Новини під час війни. Аналіз професійних стандартів провідних онлайн-медіа в грудні 2023 року
Серед популярних онлайн-медіа України зріс загальний рівень дотримання стандартів достовірності, а також балансу думок і точок зору. Натомість зросла і кількість випадків, коли порушується стандарт відокремлення фактів від коментарів. Негативний вплив на статистику мають більше усвідомлені рішення редакцій, ніж випадковості та помилки. Такими є результати грудневого моніторингу професійних стандартів від ІМІ* в порівнянні з висновками попереднього моніторингу, що був проведений у вересні цього року.
Дотримання стандарту балансу думок і точок зору становить 96,32% серед досліджуваних медіа. Крім новин, що висвітлюють лише одну політично чи економічно заангажовану точку зору, статистику дотримання цього стандарту погіршують поширені факти розміщення виданнями замовних матеріалів, зокрема не маркованої належним чином реклами.
Рівень дотримання стандарту достовірності в грудні 2023 року становить 95,48% в середньому серед усіх досліджуваних медіа. Протягом року моніторингу стала помітною тенденція до зменшення кількості випадків, коли реакції використовують як джерела інформації російські ресурси. Втім, на загальну статистику негативно впливає той факт, що окремі видання надалі цитують беззмістовні в сенсі важливості для України з політичного чи безпекового погляду пропагандистські заяви російських функціонерів. До того ж у таких випадках українські медіа іноді узагальнюють посилання на джерела або зовсім їх не називають, що ніяк не додає новинам достовірності.
Окремі видання систематично не називають джерел інформації в спортивних новинах, що також погіршує загальну статистику.
Дотримання стандарту відокремлення фактів від коментарів становить 87,92%. Цей стандарт найчастіше порушують одні й ті самі онлайн-видання. У пошуку оригінальних форм, намагаючись зацікавити більшу аудиторію, медіа свідомо використовують у новинах припущення та оціночні судження, автора яких не названо. Експерти також зафіксували сексистські висловлювання, здебільшого в заголовках. Зрештою, такий підхід перетворює новинний контент на бульварне чтиво.
На думку експертів ІМІ, на загальний рівень відповідності новин онлайн-медіа стандартам якісної журналістики негативно впливають свідомі рішення окремих видань. Деякі сайти в розділах новин розміщують тексти, що порушують одразу кілька стандартів. Йдеться про астрологічні прогнози, прикмети та забобони, інші антинаукові вигадки, побутові поради, рецепти страв, головоломки та збірки святкових привітань.
За даними моніторингового дослідження, до лідерів з дотримання професійних стандартів під час укладання стрічки новин входять такі онлайн-видання: “Бабель”, “Громадське”, “Суспільне”, Liga.net, “Українська правда”, “Еспресо”, ZN.UA, “Слово і Діло”. А також у моніторинговий період експерти ІМІ вперше зафіксували дотримання стандартів у виданні LB.ua на дуже високому рівні – 95% матеріалів без жодних порушень.
Найнижчий відсоток публікацій, що не порушують стандартів, показали сайти РБК-Україна, УНІАН, “Фокус”, ТСН, Obozrevatel, “24 канал” та Telegraf.
МЕДІА, НОВИНИ ЯКИХ ВІДПОВІДАЮТЬ СТАНДАРТАМ НА 95% І ВИЩЕ
Розділ “Новини” відповідає журналістським стандартам майже на 100%, за винятком однієї новини з посиланням на СБУ, яка потрапила до моніторингової вибірки. В повідомленні правоохоронців твердження подаються як доконаний факт, але насправді йдеться про підозрюваного. Це дещо виходить за межі стандарту відділення фактів від коментарів.
Стандартам якісної журналістики відповідає вся рубрика “Новини” в моніторинговий період, за винятком публікації, присвяченій фото та відео з місця ліквідації ексдепутата-зрадника Іллі Киви в Підмосков'ї. Заголовок новини містить нікому не атрибутоване твердження, що Кива був “однією з пріоритетних цілей СБУ”.
У досліджуваний період майже всі новини на сайті відповідали професійним стандартам, за винятком двох матеріалів щодо спортивних подій, які не містили необхідних посилань або згадок про джерела інформації.
Журналістським стандартам у моніторинговий період відповідає майже весь розділ “Новини”. Втім, до вибірки потрапили кілька матеріалів, які спиралися на пресрелізи правоохоронців і містили порушення презумпції невинуватості. Традиційно силовики роблять висновки у формі доведених тверджень (“затримано 39 людей – організаторів та учасників злочинної організації” насправді має звучати як “затримано 39 осіб, підозрюваних у…”). В цій же новині в заголовку йдеться про те, що затримано 40 “учасників злочинної організації”, а з тексту новини дізнаємося, що підозру висунуто 39 з них. Припускаємо, що не всі затримані виявилися винними. Нагадуємо, що в Україні правоохоронці можуть говорити лише про підозрюваних, чия провина все ж має бути доведена в суді.
Рубрика “Новини” в дослідженій частині майже повністю відповідає професійним стандартам журналістики, крім окремих публікацій. Зокрема, дві новини не вписуються в стандарт достовірності через те, що містять узагальнені посилання на джерела інформації: “росЗМІ та росіяни в соцмережах” і “українські телеканали”.
Майже весь розділ “Новини” відповідає професійним стандартам якісної журналістики. У моніторинговій вибірці винятком стали три матеріали. Один з них узагалі не є новиною і порушує як вимоги до достовірності, так і до відокремлення фактів від коментарів, оскільки не називає ані джерел інформації, ані автора.
Ще два не вписуються в стандарт відокремлення фактів від коментарів через те, що один переповідає твердження прокуратури, а інший є передруком з міжнародного медіа і в заголовку містить припущення без посилання на джерело.
У дослідженій частині рубрика “Новини” відповідає професійним стандартам майже повністю, за винятком кількох матеріалів. Один містить відео та фото з місця ліквідації Іллі Киви й у заголовку без посилання на автора цитати подає твердження, що той був “однією з пріоритетних цілей”. Ще один матеріал є передруком пресрелізу Метінвесту без редакторського оброблення зі збереженням рекламних формулювань та характеристик (“відповідатиме сучасним світовим тенденціям”, “проєкти (Метінвесту. – Ред.) вирізняє екологічність, модульність, інклюзивність і швидкість будівництва”).
Розділ “Новини” у переважній більшості складається з публікацій, що відповідають журналістським стандартам. У моніторинговий період винятком є кілька матеріалів, які не відповідають вимогам щодо достовірності. Зокрема, в матеріалах про спорт не було згадок або посилань на джерело інформації (Українці вибороли 6 медалей на чемпіонаті Європи з тхеквондо серед молоді). Також варто було б додати джерело в матеріалі У Росії офіційно призначили дату виборів президента.
Окремо хочемо відзначити, що LB.ua вжило маркування “реклама” для позначки матеріалів комерційного характеру. І поки що це єдине медіа серед вибірки лідерів за стандартами, яке вжило коректне і пряме маркування, яке відповідає чинному законодавству.
Скриншот ІМІ
Переважна більшість публікацій у рубриці “Новини” відповідає професійним стандартам. Водночас переважна більшість матеріалів видання є передруками з інших якісних видань. У досліджений період деякі публікації видання порушували презумпцію невинуватості, подаючи до рішення до суду доконані твердження про скоєні злочини (НАБУ завершило розслідувати справу “Вінницяоблводоканал”).
“Слово і Діло” почало додавати більше джерел до своїх дуже детальних і якісних інфографік, але все ж ці джерела варто було б називати й у самій новині.
МЕДІА, НОВИНИ ЯКИХ ВІДПОВІДАЮТЬ СТАНДАРТАМ НА ПОНАД 90%
У переважній більшості розділ “Новини” складається з матеріалів, що відповідають стандартам якісної журналістики. Водночас до вибірки потрапили новини з браком балансу і рекламними формулюваннями (“рекордний” у порівнянні з чим? Хто фіксував цей рекорд також не зовсім зрозуміло).
Ще один приклад новини з порушенням стандарту балансу, яка була присвячена візиту української делегації до США. Новина цитує лише одне джерело – пресслужбу Офісу президента і присвячена виключно висвітленню діяльності керівника Офісу президента Андрія Єрмака, хоча до української делегації входили також голова Верховної Ради Руслан Стефанчук і міністр оборони України Рустем Умєров.
З новини Укрінформу невідомо, що робили інші учасники делегації, але детально відомо, що робив А. Єрмак: він “подякував Блінкену”, “висловив подяку за організацію українсько-американської конференції”, “відзначив, що цей важливий захід дасть старт”, “подякував команді Президента Джозефа Байдена”, “висловив сподівання”, “подякував за участь представника Сполучених Штатів”, “запевнив американську сторону в рішучій прихильності України”, “поінформував Блінкена” і зрештою “висловив сподівання”.
Скриншот ІМІ
Видання покращило свої показники в порівнянні з попереднім моніторинговим періодом. У вибірці переважна більшість публікацій у рубриці “Новини” відповідала професійним журналістським стандартам. Втім, винятком стала низка незбалансованих матеріалів з відверто рекламними формулюваннями. Наприклад, у новині “Метінвест” розробить концепцію відновлення зруйнованого окупантами кварталу в Бахмуті за проектами “Сталевої мрії” просто цитується пресреліз компанії з такими формулюваннями: “всі проєкти житла та соціальної інфраструктури вирізняють прозорість (відкриті кошториси та графіки будівництва), екологічність, модульність, інклюзивність і швидкість будівництва”.
Видання також часто переставляє пресрелізи й заяви без бекграунду, як, наприклад, у новині Порошенко привітав контакти української влади з Будапештом: потрібна координація зусиль в інтересах України. Незрозуміло, про які саме контакти йдеться і з чим пов’язана ця заява. По суті, новина є репостом інформації з телеграм-каналу без достатнього редакційного оброблення.
Переважна більшість матеріалів у дослідженій частині рубрики “Новини” відповідає стандартам професійної журналістики. Увагу експертів привернула одна з публікацій, яку проілюстровано світлиною решток тіла людини з глибокими слідами розкладання. Новина не містить маркування 18+ чи будь-яких інших попереджень про чутливий контент (дуже не радимо переходити за посиланням, але фото є тут). Таке фото обов’язково мало б бути заблюреним або ж супроводжуватися попередженням про вікові та інші обмеження.
Крім того, низка матеріалів видання порушує стандарти відділення фактів від коментарів. Вони переповідають недоопрацьовані повідомлення силових відомств і подають підозри як доконані факти або ж містять припущення без уточнення, кому вони належать.
- На закупівлі несправних запчастин для бойових літаків директор оборонного заводу “заробив” $1,9 млн
- У Миколаєві СБУ запакувала агента, який коригував удари РФ по місту за гроші. “Аванс” – 10 тисяч грн
Одна новина має брак достовірності через те, що містить узагальнене посилання на джерело інформації “пропагандистські ЗМІ”.
Скриншот ІМІ
МЕДІА, НОВИНИ ЯКИХ ВІДПОВІДАЮТЬ СТАНДАРТАМ НА ПОНАД 80%
У моніторинговий період більшість новин видання відповідала професійним журналістським стандартам. Водночас кілька публікацій були незбалансованими, їм бракувало редакторського оброблення та бекграунду. Наприклад, новина на основі одного джерела – короткого повідомлення в телеграм-каналі очільника Мінцифри Федорова – не містить інформації, кому саме були передані швидкі, скільки вони коштували, чому передано лише чотири машини з одинадцяти, які плани щодо решти тощо.
Інші містять власні оціночні твердження в заголовку (звідки ми знаємо, скільки очікував Путін) та ненормативну лексику.
Достовірності не вистачає одній новині, оскільки вона не називає джерела інформації.
Ще одна новина не відповідає стандартам якісної журналістики, оскільки містить чутливий контент, який не супроводжується попередженням про вікові та інші обмеження. Новина містить відео вбивства російського окупанта. Нагадуємо, що такі матеріали обов'язково потрібно супроводжувати позначкою 18+ у заголовку.
У дослідженій частині рубрики “Новини” більшість публікацій відповідає професійним журналістським стандартам. Утім, гороскопи та добірки народних прикмет є недоречними в новинній стрічці.
Низка матеріалів не відповідає стандарту відокремлення фактів від коментарів. Тут ідеться переважно про емоційні описи спортивних подій.
Кілька новин мають брак достовірності, адже або не називають джерел інформації, або мають надто узагальнені посилання.
Розділ “Новини” в досліджений період складається здебільшого з матеріалів, що відповідають професійним стандартам журналістики. Як і завжди, видання “Гордон” подавало найретельніше підготовлені й найкраще опрацьовані бекграунди до своїх новин. Водночас низка публікацій, які потрапили до вибірки, все ж не відповідали стандартам. Одинадцять матеріалів мали ознаки замовних та порушували стандарт балансу.
Скриншот ІМІ
Більшість матеріалів рубрики “Новини” в моніторинговий період відповідала професійним журналістським стандартам якості. Водночас помітна кількість публікацій усе ж не вписувалась у такі межі. Три матеріали в стрічці були не новинами, а суб’єктивними побутовими порадами.
Скриншот ІМІ
У низці новин порушено стандарт відокремлення фактів від коментарів. Більшість із них були не досить опрацьованими пресрелізами силових відомств, де правоохоронці звітували про розкриття злочинів з використанням доконаних тверджень “злочин чоловік вчинив у одному з комп’ютерних клубів”, “підліток видурив гроші” тощо. Насправді йшлося лише про підозри. В Україні діє принцип презумпції невинуватості, згідно з яким провина все ж має бути доведена в суді.
- 39-річний хмельничанин зґвалтував жінку в комп'ютерному клубі
- У Львові викрили підлітка, який видурив у пенсіонерок понад 140 тис. грн
- Мешканець Прикарпаття з ревнощів побив до смерті 51-річного чоловіка
Ще кілька новин не можуть оцінюватися як достовірні, оскільки не називають джерел інформації.
У досліджений період переважна більшість новин, які потрапили до вибірки, відповідали професійним журналістським стандартам. Однак експерти знизили бали за припущення, оціночні судження та емоційну лексику в заголовках до якісних новин. Такі заголовки видаються способом привернути додаткову увагу аудиторії. Приклади заголовків з епітетами та судженнями:
- Шоу гнучної гривні. У Нацбанку визнали, що курс долара буде стрибати
- Подивився у завтрашній день. У Китаї чоловік придбав 50 тисяч однакових лотерейних білетів і виграв $30 мільйонів
- Йде проти батька. Чат-бот з ШІ компанії Ілона Маска “просмажив” свого творця
Новина про фанів Михайла Мудрика не вписується в стандарт достовірності, оскільки не містить джерел, невідомо, в якій соцмережі писали фани свої коментарі й чи існують вони в реальності.
Ще низці новин бракувало балансу, наприклад новині про заяву ЄБА проти законопроєкту №5452. Бракує інформації загалом про цей законопроєкт і позиції сторін.
Розділ “Новини” в моніторинговий період складається переважно з матеріалів, що відповідають стандартам. Але помітна кількість матеріалів містить коментарі не відокремлені належним чином від фактів. Видання позиціюється як медіа журналістки рішень, і, можливо, тому до заголовків окремих новин невиправдано додаються нікому не атрибутовані твердження, що ті чи інші події є рішеннями. Спроба редакції виправдати в новині своє позиціювання призводить до появи в новинах розлогих передмов з узагальненнями й оцінками, які невідомо кому належать, адже новини у виданні не підписано іменами журналістів чи експертів. Отже, конструктивне на рівні ідеї починання негативно впливає на якість новин. Журналістику рішень можна було б вдало втілювати в статтях того чи іншого формату.
- Рішення для перемоги: студенти 23 університетів України розпочали змагання у зборі 2 млн грн на FPV-дрони
- Рішення для перемоги: цього місяця Сполучені Штати передадуть Україні всі замовлені системи Vampire
- На Тернопільщині відкрили другий в Україні Центр цифрової безбар’єрності: для чого це рішення
Також у стрічці новин видання присутні кілька матеріалів, які не відповідають стандарту балансу та є пресрелізами, що містять неопрацьовані рекламні формулювання на зразок “команда BGV як одна із провідних інвестиційних компаній в Україні”. В релізі, тобто в новині Компанія BGV та Житомирська політехніка розпочинають спільну акселераційну програму підтримки технологічних стартапів, згадується ще два партнери “акселераційної програми”, але відсутні їхні коментарі й не розкрито взагалі їхню роль у проєкті, як і роль самої Житомирської політехніки.
Більша частина рубрики “Новини” в моніторинговій вибірці складається з публікацій, що відповідають стандартам журналістики. Водночас помітна кількість матеріалів порушує вимоги щодо відокремлення фактів від коментарів через маніпулятивні формулювання та емоційну лексику в заголовках, що, вочевидь, мають на меті посилити акценти та додати клікабельності.
До моніторингової вибірки новин також потрапив пресреліз Метінвесту з рекламними формулюваннями на зразок “з дотриманням усіх вимог містобудування та безбар’єрності, і відповідатиме сучасним світовим тенденціям”.
Крім того, низка новин мають ознаки замовних і водночас не мають відповідного маркування, наприклад:
- Favbet розпочав співпрацю з ГС "Центр підготовки "Відсіч"
- “Метінвест” Ахметова передав бійцям партію тактичних навушників
НОВИНИ, ЩО ВІДПОВІДАЮТЬ СТАНДАРТАМ НА РІВНІ ДО 70%
У дослідженій частині розділу “Новини” публікацій, що вписуються в межі журналістських стандартів, на сайті було більше, ніж тих, що за такі межі виходять. Серед останніх передусім експерти ІМІ відзначають астрологічні прогнози, рецепти страв та збірки святкових привітань. Мабуть, лише мольфари змогли б виправдати потрапляння таких текстів до стрічки новин.
Скриншот ІМІ
Цим редакція не обмежується й у намаганні створити клікбейт застосовує фантазію також до написання новинних повідомлень, додаючи до заголовків та текстів матеріалів нікому не атрибутовані твердження, оцінки та емоційно забарвлену лексику, чим порушує стандарт відокремлення фактів від коментарів. Лише в досліджений період таких публікацій понад 10.
- Відкрутитися не вийде: названо новий спосіб вручення повісток в Україні
- Відомий український співак відповів, чи пропонував Кіркоров йому секс
До вибірки потрапили також матеріали, що мають порушення стандарту балансу. Зокрема, це публікації з ознаками замовності, такі як:
- У ПриватБанку подорожчав долар: який курс валют в банку сьогодні
- Роботодавці Польщі та України обʼєднують зусилля для розблокування кордону
Найкраще видання дотримується стандарту достовірності. Порушення зафіксовано лише в деяких матеріалах, де джерела інформації називають узагальнено або не називають узагалі.
Більшість новин видання, які потрапили до моніторингової вибірки, відповідали стандартам. Головне порушення, яке зафіксували експерти, стосувалося стандарту відділення фактів від коментарів. Майже три десятки новин з вибірки містили припущення, оціночні судження, сексизм і таблоїдні новини, а також емоційну лексику в заголовках на межі клікбейту.
Скриншот ІМІ
У стрічці також виявлено низку новин з порушенням стандарту достовірності, зокрема через посилання на скомпроментовані джерела та неверифіковані анонімні сторінки в соцмережах.
Сайт також почав активно розміщувати публікації, що є не новинами, – добірки забобонів, астрологічні прогнози та інші антинаукові вигадки.
- 7 грудня 2023 року: Амвросія Медіоланського – що сьогодні не можна робити
- Необхідні для жінок: 7 продуктів, які можуть поліпшити репродуктивне здоров'я
- Що чекає на долю Комаровського після заяви віддати території – тарологиня озвучила прогноз
Більшість новин видання, які потрапили до моніторингової вибірки, відповідали стандартам. Основним порушенням стандартів на сайті стало неналежне відокремлення фактів від коментарів – таких новин у вибірці було понад два десятки. Серед них близько половини мали сексистські формулювання.
Скриншот ІМІ
Новини містили оціночні судження, безпідставні припущення та емоційну лексику, властиву таблоїдам.
- Скільки в Україні буде проживати людей 2035 року: “Висока щільність заселення може бути небезпечною”
- Найглибша лабораторія на Землі: Китай запускає мегаоб'єкт у пошуках темної матерії
- Яке миле фото: у королівському акаунті опублікували різдвяну листівку королеви Єлизавети II
До вибірки потрапив більш ніж десяток публікацій, які були розміщені в розділі “Новини”, але за форматом не мали до новин жодного стосунку. Тут і поради щодо моди та домогосподарства, і рецепти страв, і астрологічні прогнози та інші антинаукові вигадки.
Крім того, кілька новин не відповідали стандарту достовірності, оскільки посилалися на скомпроментовані та узагальнені джерела або зовсім їх не називали.
Ще кілька публікацій незбалансовані та мають ознаки замовних.
У рубриці “Новини” кількість неякісних матеріалів є дещо меншою за кількість тих, що відповідають стандартам журналістики. До вибірки потрапило півтора десятка матеріалів, що не є новинами: астрологічних прогнозів, побутових порад, рецептів страв та головоломок.
Майже стільки ж новин містили оціночні судження та емоційну лексику, тобто порушували стандарти відокремлення фактів від коментарів:
З такою самою щільністю в моніторинговий період стрічка новин була наповнена незбалансованими матеріалами, більшість із яких має ознаки замовності.
Доповнює картину низка матеріалів із сумнівною достовірністю, що посилаються на узагальнені чи скомпроментовані джерела або й зовсім їх не називають.
Кількість матеріалів, що не відповідають журналістським стандартам, у розділі “Новини” дещо менша за кількість якісних. У досліджуваний період понад 20 публікацій, що потрапили до моніторингової вибірки, містили порушення стандарту відокремлення фактів від коментарів. Переважно йдеться про припущення невстановленого авторства, оціночні судження та емоційну лексику, зокрема в заголовках:
- Очікують на токсичну атмосферу: у Росії визначили дату виборів президента
- Науковців шокувала планета величезних розмірів, якої існувати не повинно
- Гамселили ногами по голові: на Київщині розслідують побиття 12-річної дівчинки
Майже стільки ж у стрічці текстів, що не мають стосунку ані до новин, ані до журналістики як такої. Тут і астрологічні прогнози, і псевдопсихологічні тести, і рецепти страв, і навіть розповідь про те, скільки днів залишилося до Нового року.
Скриншот ІМІ
Крім того, кільком матеріалам за відсутності належного посилання на джерело інформації бракує достовірності.
Матеріалів з порушеннями професійних журналістських стандартів на сайті більше, ніж новин без порушень. До вибірки потрапило понад 30 публікацій з порушенням стандарту відокремлення фактів від коментарів. Натомість вони містили як у заголовках, так і самому тілі матеріалу різноманітні маніпуляції: емоційну лексику, оціночні судження і просто домисли.
Видання дотримується таблоїдного стилю подання інформації і розміщує в стрічці новин збірки забобонів, поради щодо моди й домогосподарства та рецепти страв.
На додаток низка матеріалів не відповідає стандарту балансу.
*До моніторингової вибірки потрапили 25 популярних онлайн-медіа України: “Бабель”, Громадське, Суспільне, ZN.UA, “Українська правда”, “Еспресо”, Укрінформ, Liga.net, “Слово і Діло”, “Новинарня”, NV, LB.ua, “Гордон”, Цензор.Нет, Інтерфакс-Україна, ТСН, “Кореспондент.net”, “Рубрика”, Zaxid.net, РБК-Україна, “Фокус”, УНІАН, “24 канал”, Obozrevatel, Telegraf. За допомогою моніторингового робота ІМІ з рубрики новин кожного сайту витягнуто по 100 матеріалів, які вийшли одночасно в стрічках новин кожного видання в період з 10:00 у два окремих дні – 7 та 11 грудня 2023 року. Всі відібрані для моніторингу новини опрацьовані експертами вручну.
Help us be even more cool!