістило матеріали з ознаками замовності й лобізму.

  • Граничні ціни на електроенергію треба змінити для розблокування її імпорту – нардеп Кучеренко (Гордон)
  • Нардеп вимагає терміново активізувати імпорт електроенергії (Гордон)
  • Поточні price cap створюють серйозні перешкоди для енергетичної безпеки України – депутатка (Гордон)
  • Підвищення тарифу на передавання електроенергії позбавить українську продукцію конкурентоспроможності – експертка (Гордон)

Деякі з цих публікацій також викликають запитання з погляду достовірності. Порушень стандарту відділення фактів від коментарів у новинах видання моніторинг не виявив.

Кореспондент.net

Публікацій, що відповідають журналістським стандартам, у розділі “Новини” більше, ніж неякісних. Більшість таких матеріалів порушує стандарт достовірності. Деякі з них без перевірки посилаються на недостовірні джерела. До того ж частина таких повідомлень не є особливо важливими та терміновими.

  • Кіпр зберіг “золотий паспорт” колишньому однокурснику Путіна (Кореспондент.net)
  • Путін заявив про нові “гарантії безпеки РФ та Білорусі” (Кореспондент.net)

Втім, більшість новин видання, що порушують стандарт достовірності, стосуються спортивної тематики. Більшість із них джерел просто не називають.

На сайті зафіксовано систематичне нехтування джерелами в спортивних новинах, у яких не йдеться про загальновідомі результати матчів. Внизу вікна, в якому розміщено такі новини, є посилання на неробочу сторінку iSport.ua, що викликає сумніви в достовірності. Посилання має бути розміщене в тілі новини й вести не на головну сторінку сайту, а безпосередньо на джерело новини. Крім того, окремі новини спортивної тематики містять емоційну лексику, чим порушують стандарт відділення фактів від коментарів. 

На додачу розміщені серед новин гороскопи порушують одразу кілька професійних стандартів.

Сайти з відповідністю новин стандартам на 60% і більше

УНІАН

Публікацій, які відповідають стандартам якісної журналістики, у рубриці “Новини” дещо більше, ніж таких, що є невідповідними. Як і раніше, найчастіше порушуваним стандартом у стрічці новин видання є відокремлення коментарів від фактів. Редакція використовує свої вигадки та перебільшення, а також емоційно забарвлену лексику заради маніпулятивного привернення уваги аудиторії в заголовках новин на всі теми.

  • Чи може Росія вдарити ядеркою по Україні: американці дали відповідь (УНІАН)
  • Не залишить шансів “‎Су”‎: став відомий перший покупець китайського винищувача п’ятого покоління (УНІАН)
  • Google несподівано додала ще два роки оновлень для старих смартфонів: кому пощастило (УНІАН)
  • Подарунок на Миколая: у Київському зоопарку вивели унікальних рожевих пеліканів (УНІАН)

Дещо рідше видання в новинах порушує стандарт балансу думок і точок зору. Більшість зафіксованих у моніторинговий період незбалансованих матеріалів мають ознаки замовних на користь структур Ріната Ахметова, інших комерційних компаній представників шоу-бізнесу, а також спрямовані на погіршення репутації п’ятого президента України Петра Порошенка та колишнього генерального прокурора України Юрія Луценка.

Скриншот ІМІ із сайту УНІАН

Стандарт достовірності в стрічці новин видання порушують переважно публікації, що поширюють недоказові та антинаукові твердження.

Obozrevatel

У розділі “Новини” публікацій, що вписуються в межі журналістських стандартів, наразі більше, ніж тих, що за такі межі виходять. Видання дедалі частіше порушує стандарт відділення фактів від коментарів і робить це в найрізноманітніші способи: призначає “легендами” російських ноунеймів, намагається шокувати, нагнітає таємничість та порушує принцип презумпції невинуватості

Більшість незбалансованих матеріалів у рубриці “Новини” видання мають ознаки замовних. Серед них публікації на користь Ріната Ахметова, Петра Порошенка, міського голови Києва Віталія Кличка, заарештованого керівника підприємства “Мотор січ” В'ячеслава Богуслаєва, комерційних компаній, а також матеріали лобістського змісту.

Більшість недостовірних публікацій у стрічці новин на сайті – це поради з догляду за тілом, рецепти справ та гороскопи.

  • Що таке макіяж “бімбо” та як повторити новий тренд, який розриває TikTok (Obozrevatel)
  • Смачний новорічний салат із морепродуктів: можна подати у вигляді рукавички Святого Миколая (Obozrevatel)
  • Зверніть увагу на красу: астропрогноз на 6 грудня (Obozrevatel)

Оскільки такі матеріали взагалі не є новинами, вони порушують й інші журналістські стандарти.

“24 канал”

Публікацій, що відповідають стандартам якісної журналістики, у рубриці “Новини” дещо більше, ніж таких, що є невідповідними. Найчастіше сайт порушує стандарт відділення фактів від коментарів. Вигадані пристрасті та надумані оцінки, приправлені емоційно забарвленою лексикою, залишаються невіддільною частиною новинної стрічки видання.

  • У Путіна не вийде залякати Трампа через одну просту причину (24 канал)
  • Вороги хочуть забрати дитинство, але вірте у Миколая і нас, – потужне привітання воїнів (24 канал)
  • Зараз найскладніший момент у війні, – офіцер назвав головну проблему ЗСУ (24 канал)
  • Раптово з'явилася велика діра: близько 30 будинків на вулиці можуть впасти в прірву (24 канал)
  • Проста, але має дорогий вигляд: у чому секрет кухні легендарного Сильвестра Сталлоне (24 канал)

Публікації з ознаками замовних становлять більшість незбалансованих. Серед них – прихована реклама грального бізнесу та чорнуха проти Петра Порошенка. 

Найбільшої шкоди достовірності та загальній якості рубрики “Новини” завдають публікації, що власне не є новинами. Серед таких на сайті рецепти страв, збірки фільмів, поради з домогосподарства, забобони та інші вигадки.

Сайти, де новини відповідають стандартам більш ніж на 50%

“Фокус”

Публікацій, що порушують стандарти якісної журналістики, у рубриці “Новини” дещо менше, ніж таких, що стандартам відповідають. Найпоширеніше порушення на сайті – не відокремлені від коментарів факти.

Скриншот ІМІ із сайту Фокус

Серед таких моніторинг зафіксував публікації, що містять оціночні судження у вигляді сексизму, лукізму, ейджизму, нагнітання страху, перебільшення значення інформації з використанням емоційно забарвленої лексики. Ознаки замовних мають більшість публікацій з порушеним балансом.

  • “Припиніть віддавати наказ”: Порошенко розкритикував ЗСУ за “м'ясні штурми” (відео) (Фокус)
  • Ахметов передав $300 млн на допомогу ЗСУ та постраждалим від війни з початку повномасштабного вторгнення (Фокус)
  • Nordic Wing розповіла про плани із локалізації виробництва БПЛА ASTERO ISR в Україні (Фокус)

Гороскопи, головоломки, поради з догляду за тілом та добірки пісень, опубліковані в новинній стрічці, порушують усі журналістські стандарти, чим значно знижують оцінку якості сайту.

ТСН

Неякісних новин на сайті незначною мірою менше, ніж відповідних професійним стандартам. Тут зафіксовано найвищий серед усіх досліджених онлайн-видань рівень порушення стандарту відділення фактів від коментарів. Редакція довільно укладає тексти та заголовки, беззастережно використовує нікому не атрибутовані судження та емоційно забарвлену лексику. Особливістю видання є велика кількість матеріалів з ознаками об’єктивації та сексизму щодо жінок.

  • Ах, яка красуня: королева Матильда у білому аутфіті приїхала на захід (ТСН)
  • Сміливий вибір: Джорджіна Родрігес одягла прозору сукню на арабський кінофестиваль (ТСН)

Серед матеріалів, що порушують стандарт балансу, більшість становлять публікації з ознаками замовних.

  • Ахметов з початку війни передав ЗСУ та на допомогу постраждалим $300 млн (ТСН)

Довершує портрет сайту той факт, що він найактивніше серед усіх досліджених публікує в рубриці “Новини” неновинний контент, здебільшого рецепти страв, поради з домогосподарства, псевдонаукові тести й, звісно, гороскопи.

“Телеграф”

Публікацій, що порушують стандарти, дещо менше, ніж їм відповідних. Редакція так і не опанувала відділення фактів від коментарів, а можливо, й не мала такого наміру. Це є найпоширенішим порушенням на сайті. Емоційно забарвлені публікації тут уже вийшли на новий рівень. Цілком можна сказати, що вони працюють на роз’єднання українців і розпалювання ворожнечі між різними верствами населення.

  • Відшукали вже пів мільйона багатіїв. Податкова перевіряє закордонні рахунки українців (Телеграф)
  • Звільнився з військової служби – не ветеран? Чому закон не захищає захисників Вітчизни (Телеграф)

Водночас нікуди не зникли зі стрічки новин сайту вже звичні чорнуха, сексизм, домисли, перебільшення та жахалки.

Серед недостовірних матеріалів у рубриці “Новини” переважна частина без посилань на джерела, частина розповідає про російських акторів, проросійських “артистів” минулого і не зовсім українських діячів сьогодення.

Також характерною рисою новинної стрічки сайту залишаються гороскопи, інші антинаукові прогнози, рецепти страв та збірки привітань.

***

*До моніторингової вибірки потрапило 23 популярних онлайн-медіа України: “Бабель”, Hromadske, Суспільне, ZN,UA, “Українська правда”, “Еспресо”, Укрінформ, Liga.net, NV, LB.ua, “Цензор.Нет”, Інтерфакс-Україна, ТСН, Кореспондент.net, РБК-Україна, “Фокус”, УНІАН, “24 канал”, Obozrevatel, “Телеграф”, “Гордон”, “Рубрика”, “Новинарня”. За допомогою моніторингового робота ІМІ з рубрики новин кожного сайту витягнуто по 100 матеріалів, які вийшли в стрічках новин кожного видання після 9:00 6 грудня 2024 року. Всі відібрані для моніторингу новини опрацьовані експертами вручну на основі методології. 

***

Інститут масової інформації (ІМІ) – медійна громадська організація, яка працює з 1996 року. ІМІ відстоює права журналістів, аналізує медіасферу та висвітлює пов’язані з медіа події, протидіє пропаганді та дезінформації, забезпечує медіа засобами захисту для відряджень до зони бойових дій під час російсько-української війни починаючи з 2014 року. 

ІМІ робить єдиний в Україні моніторинг свободи слова та список якісних і відповідальних онлайн-медіа, документує медійні злочини Росії у війні проти України. ІМІ має представників у 20 регіонах України та мережу хабів “Медіабаза” для безперебійної підтримки журналістів. Серед партнерів ІМІ – “Репортери без кордонів” та Freedom House, організація входить до мережі Міжнародної організації із захисту свободи слова (IFEX).

Liked the article?
Help us be even more cool!