Барометр свободи слова за грудень 2024 року
У грудні експерти Інституту масової інформації зафіксували 30 випадків порушення свободи слова в Україні. Такими є дані щомісячного моніторингу ІМІ “Барометр свободи слова”.
Серед російських злочинів – 23 випадки – погрози та залякування, кібератаки, юридичний тиск і закриття медіа внаслідок російської агресії.
У грудні стало відомо про загибель двох медійників:
- Олег Сарело – військовослужбовець, режисер монтажу “Реальної історії”. Про загибель стало відомо 9 грудня 2024 року. Пів року тому Олег доєднався до лав Збройних сил України. Він служив у 72 окремій механізованій бригаді.
- Антон Вовк – військовослужбовець, музичний редактор проєкту “МастерШеф”. Загинув 28 грудня 2024 року під час виконання бойового завдання. Служив у 95 окремій десантно-штурмовій бригаді.
У грудні відбулася хвиля анонімних погроз про мінування низки редакцій та установ у різних областях України: ідентичні електронні листи отримав ряд медіа та журналістів. Зокрема, такі листи отримали як національні медіа, так і регіональні (запорізькі, рівненські, волинські, кропивницькі, полтавські).
Два медіа зазнали російської кібератаки – телеканал “Еспресо” (хакери зламали ефір та спробували запустити ролик з наративами російського ІПСО про мобілізацію в Україні) та чернігівське онлайн-медіа “Челайн” (не працював сайт і адмінка). Обидва медіа вважають, що до атаки причетні російські хакери. Крім того, хакери атакували провайдера і запустили на українських каналах російську пропаганду.
Також Росія заочно заарештувала журналіста DW Ніколаса Конноллі та журналістку hromadske Діану Буцко після репортажів з Курської області.
Дві газети – кропивницька “Нова газета” та чернігівська “Слово Варвинщини” – зазнали опосередкованого впливу російської війни на український медіаринок. Унаслідок чого друкована “Нова газета” з нового року припинила існування. Редакторка газети Інна Данильченко назвала причиною закриття неможливість випускати якісний продукт за того фінансування, яке наразі може собі дозволити видання.
Газета “Слово Варвинщини” тимчасово зупиняє друк через брак фінансування на наступне півріччя. Ще один з чинників, який призвів до закриття, – брак кадрів.
Водночас ІМІ зафіксував сім випадків порушення свободи слова, що не пов'язані з російською війною проти України. Це випадки перешкоджання, непрямого та юридичного тиску, а також кібератаки.
У Кременчуці та Житомирі журналісткам телеканалу “Еспресо” та “Суспільне Житомир” перешкоджали виконувати свою роботу пересічні громадяни. Журналістці “Еспресо” Марії Івановській, яка проводила розслідування щодо постачання російських нафтопродуктів до України, невідомі чоловіки забороняли знімати та погрожували розбити телефон. Також вони заблокували своєю автівкою виїзд журналістці з місця, де вона збирала матеріал для розслідування.
У Житомирі журналісткам Суспільного родичі підсудних перешкоджали потрапити на судове засідання в справі групи чоловіків з Коростишева, обвинувачених у рекеті. Родичі перегородили двері, штовхали журналісток, кричали та заявляли, що ті не зможуть увійти, поки не пропустять усіх родичів. Лише після прибуття поліції журналісток допустили до зали суду.
Рівненське медіа “Четверта влада” продовжило стикатися з дискредитаційними матеріалами щодо журналістів редакції. Так, на одному місцевому сайті опублікували матеріали про подружжя редакторів “Четвертої влади” Володимира й Антоніну Торбічів. У них, зокрема, вдаються до образ на адресу Володимира, висувають власні припущення щодо причин розлучення.
Юридичний тиск стосується судового позову до Радіо Свобода та журналіста “Схем” Георгія Шабаєва. Проти них судиться екссуддя Людмила Арестова, у якої журналісти виявили російське громадянство. Арестова просить суд стягнути сукупно 180 тисяч гривень моральної шкоди з журналіста Георгія Шабаєва та Радіо Свобода. А також визнати інформацію про її російське громадянство “недостовірною та такою, що порочить честь, гідність та ділову репутацію”, і видалити з публікації її фотографії, які “Схеми” знайшли у відкритих джерелах.
Детальніше з повним моніторингом можна ознайомитися нижче:
ЗЛОЧИНИ РФ
Погрози, залякування – 16
1.Невідомі знову замінували редакцію "Кременчуцького телеграфу"
02.12.2024 Редакція видання “Кременчуцький телеграф” (Полтавська область) знову отримала повідомлення про замінування. Про це 2 грудня повідомила головна редакторка видання Леся Лазоренко на своїй Facebook-сторінці та уточнила подробиці регіональній представниці Інституту масової інформації Надії Кучер.
“Чергова повітряна тривога. Замінування редакції. Скоординувати роботу журналістів за межами офісу. Очікування правоохоронців на холоді. А ще подбати про цукерки в кишені, бо приїде пес Карат, який справно виконує свою роботу. Слідчий запитав, чому саме нашу редакцію мінують у Кременчуці, тим самим паралізують роботу колективу. Що я маю відповісти, певно, в тому хтось вбачає сенс. А відповідь мають зʼясувати саме ті, хто задає це питання. Можливо, коли зрозуміють чому, і відповідь буде”, – написала журналістка.
У коментарі представниці ІМІ Леся Лазоренко повідомила, що лист про замінування надійшов на редакційну пошту.
“Повідомлення досить розумне стилістично. Підписане обʼєднанням ветеранів війни та АТО. Передали привіт панянці з Міністерства фінансів і додали фото пристрою з листівкою (на фото видно напис “Для Світлани Воробей”, заступниці міністра фінансів. – Прим. авт.)”, – розповіла Лазоренко.
Це вже четвертий випадок мінування редакції “Кременчуцького телеграфу” за рік, говорить Леся Лазоренко. Водночас додає, що жодних повідомлень чи натяків на матеріали редакції немає.
Як повідомляв ІМІ, 14 жовтня низка українських медій отримали повідомлення про замінування. Зокрема, “Кременчуцький телеграф” отримав два листи на електронну пошту із повідомленнями про вибухівку.
26 листопада низка українських медійників та редакцій отримала від невідомих електронні листи про мінування різних установ у різних областях України. Зокрема, у листах до “Детектора медіа” та Мультимедійної платформи іномовлення України автор просить у скоєному звинувачувати журналістку Радіо Свобода Ірину Сисак та заступницю міністра фінансів України Світлану Воробей.
2. Рівненська журналістка та представниця ІМІ отримала повідомлення про замінування
12.12.2024 Представниця Інституту масової інформації в Рівненської області Ганна Калаур отримала на електронну пошту від невідомого адресата повідомлення про замінування.
Це вже п’яте таке повідомлення за останні три місяці, повідомляє Ганна Калаур.
Автор повідомлення називається “Юлією Біляк” і учасником бойових дій та особою з інвалідністю, яку не влаштовує стан справ у країні, зокрема діяльність СБУ, Національної поліції та ТЦК. Також автор листа закликає вийти на мітинг проти свавілля влади 14 грудня 2024 року і “захопити владу”, анонсує низку терактів.
Зокрема, у повідомленні стверджується, що його автор/ка замінував/ла будівлю, в якій перебуває представниця ІМІ, а також низку інших будівель, серед яких Київська міська клінічна лікарня №15, Львівська політехніка, посольство Аргентини тощо.
“Я замінував Вашу будівлю, у Вашій будівлі знаходиться саморобний вибуховий пристрій, я приведу його в дію віддалено протягом 5 діб. [...] Я витратив 2 тижні і заклав вибухові пристрої в різних регіонах і будинках по всій Україні і буду їх підривати раз на 5 днів. Кидали їх напризволяще”, – стверджується в листі з погрозою замінування.
У повідомленні є ще низка інших вимог і залякувань, а також подяка наркокартелю “Хімпром” та хакерським організаціям, які начебто допомогли у влаштуванні терактів. Наприкінці повідомлення автор закликає приєднатися, поширюючи сумнівні посилання, які можуть бути фішингом.
3. “Суспільне Рівне” евакуювало колектив через отримане повідомлення про замінування
12.12.2024 Філія Національної суспільної телерадіокомпанії в Рівному “Суспільне Рівне” сьогодні отримала повідомлення про замінування офісу і була змушена тимчасово евакуювати персонал. Це вже третє таке повідомлення за останні три місяці.
Про це представниці Інституту масової інформації в Рівненській області Ганні Калаур повідомила менеджерка “Суспільне Рівне” Людмила Хома.
За словами Людмили, повідомлення про мінування вони отримали орієнтовно о 10:30 на електронну пошту, через що філія була змушена звернутися до поліції й евакуювати колектив на час проведення перевірки приміщення.
“Працівники філії були евакуйовані до того моменту, поки поліція не оглянула приміщення і не дала дозволу повернутися до праці. А це, звісно, трохи важко впливає на роботу нашу, як і всіх у нашій країні.
Це один з елементів гібридної війни, яку проводить ворог щодо нас, тому що це економічний злочин, це злочин проти людей, які нервуються, переживають, які не можуть організувати свій час. Це інформаційно-психологічна війна, яка продовжується і в якій ми маємо вистояти”, – розповіла Людмила Хома.
Як відомо, перше таке повідомлення філія Суспільного в Рівному отримала 14 жовтня 2024 року. Тоді, після перевірки, жодних вибухових пристроїв у приміщенні філії не знайшли.
4. “Суспільне Луцьк” отримало листи з погрозами про замінування
12.12.2024 Філія Національної суспільної телерадіокомпанії в Луцьку “Суспільне Луцьк” 12 грудня отримала повідомлення про замінування приміщення. У зв'язку з чим довелося звертатися до поліції.
Про це регіональній представниці Інституту масової інформації у Волинській області Маї Голуб повідомила менеджерка “Суспільне Луцьк” Людмила Гетьманчук.
За словами Гетьманчук, за один день на корпоративну пошту “Суспільного Луцьк” надійшло чотири таких повідомлення.
У листі автор закликав серйозно поставитися до його повідомлення, а далі повідомляв про замінування будівлі. Також у листі-погрозі йшлося про замінування будівель по всій країні із зазначенням адрес.
“Зміст майже однаковий у всіх листах. Єдине, що відрізнялися адреси замінованих об’єктів. В одному листі було про Посольство Алжиру в Україні, в іншому – Посольство Ірану в Україні. Також був франківський вищий навчальний заклад, а в іншому – тернопільський навчальний заклад”, – розповіла Людмила Гетьманчук.
“Щойно ми отримали листа, я одразу зателефонувала на 102, приїхав наряд поліції, вони обійшли всі приміщення, передивилися кожен кабінет, склали протокол”, – додала вона.
5. Перший Запорізький отримав листа з погрозами про теракти
12.12.2024 Онлайн-медіа “Перший Запорізький” отримало 12 грудня листа з погрозами про підрив будівель, де містяться різні установи та організації. У листах згадується інформація і про мінування редакцій медіа в Києві й інших регіонах України.
Інформацію про отримання листів регіональній представниці Інституту масової інформації Наталії Виговській підтвердили в онлайн-медіа “Перший Запорізький”
Крім Першого Запорізького ще чотири запорізьких медіа отримали 12 грудня аналогічні листи. Зокрема, “Акцент”, “Запорізький центр розслідувань”, Zprz.City та редакція inform.zp.ua. Всього редакції отримали сім листів схожого змісту.
Автори листів погрожують замінувати Телеканал Миколаєва 2, Радіо Книга, Телеканал “Рівне 1”, ТРК “Кременчук 2", Радіо Львів, УНІАН і Radio Liberty.
Три листи були надіслані від імені Врублевського Петра Павловича, який називає себе учасником бойових дій, “інвалідом війни”, “котрий втратив на війні здоров'я за Україну та свою родину”. Інші відправники мали жіночі імена: Лозова Наталія Вікторівна, Степанова Тетяна Володимирівна, Біляк Юлія Павлівна, Федоренко Дарина Олександрівна, втім листи містили майже ідентичний зміст.
У листах зазначено перелік уже замінованих об'єктів та намір автора їх підірвати. Списки мінувань містять різні адреси в Києві й інших регіонах, зокрема Одесі, Харкові, Рівному, Миколаєві, Хмельницькому, Черкасах, Кривому Розі. Автор повідомляє, що заміновано школи, посольства, поліцію, медцентр, готелі, медіа, університети.
Листи вирізняються зловживанням русизмами, некоректною стилістикою і граматикою. Зокрема, у всіх надісланих повідомленнях назви всіх “замінованих” університетів у різних регіонах України написано російською мовою. Також у назвах і адресах місць мінувань допущені фактологічні помилки, зокрема частини названих медіа не існує або їхні адреси є недійсними. Також низка помилок допущена й щодо інших установ і організацій, які згадуються в листах.
Усі автори листів закликають бути з ними 14 грудня “на площі біля Верховної Ради”, щоб домогтися, “аби влада належала звичайному народу”. Автори погрожують у кожному листі, заявляючи, що, якщо їх не почують, вони підриватимуть “органи державного управління та їхні сім'ї, які живуть приспівуючи”. Також вони закликають до масових убивств.
Крім того, автори використовують мову ворожнечі й образи також щодо чинного президента України Володимира Зеленського і його дружини.
Всі листи містять подяку картелю “Хімпром” і “адміністрації Даркнет Форуму Рутор” за “підготовку та фінансування” з посиланням для приєднання до них у соцмережах. За даними “Слідства.Інфо”, наркокартель “Хімпром” – злочинне угруповання, яке може стояти за мережею розповсюдження синтетичних наркотиків в Україні та Росії. Проти картелю в Україні відкрито цілу низку кримінальних проваджень, його діяльність описано в десятках судових рішень. Даркнет Форум Рутор – реальне комьюніті на тіньовому ринку інтернету, яке пропонує клієнтам як “незаконні угоди”, так і “азартні розваги”.
Поштовики відправників листів з погрозами ведуть на низку закордонних компаній, зокрема японську електричну компанію Idea Electric Industries Co, японське спа Bijin-yu Shofuen, салон краси Beauty EST в місті Даммам у Саудівській Аравії, в'єтнамський готель Wyndham Legend Halong Hotel.
6. “Акцент” отримав листа з погрозами про теракти
12.12.2024 Онлайн-медіа “Акцент” отримало 12 грудня листа з погрозами про підрив будівель, де містяться різні установи та організації. У листах згадується інформація і про мінування редакцій медіа в Києві й інших регіонах України.
Інформацію про отримання листів регіональній представниці Інституту масової інформації Наталії Виговській підтвердили в редакції медіа.
Крім “Акценту” ще чотири запорізьких медіа отримали 12 грудня аналогічні листи. Зокрема, Перший Запорізький, “Запорізький центр розслідувань”, Zprz.City та редакція inform.zp.ua. Всього редакції отримали сім листів схожого змісту.
Автори листів погрожують замінувати Телеканал Миколаєва 2, Радіо Книга, Телеканал “Рівне 1”, ТРК “Кременчук 2", Радіо Львів, УНІАН і Radio Liberty.
Три листи були надіслані від імені Врублевського Петра Павловича, який називає себе учасником бойових дій, “інвалідом війни”, “котрий втратив на війні здоров'я за Україну та свою родину”. Інші відправники мали жіночі імена: Лозова Наталія Вікторівна, Степанова Тетяна Володимирівна, Біляк Юлія Павлівна, Федоренко Дарина Олександрівна, втім листи містили майже ідентичний зміст.
У листах зазначено перелік уже замінованих об'єктів та намір автора їх підірвати. Списки мінувань містять різні адреси в Києві й інших регіонах, зокрема Одесі, Харкові, Рівному, Миколаєві, Хмельницькому, Черкасах, Кривому Розі. Автор повідомляє, що заміновано школи, посольства, поліцію, медцентр, готелі, медіа, університети.
Листи вирізняються зловживанням русизмами, некоректною стилістикою і граматикою. Зокрема, у всіх надісланих повідомленнях назви всіх “замінованих” університетів у різних регіонах України написано російською мовою. Також у назвах і адресах місць мінувань допущені фактологічні помилки, зокрема частини названих медіа не існує або їхні адреси є недійсними. Також низка помилок допущена й щодо інших установ і організацій, які згадуються в листах.
Усі автори листів закликають бути з ними 14 грудня “на площі біля Верховної Ради”, щоб домогтися, “аби влада належала звичайному народу”. Автори погрожують у кожному листі, заявляючи, що, якщо їх не почують, вони підриватимуть “органи державного управління та їхні сім'ї, які живуть приспівуючи”. Також вони закликають до масових убивств.
Крім того, автори використовують мову ворожнечі й образи також щодо чинного президента України Володимира Зеленського і його дружини.
Всі листи містять подяку картелю “Хімпром” і “адміністрації Даркнет Форуму Рутор” за “підготовку та фінансування” з посиланням для приєднання до них у соцмережах. За даними “Слідства.Інфо”, наркокартель “Хімпром” – злочинне угруповання, яке може стояти за мережею розповсюдження синтетичних наркотиків в Україні та Росії. Проти картелю в Україні відкрито цілу низку кримінальних проваджень, його діяльність описано в десятках судових рішень. Даркнет Форум Рутор – реальне комьюніті на тіньовому ринку інтернету, яке пропонує клієнтам як “незаконні угоди”, так і “азартні розваги”.
Поштовики відправників листів з погрозами ведуть на низку закордонних компаній, зокрема японську електричну компанію Idea Electric Industries Co, японське спа Bijin-yu Shofuen, салон краси Beauty EST в місті Даммам у Саудівській Аравії, в'єтнамський готель Wyndham Legend Halong Hotel.
7. Запорізький центр розслідувань отримав листа з погрозами про теракти
12.12.2024 “Запорізький центр розслідувань” отримав 12 грудня листа з погрозами про підрив будівель, де містяться різні установи та організації. У листах згадується інформація і про мінування редакцій медіа в Києві й інших регіонах України.
Інформацію про отримання листів регіональній представниці Інституту масової інформації Наталії Виговській підтвердили в редакції медіа.
Крім Запорізького центру розслідувань ще чотири запорізьких медіа отримали 12 грудня аналогічні листи. Зокрема, Акцент, Перший Запорізький, Zprz.City та редакція inform.zp.ua. Всього редакції отримали сім листів схожого змісту.
Автори листів погрожують замінувати Телеканал Миколаєва 2, Радіо Книга, Телеканал “Рівне 1”, ТРК “Кременчук 2", Радіо Львів, УНІАН і Radio Liberty.
Три листи були надіслані від імені Врублевського Петра Павловича, який називає себе учасником бойових дій, “інвалідом війни”, “котрий втратив на війні здоров'я за Україну та свою родину”. Інші відправники мали жіночі імена: Лозова Наталія Вікторівна, Степанова Тетяна Володимирівна, Біляк Юлія Павлівна, Федоренко Дарина Олександрівна, втім листи містили майже ідентичний зміст.
У листах зазначено перелік уже замінованих об'єктів та намір автора їх підірвати. Списки мінувань містять різні адреси в Києві й інших регіонах, зокрема Одесі, Харкові, Рівному, Миколаєві, Хмельницькому, Черкасах, Кривому Розі. Автор повідомляє, що заміновано школи, посольства, поліцію, медцентр, готелі, медіа, університети.
Листи вирізняються зловживанням русизмами, некоректною стилістикою і граматикою. Зокрема, у всіх надісланих повідомленнях назви всіх “замінованих” університетів у різних регіонах України написано російською мовою. Також у назвах і адресах місць мінувань допущені фактологічні помилки, зокрема частини названих медіа не існує або їхні адреси є недійсними. Також низка помилок допущена й щодо інших установ і організацій, які згадуються в листах.
Усі автори листів закликають бути з ними 14 грудня “на площі біля Верховної Ради”, щоб домогтися, “аби влада належала звичайному народу”. Автори погрожують у кожному листі, заявляючи, що, якщо їх не почують, вони підриватимуть “органи державного управління та їхні сім'ї, які живуть приспівуючи”. Також вони закликають до масових убивств.
Крім того, автори використовують мову ворожнечі й образи також щодо чинного президента України Володимира Зеленського і його дружини.
8. Запорізьке медіа inform.zp.ua отримало листа з погрозами про теракти
12.12.2024 Запорізьке медіа inform.zp.ua отримало 12 грудня листа з погрозами про підрив будівель, де містяться різні установи та організації. У листах згадується інформація і про мінування редакцій медіа в Києві й інших регіонах України.
Інформацію про отримання листів регіональній представниці Інституту масової інформації Наталії Виговській підтвердили в редакції медіа.
Окрім inform.zp.ua аналогічні листи отримали ще чотири запорізькі редакції “Перший Запорізький”, “Акцент”, “Запорізький центр розслідувань” та редакція Zprz.City. Всього редакції отримали сім листів схожого змісту.
Автори листів погрожують замінувати Телеканал Миколаєва 2, Радіо Книга, Телеканал “Рівне 1”, ТРК “Кременчук 2", Радіо Львів, УНІАН і Radio Liberty.
Три листи були надіслані від імені Врублевського Петра Павловича, який називає себе учасником бойових дій, “інвалідом війни”, “котрий втратив на війні здоров'я за Україну та свою родину”. Інші відправники мали жіночі імена: Лозова Наталія Вікторівна, Степанова Тетяна Володимирівна, Біляк Юлія Павлівна, Федоренко Дарина Олександрівна, втім листи містили майже ідентичний зміст.
У листах зазначено перелік уже замінованих об'єктів та намір автора їх підірвати. Списки мінувань містять різні адреси в Києві й інших регіонах, зокрема Одесі, Харкові, Рівному, Миколаєві, Хмельницькому, Черкасах, Кривому Розі. Автор повідомляє, що заміновано школи, посольства, поліцію, медцентр, готелі, медіа, університети.
Листи вирізняються зловживанням русизмами, некоректною стилістикою і граматикою. Зокрема, у всіх надісланих повідомленнях назви всіх “замінованих” університетів у різних регіонах України написано російською мовою. Також у назвах і адресах місць мінувань допущені фактологічні помилки, зокрема частини названих медіа не існує або їхні адреси є недійсними. Також низка помилок допущена й щодо інших установ і організацій, які згадуються в листах.
Усі автори листів закликають бути з ними 14 грудня “на площі біля Верховної Ради”, щоб домогтися, “аби влада належала звичайному народу”. Автори погрожують у кожному листі, заявляючи, що, якщо їх не почують, вони підриватимуть “органи державного управління та їхні сім'ї, які живуть приспівуючи”. Також вони закликають до масових убивств.
Крім того, автори використовують мову ворожнечі й образи також щодо чинного президента України Володимира Зеленського і його дружини.
Всі листи містять подяку картелю “Хімпром” і “адміністрації Даркнет Форуму Рутор” за “підготовку та фінансування” з посиланням для приєднання до них у соцмережах. За даними “Слідства.Інфо”, наркокартель “Хімпром” – злочинне угруповання, яке може стояти за мережею розповсюдження синтетичних наркотиків в Україні та Росії. Проти картелю в Україні відкрито цілу низку кримінальних проваджень, його діяльність описано в десятках судових рішень. Даркнет Форум Рутор – реальне комьюніті на тіньовому ринку інтернету, яке пропонує клієнтам як “незаконні угоди”, так і “азартні розваги”.
Поштовики відправників листів з погрозами ведуть на низку закордонних компаній, зокрема японську електричну компанію Idea Electric Industries Co, японське спа Bijin-yu Shofuen, салон краси Beauty EST в місті Даммам у Саудівській Аравії, в'єтнамський готель Wyndham Legend Halong Hotel.
9. Запорізьке медіа Zprz.City отримало листа з погрозами про теракти
12.12.2024 Запорізьке медіа Zprz.City отримало 12 грудня листи з погрозами про підрив будівель, де містяться різні установи та організації. У листах згадується інформація і про мінування редакцій медіа в Києві й інших регіонах України.
Інформацію про отримання листів регіональній представниці Інституту масової інформації Наталії Виговській підтвердили в редакції медіа.
Окрім Zprz.City аналогічні листи отримали ще чотири запорізькі редакції “Перший Запорізький”, “Акцент”, “Запорізький центр розслідувань” та редакція inform.zp.ua. Всього редакції отримали сім листів схожого змісту.
Автори листів погрожують замінувати Телеканал Миколаєва 2, Радіо Книга, Телеканал “Рівне 1”, ТРК “Кременчук 2", Радіо Львів, УНІАН і Radio Liberty.
Три листи були надіслані від імені Врублевського Петра Павловича, який називає себе учасником бойових дій, “інвалідом війни”, “котрий втратив на війні здоров'я за Україну та свою родину”. Інші відправники мали жіночі імена: Лозова Наталія Вікторівна, Степанова Тетяна Володимирівна, Біляк Юлія Павлівна, Федоренко Дарина Олександрівна, втім листи містили майже ідентичний зміст.
У листах зазначено перелік уже замінованих об'єктів та намір автора їх підірвати. Списки мінувань містять різні адреси в Києві й інших регіонах, зокрема Одесі, Харкові, Рівному, Миколаєві, Хмельницькому, Черкасах, Кривому Розі. Автор повідомляє, що заміновано школи, посольства, поліцію, медцентр, готелі, медіа, університети.
Листи вирізняються зловживанням русизмами, некоректною стилістикою і граматикою. Зокрема, у всіх надісланих повідомленнях назви всіх “замінованих” університетів у різних регіонах України написано російською мовою. Також у назвах і адресах місць мінувань допущені фактологічні помилки, зокрема частини названих медіа не існує або їхні адреси є недійсними. Також низка помилок допущена й щодо інших установ і організацій, які згадуються в листах.
Усі автори листів закликають бути з ними 14 грудня “на площі біля Верховної Ради”, щоб домогтися, “аби влада належала звичайному народу”. Автори погрожують у кожному листі, заявляючи, що, якщо їх не почують, вони підриватимуть “органи державного управління та їхні сім'ї, які живуть приспівуючи”. Також вони закликають до масових убивств.
Крім того, автори використовують мову ворожнечі й образи також щодо чинного президента України Володимира Зеленського і його дружини.
Всі листи містять подяку картелю “Хімпром” і “адміністрації Даркнет Форуму Рутор” за “підготовку та фінансування” з посиланням для приєднання до них у соцмережах. За даними “Слідства.Інфо”, наркокартель “Хімпром” – злочинне угруповання, яке може стояти за мережею розповсюдження синтетичних наркотиків в Україні та Росії. Проти картелю в Україні відкрито цілу низку кримінальних проваджень, його діяльність описано в десятках судових рішень. Даркнет Форум Рутор – реальне комьюніті на тіньовому ринку інтернету, яке пропонує клієнтам як “незаконні угоди”, так і “азартні розваги”.
Поштовики відправників листів з погрозами ведуть на низку закордонних компаній, зокрема японську електричну компанію Idea Electric Industries Co, японське спа Bijin-yu Shofuen, салон краси Beauty EST в місті Даммам у Саудівській Аравії, в'єтнамський готель Wyndham Legend Halong Hotel.
10. “Детектор медіа” теж отримав погрози про мінування
12.12.2024 “Детектор медіа” отримав 12 грудня на редакційну пошту одразу декілька листів з погрозами про мінування редакцій медіа, різних установ та організацій у Києві й інших регіонах України. Про це повідомляється на сайті видання.
Редакція отримала листи від різних відправників, але з одного домену. Їхній зміст аналогічний до тих листів, що надходили під час попередніх хвиль “замінувань”.
Автори листів звично представляються “ветеранами АТО” та “інвалідами війни”, стверджують, що нібито заклали в будівлі редакції “саморобний вибуховий пристрій”, який погрожують віддалено запустити в дію протягом п’яти діб.
Також у листі звично вказано низку адрес різних установ, освітніх закладів та редакцій медіа, які нібито теж заміновано. Це, зокрема, посольства США та Швейцарії. Водночас у тексті зазначено назви медіа та їхні адреси, яких не існує насправді, як-от “Телеканал “Львів” на вулиці Ломоносова у Львові (такого телеканалу у Львові не існує, а відповідну вулицю перейменували ще 1993 року).
Автор кількох листів обіцяє “повернути Україну народу” і закликає “терором повалити владу в Україні”, вийти на мітинг і “захопити владу силою”, використовує мову ворожнечі щодо президента Володимира Зеленського та його дружини.
11. Волинське видання “Буг” теж отримувало листи про теракти по країні
12.12.2024 Волинське інтернет-видання “Буг” отримало на редакційну пошту 12 грудня два повідомлення про замінування в різних регіонах країни.
це представниці Інституту масової інформації у Волинській області Маї Голуб повідомила редакторка сайту “Буг” Людмила Романчук.
Вона показала представниці ІМІ скриншоти надісланих листів, у яких автор повідомив, що два тижні нібито витратив на закладання вибухових пристроїв у різних регіонах України.
Він закликав серйозно поставитися до повідомлення щодо замінування. У листі-погрозі йшлося про замінування семи будівель по всій країні із зазначенням адрес. Зокрема, йшлося про приміщення в Київській, Одеській, Херсонській та Дніпропетровських областях.
12. Журналістка ЖАР.INFO теж отримала листа про замінування редакції
12.12.2024 Засновниця та журналістка онлайн-медіа ЖАР.INFO Альона Береза отримала 12 грудня листа від нібито “учасника АТО”, який повідомив про замінування приміщення, де працює редакція. Також цей лист містив інформацію про замінування інших об’єктів у різних регіонах. Про це Інституту масової інформації повідомила Альона Береза.
“Це вже не перший лист подібного змісту я отримую на свою особисту офіційну пошту. Раніше це був лист, який видавався таким, що перекладений через перекладач з російської мови. Цього ж разу подання інформації дещо краще. Однак є деякі неточності: лист нібито від жінки, підписано, що це “інформація СБУ”, а всередині взагалі інформація подається від чоловіка. Таке відчуття, що ворог дуже хоче, щоб, окрім обстрілів, ми ще були емоційно нестабільними”, – каже Альона Береза.
Також автор листа назвався “інвалідом війни” та стверджував, що нібито заклав у будівлі редакції “саморобний вибуховий пристрій”, який погрожують віддалено запустити в дію протягом п’яти діб.
Крім того, у листі вказано ще сім адрес: школа в Одесі, Посольство Танзанії в Україні, районний відділ поліції у Львові, Київська міська клінічна лікарня та готель у столиці, ТРК в Івано-Франківську та “Одесский национальный политехнический университет”.
13. “Волинь Online” теж отримувало погрозу про замінування
12.12.2024 Луцьке інтернет-видання “Волинь Online” отримало на редакційну пошту 12 грудня одне повідомлення про замінування двох посольств у столиці України, а також натяки на закладені вибухівки в інших регіонах.
Про це представниці Інституту масової інформації у Волинській області Маї Голуб повідомила редакторка сайту “Волинь Online” Мар'яна Метельська.
Вона показала представниці ІМІ скриншот надісланого листа, у якому автор повідомив, що замінував посольства США та Швейцарії в Києві.
Автор закликав серйозно поставитися до надісланого листа, додавши, що два тижні нібито витратив на те, щоб закласти вибухові пристрої в різних регіонах України.
“Я замінував вашу будівлю, в будівлі знаходиться саморобний пристрій, я приведу його в дію протягом 5 діб. Ви не зможете виявити так, як я був навчений на мінну справу і знаю, як можна приховати від кінологів вибухові речовини”, – йшлося в листі.
Схожі листи цього дня отримали й інші редакції.
14. “Еспресо” теж отримало повідомлення про замінування редакції
12.12.2024 “Еспресо” отримало 12 грудня листа з повідомленням про замінування будівлі редакції, а також інших редакцій, установ та організацій у різних регіонах України. Про це повідомляється на сайті медіа.
Як пише видання, автор, який назвався “ветераном АТО” та “інвалідом війни”, заявив, що нібито заклав у будівлі редакції “саморобний вибуховий пристрій”. Відправник листа погрожує віддалено запустити його в дію протягом п’яти діб.
Він перелічив адреси установ, які начебто заміновано. І, хоча серед указаних адрес не було адреси “Еспресо”, у тексті листа відправник написав: “Я замінував вашу будівлю”.
Серед перелічених установ згадано, зокрема посольство США та відділ поліції в аеропорту “Бориспіль”.
Автор закликає “вийти на мітинг проти свавілля влади”, “захопити владу силою”, а також використовує мову ворожнечі щодо президента Володимира Зеленського та його дружини.
15. Кропивницька “Гречка” отримала листи про мінування
12.12.2024 Кропивницьке онлайн-видання “Гречка” двічі за один день отримало електронні листи з повідомленнями про мінування. Про це регіональному представникові Інституту масової інформації Павлу Лісниченку повідомила редакторка “Гречки” Анастасія Дзюбак.
Однотипні повідомлення за авторства буцімто “ветеранів АТО” містили інформацію про мінування різних об’єктів – посольств, лікарень, готелів та навчальних закладів. В одному з листів автор також пропонував долучатися до його телеграм-каналу, якого за вказаною в тексті адресою не виявилось.
За словами медійниці, подібні листи зрідка сприймають серйозно, однак якщо в тексті присутні об’єкти, що розташовані на Кіровоградщині, про всяк випадок передають інформацію до поліції.
16. Кропивницьке видання “Точка доступу” отримало листи про мінування
12.12.2024 Кропивницькі онлайн-видання “Точка доступу” двічі за один день отримало електронні листи з повідомленнями про мінування. Про це регіональному представникові Інституту масової інформації Павлу Лісниченку повідомила журналістка “Точки доступу” Катерина Федченко.
Однотипні повідомлення за авторства буцімто “ветеранів АТО” містили інформацію про мінування різних об’єктів – посольств, лікарень, готелів та навчальних закладів. В одному з листів автор також пропонував долучатися до його телеграм-каналу, якого за вказаною в тексті адресою не виявилось.
“Ці листи часто потрапляють у спам, тому ми не відразу їх помічаємо. До того ж ми знаємо, що це частина інформаційної війни росіян, які спеціально “мінують” заклади в різних містах країни. Лист викликає великі підозри, починаючи з адреси, закінчуючи грубими граматичними помилками та маніпулятивним текстом. Саме тому на подібні провокації не реагуємо. Проте, якби це була реальна загроза, звісно повідомили б у поліцію”, – прокоментувала факт подвійного “мінування” журналістка “Точки доступу” Катерина Федченко.
Юридичний тиск – 2
1. У Росії заочно заарештували журналіста DW після репортажу з Суджі
04.12.2024 У Росії суд заочно заарештував журналіста німецької медіакомпанії DW Ніколаса Конноллі за обвинуваченням у незаконному перетині кордону РФ.
Відповідне рішення ухвалив Ленінський районний суд Курська за клопотанням регіонального прикордонного управління Федеральної служби безпеки РФ, повідомляє DW з посиланням на пресслужбу судової системи регіону.
Журналістові, якого раніше в РФ оголосили у федеральний, міждержавний і міжнародний розшук, обрали запобіжний захід у вигляді взяття під варту у разі затримання на території РФ або з моменту екстрадиції.
Як повідомляв ІМІ, 22 серпня 2024 року DW опублікувала репортаж Ніка Конноллі із Суджі. У ньому журналіст у супроводі військових ЗСУ відвідав місто та поспілкувався з місцевими мешканцями, які розповіли, що вони залишилися без електрики, води та телефонного зв'язку.
Наприкінці серпня 2024 року ФСБ Росії порушила кримінальну справу проти журналіста німецької медіакомпанії DW Ніколаса Конноллі за фактом незаконного перетину кордону РФ.
Коментуючи це, журналіст зазначив, що таке рішення його не здивувало: “Я думаю, це було очікувано. Вони вчиняли так і з іншими журналістами, які туди приїжджали. В принципі, це звична справа”. Конноллі розповів, що в складі української групи продовжує висвітлювати події як в Україні, так і в Росії, і рішення російських силовиків не вплине на його роботу.
У вересні 2024 року міністерство внутрішніх справ Росії оголосило Ніка Конноллі, у федеральний, міждержавний та міжнародний розшук.
2. Суд РФ заочно взяв під варту журналістку hromadske за репортаж з Курщини
17.12.2024 Курський суд Росії заочно взяв під варту журналістку hromadske Діану Буцко за її репортаж із Суджі на тлі початку українського наступу в регіоні.
Як повідомляє hromadske, про таке рішення суду ще 6 грудня писало пропагандистське російське агентство ТАСС із посиланням на об'єднану пресслужбу судової системи Курщини.
За версією російського слідства, Діана буцімто незаконно перетнула державний кордон росії 6 серпня. Саме в межах цієї справи їй і обрали запобіжний захід.
Сама Діана прокоментувала цю новину так: “Трішки дивно, що російське “слідство” не зуміло навіть зʼясувати дату знімання репортажу. Ми відвідували Суджу не 6 серпня. Працюйте краще, товариші ефесбешники!”.
Як повідомляв ІМІ, у серпні 2024 року Федеральна служба безпеки РФ порушила кримінальні справи щодо сімох журналістів, вказавши причинами незаконний перетин кордону і відеознімання в районі Суджі. Серед них була і журналістка hromadske Діана Буцко. Згодом міністерство внутрішніх справ Росії оголосило в розшук сімох українських та іноземних журналістів, стосовно яких раніше порушили кримінальні справи через репортажі в Курській області.
Кібератаки – 3
1. Хакери атакували провайдера та запустили на українських каналах роспропаганду
05.12.2024 Хакерської атаки 5 грудня зазнала низка телеком-провайдерів, що транслюють українські телеканали, – в ефір запустили проросійські ролики. Про це повідомляє Суспільне з посиланням на провайдера Triolan.
У провайдера зазначили, що розв'язуватимуть проблему із сигналом орієнтовно до 22:00.
“На жаль, на нашій мережі було виявлено несанкціоноване втручання, що вплинуло на роботу кабельного телебачення. Ми вже працюємо над усуненням проблеми та докладаємо всіх зусиль, щоб відновити послугу в найкоротший термін”, – йдеться в повідомленні чат-бота компанії.
Також у провайдера повідомили про наявність фішингового сайту, замаскованого під сайт Triolan, який закликає встановити додаткові драйвери.
“Застерігаємо вас не встановлювати ніякі додаткові драйвери. Ми не оновлюємо ніякі сервіси, які вимагають від вас оновлення драйверів. Уважніше перевіряйте назву сайту, на якому ви знаходитесь”, – додали в компанії.
2. Хакери зламали ефір телеканалу "Еспресо" та спробували запустити ролик із пропагандою РФ
16.12.2024 Телеканал “Еспресо” зазнав сьогодні, 16 грудня, хакерської атаки. Про це повідомила пресслужба каналу, йдеться на сайті “Еспресо”.
Канал атакували о 12:50. Зловмисники отримали несанкціонований доступ до сервера телеканалу та спробували транслювати відеоролик з підробленим зверненням президента України Володимира Зеленського російською мовою. Вміст ролика повторює наративи російського ІПСО про мобілізацію в Україні.
“Це дозволяє нам зробити висновки, що до атаки причетні російські хакери”, – зазначили на каналі.
Проте атаку вчасно виявили та оперативно нейтралізували, перемкнувши сигнал. На каналі зазначають, що наразі працюють над посиленням безпеки всіх своїх систем.
Телеканал “Еспресо” зазначив, що продовжує працювати у звичайному режимі та вживає додаткових заходів для посилення кібербезпеки.
Як повідомляв ІМІ, 19 лютого 2024 року хакери зламали систему, яка відповідає за ефірне мовлення телеканалу “Еспресо”, та розмістили в ефірі короткий ролик з кадрами зруйнованих українських міст, відео з Джозефом Байденом та закликом зупинитися, натякаючи на нібито причетність США до війни в Україні. Канал вважає, що до атаки причетні росіяни. Тоді канал звертався до правоохоронних органів щодо несанкціонованого втручання в роботу електронних комунікаційних мереж під час дії воєнного стану.
3. Чернігівське медіа “Челайн” зазнало кібератаки, яку пов’язує з РФ
22.12.2024 Чернігівське інтернет-видання “Челайн” зазнало 22 грудня кібератаки. Про це регіональному представнику Інституту масової інформації Павлу Пущенку повідомив редактор медіа Павло Солодовник.
Як розказав системний адміністратор видання Олександр Федорок, учора ввечері сайт “ліг” і не працювала адмінка. Коли перезавантаження серверу сайту не допомогло, він зрозумів, що це кібератака. Після був включений режим андератаки, який відключив усіх ботів і такий захист спрацював.
“Наразі сайт працює у штатному режимі”, – додав Олександр Федорок.
Павло Солодовник пов’язує цю кібератаку з Російською Федерацією напряму. За його словами, російські хакери нападають на тих, хто працює на Перемогу України і є патріотичними.
“Це вже не перший випадок, особливо з початку повномасштабного вторгнення. Бувало навіть, що на сайті “вивішували” російський триколор”, – зазначив Павло Солодовник.
Нагадаємо, що днями російські хакери зламали державні реєстри України.
Медіа, які припинили роботу через війну Росії проти України – 2
1. З нового року припиняє існування кропивницька "Нова газета"
24.12.2024 Кропивницьке обласне друковане видання “Нова газета” припиняє існування і вже з нового року перестане виходити в друк. Про це в коментарі регіональному представнику Інституту масової інформації Павлу Лісниченку повідомила редакторка газети Інна Данильченко.
Причиною закриття медійниця називає неможливість випускати якісний продукт за того фінансування, яке наразі може собі дозволити видання. Фактично всі кошти, які наразі заробляє газета, йдуть на покриття витрат друку та розповсюдження.
“Наше завдання на 2024 рік як редакції друкованої газети було втриматися до кінця року фінансово і втримати читача. Ми закриваємо газету з хорошим тиражем – 7 тисяч примірників. Тобто ми не довели її до смерті. Вона не занепала. Це рішення нашого колективу, виважене і логічне”, – коментує ситуацію Інна Данильченко.
З нового року весь колектив “Нової газети” переходить на постійну роботу до онлайн-видання “Перша електронна газета”, з яким і до цього медійники тісно співпрацювали.
2. На Чернігівщині призупиняє друк газета “Слово Варвинщини”
26.12.2024 Газета Чернігівщини "Слово Варвинщини" тимчасово зупиняє друк через брак фінансування на наступне півріччя. Про це повідомила редакторка газети Євгенія Зима на фейсбук-сторінці видання.
"На жаль, так складаються реалії. Ми змушені призупинити випуск друкованої газети, оскільки у наступному півріччі не матимемо на це достатнього фінансового ресурсу", – написала редакторка.
Зазначається, що станом на грудень 2024 року наклад газети становив 1600 примірників, на січень 2025 року орієнтовно наберуть за передплатою близько тисячі примірників, що унеможливлює вихід друкованої газети.
Ще один з чинників, який призвів до закриття, – брак кадрів.
"Працівників критично мало, а це означає, що кожен виконує обов’язки за кількох", – йдеться в повідомленні.
Тож наразі випуск друкованого видання зупинено, але працюють сайт і сторінка в соцмережі.
Кошти передплатників перебувають на рахунку Укрпошти, тому це підприємство здійснить їхнє повернення після завершення передплатної кампанії.
Нагадаємо, раніше на кілька тижнів зупиняла вихід ріпкинська районна газета "Життя Полісся" (Чернігівщина) через мобілізацію бухгалтера, який відповідав і за верстку.
5 грудня 2024 року вийшов останній номер газети "Вісті Борзнянщини", однієї з найстаріших районних газет Чернігівщини.
КРИМ – 1
1. Окупаційний суд Криму оштрафував головреда газети Qırım за "зловживання свободою інформації"
16.12.2024 Окупаційний Залізничний районний суд Сімферополя (АР Крим) оштрафував на 4 тисячі рублів (1606 грн) редактора кримськотатарської газети Qirim Бекіра Мамутова за публікацію біографії правозахисниці зі згадкою про те, що вона працювала на “Голосі Америки” та Радіо Свобода, повідомляє “Кримський процес”.
Суддя Марія Домнікова визнала його винним у “зловживанні свободою інформації”. Це вже третя справа щодо Бекіра Мамутова за цей рік, зазначають правозахисники. Росія визнала “Голос Америки” та Радіо Свобода “іноземними агентами”, і видання зобов'язані публікувати згадки про них, вказуючи на цю обставину.
Розгляд справи проходив без участі слухачів, яких не пустили до будівлі суду в межах запобігання терористичним загрозам. Також, звертають увагу правозахисники, рішення ухвалила суддя, яку в травні цього року український суд заочно засудив до 13 років позбавлення волі за державну зраду.
Нагадаємо, наприкінці травня 2024 року на газету Qirim склали два протоколи – про “дискредитацію збройних сил Росії та розповсюдження явно неправдивої інформації під виглядом достовірної”. В одній з публікацій, на думку Центру “Е”, Бекір Мамутов “поширив відомості, спрямовані на дискредитацію використання ЗС РФ з метою захисту інтересів РФ та її громадян, підтримки міжнародного миру та безпеки в межах демілітаризації та денацифікації України”. У такий спосіб газета “висловила незгоду в проведенні “СВО”, вважає оперативник Коренівський, і скоїла правопорушення за частиною 1 статті 20.3.3 КпАП РФ.
7 червня 2024 року окупаційний Київський районний суд Сімферополя оштрафував редакцію кримськотатарської газети Qirim на 300 тисяч рублів (приблизно 140 230 гривень) за протоколом про “дискредитацію” ЗС РФ. Пізніше окупаційний суд не задовольнив апеляційної скарги представників газети Qirim та затвердив призначений штраф.
СИТУАЦІЯ ЗІ СВОБОДОЮ СЛОВА В УКРАЇНІ, ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ЯКУ ЛЕЖИТЬ НА УКРАЇНСЬКИХ ГРОМАДЯНАХ
ФІЗИЧНА АГРЕСІЯ
Перешкоджання законній журналістській діяльності – 2
1. У Кременчуці невідомі напали на журналістку телеканалу “Еспресо”
10.12.2024 У Кременчуці (Полтавська область) 9 грудня невідомі напали на журналістку телеканалу “Еспресо” Марію Івановську під час виконання нею професійних обов'язків. Про це йдеться в сюжеті телеканалу, а також журналістка повідомила на своїй фейсбук-сторінці й розповіла подробиці полтавській представниці Інституту масової інформації Надії Кучер.
Як ідеться в сюжеті, Марія Івановська перебувала в Кременчуці, оскільки проводить журналістське розслідування щодо постачання російських нафтопродуктів до України. Як видно з опублікованого відео, невідомий чоловік підійшов до журналістки, почав їй погрожувати, що розіб'є телефон, заблокував своєю автівкою виїзд журналістці з місця, де вона збирала матеріал для розслідування. Він забороняв журналістці знімати, заявляючи, що це заборонено, бо тут “режимний об'єкт”. Журналістка натомість відповіла, що перебуває не на режимному об'єкті, а в хащах.
Згодом на місце приїхали ще кілька чоловіків у цивільному, які агресивно поводилися. Потім на відео чути, що чоловік говорить, що він зі служби безпеки. Журналістка перепитує, чи зі Служби безпеки України. На що не отримує відповіді, але чутно погрозу, що якщо вона “не видалить інформацію з телефона, то поїде до іншого місця”.
Журналістка викликала на місце поліцію та написала заяву про перешкоджання професійній діяльності.
Марія Івановська розповіла представниці ІМІ, що телефон під час погроз усе ж залишився цілим, а от виїхати без допомоги поліції не вдалося.
“Телефон цілий, але до чоловіка, який забороняв нам знімати, пізніше під'їхала ще велика кількість агресивних чоловіків, які заблокували нам виїзд. Виїхати з місця ми змогли, лише звернувшись до поліції”, – розповіла журналістка.
Водночас представниця пресслужби кременчуцької поліції Анна Васенко зазначила в коментарі ІМІ, що на автодорозі, якою рухалася знімальна група телеканалу, є рекомендовані вказівники про заборону фото- та відеофіксації. Анна Васенко підтвердила, що журналістка телеканалу “Еспресо” звернулась із заявою. “Наразі триває перевірка, всі подробиці будуть повідомлені згодом”, – сказала вона.
Марія Івановська повідомила, що сьогодні, 10 грудня, вона, водій та оператор були на допиті в поліції. Журналістка запевняє, що перебувала не на режимному об'єкті та не бачила позначок про це. Пояснила, що там, де знімала, були зафіксовані дві фірми, які наразі, за її словами, фігурують у кримінальних справах щодо постачання нафтопродукції російського походження до України.
2. У Житомирі родичі підсудних перешкоджали журналісткам Суспільного потрапити на суд
18.12.2024 Журналістці та операторці Суспільного перешкоджали потрапити на судове засідання, яке відбулося в Корольовському районному суді Житомира 18 грудня. Справа стосується групи чоловіків з Коростишева, яких підозрюють у рекеті.
Про це представниці Інституту масової інформації в Житомирській області Оксані Трокоз повідомив головний редактор “Суспільне Житомир” Дмитро Клименко.
Він зазначив, що, крім Суспільного, на місці не було інших журналістів, інцидент стався перед початком засідання: родичі обвинувачених перегородили двері, штовхали журналістів, кричали та заявляли, що ті не зможуть увійти, поки не пропустять усіх родичів. Судова охорона не втручалася в ситуацію, що змусило журналістів викликати поліцію. Лише після прибуття правоохоронців представників ЗМІ нарешті допустили до зали суду.
“У справі є вісім підсудних, яких привели в зал, і почали запускати людей. Було багато родичів. У певний момент судова охорона сказала родичам: “Стоп, тепер має зайти знімальна група”. Це були дві людини – журналістка Катерина Мороз та операторка Тетяна Ривак. Родичі ж почали казати: “Ні, так не буде, вони не зайдуть, ми зайдемо”. Почалась агресія до знімальної групи. Журналістку Катерину Мороз чіпали за руки, трусили, штовхнули об стіну, кидалися на журналістів. Були словесні погрози, зокрема говорили: “Подякуйте, що вас не побили”. Судова охорона в цей час стояла і не робила спроб захистити журналісток. У цьому я бачу проблему”, – розповів Дмитро Клименко.
Журналістка зателефонувала в редакцію і викликала поліцію. Редактор Дмитро Клименко також подзвонив у прокуратуру на гарячу лінію і повідомив про порушення прав журналістів та перешкоджання їхній законній професійній діяльності.
“Приїхала слідчо-оперативна група, і тоді представники судової охорони нарешті впустили нашу знімальну групу. Коли я приїхав до суду, знімальна група вже була всередині”, – розповів Дмитро.
Згодом журналісти відзняли сюжет про розгляд резонансної справи, записали коментарі всіх сторін і нині працюють над випуском сюжету.
“Щойно ми підготуємо сюжет, то поїдемо подавати заяву до поліції. Наше перше завдання було висвітлити процес, і ми це зробили. На щастя, у Катерини й Тетяни нема фізичних пошкоджень, але є психологічні переживання, адже це був значний моральний тиск. Тим паче справа резонансна, із серйозними обвинуваченнями. Тому психологічний стан і журналістки, і операторки залишається складним”, – сказав Дмитро.
Він зазначив, що момент перешкоджання роботі знімальної групи відзнятий на відео, яке пізніше опублікують.
Як повідомляється на сайті “Суспільне Житомир”, справу коростишівських рекетирів розслідують із серпня 2023 року, коли на Житомирщині затримали групу осіб, яких підозрюють у вимаганні грошей, викраденні та катуванні. Одним з потерпілих є військовослужбовець ЗСУ. Його змушували віддати 190 тисяч гривень за борг, якого не існує.
Серед обвинувачених – чинний депутат Коростишівської міськради, якого підозрюють у причетності до організованого злочинного угруповання. 18 грудня йому обрали запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.
Під час розгляду цієї справи неодноразово виникали проблеми з допуском представників ЗМІ до судових засідань. У липні 2024 року подібні ситуації також фіксувалися, коли доступ журналістів обмежували під різними приводами.
НЕПРЯМИЙ ТИСК
Інші випадки непрямого тиску – 2
1. Рівненський сайт поширив чорнуху про подружжя редакторів-розслідувачів “Четвертої влади”
09.12.2024 На одному з найпопулярніших за кількістю переглядів сайтів Рівненщини “Рівненські новини” опублікували дискредитаційні матеріали про подружжя редакторів Агенції журналістських розслідувань “Четверта влада” Володимира й Антоніну Торбічів. Про це повідомляє представниця Інституту масової інформації в Рівненській області Ганна Калаур, яка з'ясовувала, хто може стояти за наклепом.
У двох публікаціях невідомий автор маніпулятивно пише про судове засідання з приводу розлучення подружжя, а також показує, ймовірно, проплачену “акцію” під Рівненським міським судом, на якій фігурують люди з плакатами з провокативними написами про Володимира Торбіча.
Як зазначає представниця ІМІ, ймовірний головред “Рівненських новин” Андрій Андрощук не прокоментував їй виходу матеріалів на його сайті, а в розмові з нею видав себе за іншу людину.
Випадки наклепу на “Четверту владу” на сайті “Рівненські новини” є продовженням хвилі чорного піару, з яким видання зіткнулося в листопаді.
У першому матеріалі “Рівненських новин” із заголовком “Відомий у Рівному “чорний піарник” розлучається з дружиною-журналісткою” від 3 грудня анонсують судове засідання щодо розлучення Торбічів. У матеріалі невідомий автор вдається до образ на адресу Володимира Торбіча, називаючи його “чорним піарником” і тим, хто працює в стилі жовтої преси. Також неназваний автор, посилаючись на чутки та коментарі неназваних людей із соцмереж, висуває власні припущення щодо причин розлучення.
Перший матеріал щодо “Четвертої влади” на сайті “Рівненські новини” зачіпає приватні сімейні стосунки редакторів видання, які не є об’єктом суспільного інтересу. Скриншот ІМІ із сайту “Рівненські новини”
Другий матеріал вийшов 4 грудня під назвою “Відомий у Рівному “чорний піарник” не з’явився на засідання суду, який розглядає його розлучення з дружиною”. У ньому висвітлили нібито акцію біля Рівненського міського суду, на якій декілька осіб тримали плакати з написами з осудом Володимира Торбіча.
У матеріалі невідомий автор так пояснює появу кількох осіб із плакатами: “Під приміщенням суду на Володимира Торбіча чекали вдячні читачі його сайту та небайдужі рівняни, які хотіли особисто поставити йому запитання про те, чому він так вчиняє з власною дружиною”.
Більшість учасників “акції”, які тримали плакати з провокаційними написами, намагалися приховати свої обличчя, що вказує на її постановний і, ймовірно, проплачений характер. Скриншот ІМІ чорного піару із сайту “Рівненські новини”
Крім того, у цьому матеріалі невідомий автор вдається до образ, маніпуляцій і поширення чуток про подружжя. Однак у двох матеріалах відсутній коментар від Антоніни чи Володимира Торбічів.
Сайт “Рівненські новини” заснований радником ексголови Рівненської ОДА Андрієм Андрощуком, який, за інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (скорочено ЄДР. – Ред.), також є співзасновником ГО “Рівненські новини”.
Нагадаємо, 2017 року “Четверта влада” ініціювала збір підписів серед рівненських журналістів і активістів з вимогою політичної відповідальності Андрія Андрощука та звільнення з посади через його спробу влаштувати цькування журналістці Інні Білецькій, яка систематично викривала корупцію і зловживання на Рівненщині. Також у 2021 році “Четверта влада” писала про те, як Андрощук спричинив ДТП, бувши в стані сп'яніння.
На сайті “Рівненські новини” немає жодної інформації про його працівників і редактора. Водночас ще принаймні у 2019 році Андрій Андрощук позиціював себе як шеф-редактор “Рівненських новин”.
Представниця ІМІ звернулася по коментар до Андрія Андрощука щодо розміщених матеріалів про Торбічів. Ганна Калаур зателефонувала йому на його особистий номер, який фігурує в ЄДР як номер ФОП Андрія Андрощука. Однак на уточнення представниці ІМІ, чи спілкується вона з Андрієм Васильовичем, редактором “Рівненських новин”, він відповів: “Ні, це Степан Іванович, ви помилились”.
Ганна Калаур з’ясувала, що номер, за яким вона звернулася до Андрія Андрощука, підписано в інших користувачів у кількох застосунках, які визначають власника номера, як “Андрій Андрощук”, “Рівненські новини”, “Рідне Рівне” тощо.
Крім того, представниця ІМІ звернулася до Андрощука письмово, надіславши в його Telegram запитання про мету розміщення матеріалів про Торбічів. Той прочитав запитання, але не відповів. ІМІ готовий озвучити його позицію, коли він відповість.
2. Головред “Кременчуцької газети” подав до поліції заяву через цькування
10.12.2024 Головний редактор видання “Кременчуцька газета” (Полтавська область) Олег Булашев подав 10 грудня заяву до поліції на видання “Кременчук today” та телеканал “Кременчук”, а також на користувача Facebook Lazor Lesnin, поскаржившись на загрозу здоров'ю та життю у зв'язку з виконанням професійних обов'язків.
Про це журналіст повідомив представниці Інституту масової інформації в Полтавській області Надії Кучер.
За словами Булашева, про нього поширюють чутки та неперевірену інформацію.
“Останнім часом моєму життю та здоров'ю загрожує небезпека з боку групи осіб, частина з яких, найімовірніше, є вигаданими персонажами, а частина працює в Кременчуцькій комунальній телекомпанії (“Кременчук”. – Прим. авт.). Вони паплюжать моє ім’я, не перевіряють чуток і подають неперевірену інформацію в ефір та публікуючи її на сторінках соцмереж”, – розповів він.
Олег Булашев навів допис користувача Lazor Lesnin, який, додав він, містить про нього неправдиву інформацію. У дописі користувача йдеться: “Мені стала відома інформація, про яку я не маю права мовчати. 2021 року в Одесі під час ЛГБТ-вечірки було вчинене сексуальне насильство щодо неповнолітнього хлопця. Була заява батьків до поліції, але її зам'яли. Повідомляють, що серед учасників вечірки був журналіст з Полтавщини Олег Б. І вроді саме він попросив через знайомих в поліції не давати хід справі. Перевіряю інформацію. Коли отримаю підтвердження, оприлюдню всю інформацію, в тому числі і прізвище журналіста”.
Також на сторінці Lazor Lesnin можна знайти допис з інформацією про нібито “участь журналіста Олега Б. у ЛГБТ-вечірці, де було вчинено дії проти неповнолітнього хлопця”.
Олег Булашев називає дописи відвертою брехнею та додає, що до ретрансляції надуманої негативної інформації щодо нього долучилися журналісти кременчуцького комунального телеканалу “Кременчук”.
“На початку грудня вони видали в ефір матеріал під заголовком “Хто стоїть за кібербулінгом і політичним переслідуванням заступниці міського голови Ольги Усанової”. Далі вийшов сюжет “Як “Кременчуцька газета” виправдовує своїх, а інших безпідставно звинувачує”. А видання “Кременчук today” опублікувало матеріал під заголовком “Секс-скандал з неповнолітнім: загадки одеського вояжу жевагівського журналіста Булашева”. Після цих публікацій почалися погрози, залякування прямо на вулиці міста невідомими перехожими”, – розповів Булашев.
Журналіст назвав публікації чітко спланованою масовою атакою на нього та зазначив, що впродовж останнього місяця його самопочуття значно погіршилося.
“Зараз почуваю себе дуже погано, але добре усвідомлюю, що їхній злочинний замисел був спрямований на позбавлення мене життя шляхом вербального булінгу”, – говорить журналіст. Також Булашев додає, що вважає подібні публікації про нього перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів.
Як повідомляв ІМІ, у 2023 році Олег Булашев заявляв про погрози від невідомого чоловіка “закатати в асфальт”. Також він заявляв, що анонімний сайт “Кременчук Today” тисне на нього, публікуючи образливі й такі, що дискредитують його журналістську діяльність, матеріали.
18 січня 2024 року стало відомо, що поліція Кременчука розслідує роботу анонімного сайту “Кременчук Today”. Влітку 2023 року “Кременчук Today” звинуватив головного редактора “Кременчуцької газети” Олега Булашева в роботі на ворога. Булашев назвав публікації “неправдою та нісенітницею”.
Також ІМІ повідомляв, що протистояння між “Кременчук Today” та “Кременчуцькою газетою” триває давно, були звернення до Незалежної медійної ради та Медіачеку. Результати незалежної медійної експертизи свідчать про порушення Кодексу етики українського журналіста з боку обох сайтів.
ІНТЕРНЕТ-ТИСК
Кібератаки – 1
1. Кропивницька “Гречка” отримала фішингові листи нібито від “Вчасно”
24.12.2024 Кропивницьке онлайн-видання “Гречка” двічі за один день отримало на свою електронну пошту фішингові листи. Про це редакторка видання Анастасія Дзюбак повідомила регіональному представникові Інституту масової інформації Павлу Лісниченку.
Обидва листи надійшли буцімто від онлайн-сервісу електронного документообігу “Вчасно”. До листів були підкріплені PDF-файли з платіжними інструкціями та залінкованими адресами, які, за версією авторів листів, журналісти мали відкрити.
“Для нас це не вперше, тож на подібні провокації ми не реагуємо. Крім того, шахраї вказали адресатом ТОВку, якою редакція вже давно не користується. Тож це стало ще одним прапорцем “не відкривати”, – прокоментувала подію Анастасія Дзюбак.
Нагадаємо, за останні три місяці це вже п’ятий та шостий фішингові листи, які отримувало видання “Гречка” на редакційну електронну пошту.
ЮРИДИЧНИЙ ТИСК
Зловживання позовами проти журналістів – 1
1. Екссуддя, у якої “Схеми” знайшли паспорт РФ, судиться з журналістом та Радіо Свобода
23.12.2024 Колишня суддя Донецького окружного адміністративного суду Людмила Арестова подала позов про захист честі, гідності та ділової репутації проти української служби Радіо Свобода та журналіста “Схем” Георгія Шабаєва, який виявив у неї російське громадянство влітку 2023 року. Про це повідомляється на сайті Радіо Свобода.
Співвідповідачами виступає Державне бюро розслідувань та Державна казначейська служба України. Арестова закидає ДБР неправомірне поширення інформації про неї у відповіді на запит “Схем” (проєкт Радіо Свобода) та вимагає від казначейства виплатити їй за це моральну шкоду у 20 тис. гривень.
Додатково Арестова просить суд стягнути сукупно 180 тисяч гривень моральної шкоди з журналіста Георгія Шабаєва та української служби Радіо Свобода. У своєму позові Арестова просить визнати інформацію з розслідування “Схем” про її російське громадянство, опублікованого 13 липня 2023 року, “недостовірною та такою, що порочить честь, гідність та ділову репутацію”, і видалити з публікації її фотографії, які “Схеми” знайшли у відкритих джерелах.
Юристка Віра Крат, яка представляє редакцію в суді, вважає позов Арестової проти журналістів необґрунтованим.
“Журналісти діяли добросовісно в підготовці матеріалу з дотриманням журналістських стандартів діючого законодавства. Жодних порушень прав позивачки або членів її сім’ї не було. Будемо доводити правоту журналістів всіма законними способами”, – повідомила Крат.
Як повідомляв ІМІ, 10 грудня Вища рада правосуддя звільнила Людмилу Арестову з посади судді Донецького окружного адміністративного суду за наявність у неї російського громадянства.
“Схеми” опублікували своє розслідування про російське громадянство судді Донецького окружного адміністративного суду Людмили Арестової в липні 2023 року. У ньому вони посилалися на витяг з автоматизованої системи “Роспаспорт”. Документ указує, що російський паспорт Арестова отримала на підставі “договору про прийняття Криму до складу Росії” у 2014 році. Згідно з ним громадян України й осіб без громадянства, які на той момент постійно проживали на півострові, визнавали громадянами Росії.
Також “Схеми” знайшли підтвердження використання Арестовою російського паспорта: в травні 2014 року Арестова літала до Москви. 11 травня вона вилетіла рейсом Сімферополь – Домодєдово і повернулася до Криму три дні по тому. В обох випадках суддя літала за російським паспортом.
Водночас у коментарі “Схемам” суддя Арестова заперечила наявність у неї російського громадянства.
Інші випадки юридичного тиску – 1
1. Суд зобов’язав hromadske видалити розслідування про Портнова
13.12.2024 Київський апеляційний суд підтримав рішення Печерського районного суду та зобов’язав hromadske видалити розслідування про ексзаступника голови адміністрації Віктора Януковича Андрія Портнова. Редакція заявила, що з цим не погоджується та звертатиметься до Верховного Суду.
У редакції нагадали, що в серпні суддя Печерського райсуду Києва Олексій Соколов задовольнив усі позовні вимоги Портнова до hromadske.
(Доповнено.) Як зазначає Суспільне, у розпорядженні hromadske опинились аудіозаписи телефонних розмов між Портновим та колишніми українськими посадовцями. З них випливає, що Портнов і його співрозмовники так чи інакше були причетні до процесів, які супроводжували окупацію Криму Росією.
Суд зобов’язав медіа спростувати інформацію з розслідування “Як віджимали Крим: ексклюзивні записи”, видалити матеріали з YouTube, сайту та соцмереж. Також редакція мала виплатити понад 170 тисяч гривень за правничу допомогу Портнову та понад 14 тис. грн судового збору.
Hromadske оскаржило це рішення, подавши апеляцію, яку розглянули 9 грудня 2024 року. Під час засідання представниця редакції зазначила, що оспорювані цитати з розслідування є суб’єктивною думкою авторів і не є фактичними даними, які можна визнати неправдивими.
Натомість адвокатка Портнова Каріна Мікітян назвала рішення Печерського райсуду “обґрунтованим і законним”. Вона заявила, що нібито немає доказів, які підтверджували б незаконні дії Портнова, і зазначила, що проти нього не відкривали кримінальних проваджень.
Київський апеляційний суд частково задовольнив скаргу hromadske: суму компенсації за правничу допомогу зменшив зі 170 тис. до 56 тис. грн. Водночас суд додатково зобов’язав редакцію виплатити 15 тис. грн за послуги адвоката Портнова в апеляції.
В іншій частині рішення Печерського суду залишили без змін: hromadske однаково має спростувати інформацію з розслідування та видалити його.
“Я не стверджувала, що Портнов є колаборантом, зрадником чи проросійським діячем, я лиш ставила питання: а чи можемо ми так його називати? Передусім я це зробила для того, щоб підкреслити абсурдність рішення Печерського районного суду, який у справі проти Центру протидії корупції став на бік Портнова і заборонив використовувати щодо нього ці слова”, – відреагувала авторка розслідування Ярослава Вольвач.
На думку журналістки, адвокатка Портнова “спеціально вирізала” в оспорюваних цитатах з розслідування слова “ймовірно” і “за нашими даними”. Мовляв, щоб назвати твердженням те, що насправді є субʼєктивною думкою.
“Що ж до ключового питання, яке у своєму позові Портнов обходить стороною, то це плівки, які свідчать про його ймовірну причетність до процесів, пов’язаних з окупацією Криму, і це питання мають перевіряти правоохоронні органи”, – заявила розслідувачка.
Нині hromadske готує касаційну скаргу до Верховного Суду.
Як повідомляв ІМІ, у вересні 2024 року Київський апеляційний суд відмовив у задоволенні скарги керівниці київського бюро Радіо Свобода та проєкту “Схеми” Наталії Седлецької в справі про захист честі, гідності й репутації екснардепа та ексзаступника голови Адміністрації президента Андрія Портнова і залишив чинним рішення Печерського райсуду на його користь.
Портнов позивався проти Седлецької й низки інших медіа восени 2020 року через її Facebook-пост від 17 серпня 2020 року – у день підпалу автомобіля редакції “Схем”. У дописі Седлецька згадала про негативне ставлення Портнова до редакції, зокрема про те, що він оприлюднив особисті дані водія з адресою його проживання та номерними знаками зрештою спаленого автомобіля, а напередодні підпалу публічно погрожував “учбово-виховними заходами” редакції розслідувачів.
Також у вересні 2024 року Печерський районний суд Києва задовольнив позов Портнова проти Руху “Чесно” щодо видалення його профілю з реєстру зрадників на сайті руху.
ЗАХИСТ СВОБОДИ СЛОВА
Реакція влади на порушення свободи слова – 2
1. Львівський суд оголосив вирок замовникові підпалу автомобіля журналістки Радіо Свобода
17.12.2024 Галицький районний суд Львова виніс вирок у справі проти Вадима Дмитренка, замовника підпалу автомобіля журналістки Радіо Свобода Галини Терещук.
Таке рішення суд ухвалив 12 грудня 2024 року, повідомляє Радіо Свобода.
Суд призначив йому шість років позбавлення волі за статтею про умисне знищення чи пошкодження майна журналіста. Він також має відшкодувати близько 100 тисяч гривень моральної і матеріальної шкоди. Сам засуджений заперечує свою провину.
Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом 30 днів із дня його оголошення.
За даними слідства, у ніч на 30 січня 2020 року тодішній студент університету “Львівська політехніка” 19-річний Якоб Сарахман підпалив автомобіль журналістки Радіо Свобода. Проти нього було відкрите провадження за статтею 194 (умисне знищення або пошкодження майна) Кримінального кодексу України. Свою провину він визнав у суді й указав на замовників.
Пізніше Галицький районний суд ухвалив вирок Сарахману – п'ять років позбавлення волі з трирічним випробувальним терміном.
Потерпілими в справі є подружжя Галини й Василя Терещуків. Підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення слідство визнало колишнього майора поліції Франківського райвідділу поліції Львова Михайла Чердака (його підозрюють в організації підпалу) і безробітного Вадима Дмитренка (раніше судимий).
Як повідомляв ІМІ, 30 січня 2020 року у Львові підпалили автомобіль, що належить журналістці Радіо Свобода Галині Терещук.
25 травня 2020 року Галицький суд Львова ухвалив рішення про позбавлення волі на п'ять років з трирічним іспитовим терміном обвинуваченого в підпалі автомобіля журналістки 19-річного мешканця Хмельницького.
У справі підпалу фігурують ще двоє осіб – майор поліції Франківського району Львова Михайло Ч., який переховувався і перебував у розшуку, та безробітний, раніше судимий Вадим Д. Щодо цих двох підозрюваних порушено кримінальне провадження за статтею 347 (“Умисне пошкодження майна журналіста”) ККУ.
17 серпня 2020 року СБУ викрила у Львові колишнього працівника Національної поліції, який за версією слідства, організував підпал автомобіля журналістки Радіо Свобода.
Затриманому повідомили про підозру в межах кримінального провадження за ч. 3 ст. 27 (співучасть у злочині) та ч. 2 ст. 347-1 (умисне знищення або пошкодження майна журналіста) Кримінального кодексу України.
4 грудня 2020 року СБУ скерувала до суду обвинувальний акт стосовно замовника та організатора підпалу авто.
Загалом до суду скеровано обвинувальний акт стосовно двох фігурантів провадження, яких обвинувачують в організації підпалу автомобіля журналістки у зв’язку з її професійною діяльністю. Звинувачення висунуто за ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 347-1 Кримінального кодексу України.
2. Правоохоронці відкрили справу за фактом перешкоджання журналісткам "Суспільне Житомир"
20.12.2024 Журналістка “Суспільне Житомир” Катерина Мороз, якій 18 грудня в приміщенні Корольовського районного суду перешкоджали знімати судове засідання, написала заяву до поліції.
Про це представниці Інституту масової інформації в Житомирській області Оксані Трокоз повідомив головний редактор “Суспільне Житомир” Дмитро Клименко.
Також журналісти оприлюднили сюжет, на якому зафіксований момент конфлікту. Журналістка та операторка говорять: “Це наше редакційне завдання, ми виконуємо свою роботу”, “Ви перешкоджаєте роботі журналістів”.
На це жінки відповідають: “Нічого поганого не бачу в цьому”, “Скажи спасибі, що не побили”.
Речниця Житомирського районного управління поліції Марина Вітвіцька розповіла представниці ІМІ, що 18 грудня до Житомирського районного управління поліції надійшло звернення журналістки щодо перешкоджання журналістській діяльності.
“Заявниця розповіла, що близько 11:45 у приміщенні Корольовського районного суду невідомі особи (за попередньою інформацією, родичі обвинувачених) не давали можливості знімальній групі вільно потрапити до зали судових засідань, де у той час проводилося слухання резонансної кримінальної справи. У зв’язку з цим вони не могли виконати редакційне завдання”, – розповіла Вітвіцька.
За цим фактом правоохоронці розпочали кримінальне провадження за ч. 1 ст. 171 (“Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів”) КК України.
“Нині проводяться необхідні процесуальні дії, спрямовані на встановлення свідків події та причетних до неї осіб”, – зазначила Марина Вітвіцька.
Також вона уточнила, що умисне перешкоджання веденню журналістом законної професійної діяльності карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або пробаційним наглядом терміном до трьох років, або обмеженням волі на той самий строк.
Речниця прокуратури в Житомирській області Тетяна Гоша в коментарі представниці ІМІ повідомила, що 18 грудня на гарячу лінію Житомирської обласної прокуратури звернувся головний редактор “Суспільне Житомир” Дмитро Клименко, який повідомив про інцидент.
“Керівник телеканалу повідомив, що 18.12.2024 в приміщенні Корольовського районного суду м. Житомира під час знімання телегрупою репортажу про розгляд резонансної кримінальної справи група осіб не пропускала журналістів увійти до зали суду, агресивно до них ставилася. Такими діями невідомі перешкоджали законній професійній діяльності журналістів, які виконували редакційне завдання”, – розповіла вона.
Тетяна Гоша додала, що наразі зареєстровано кримінальне провадження за фактом перешкоджання законній професійній діяльності журналістів (ч. 1 ст. 171 КК України). “Триває досудове розслідування, встановлюються обставини перешкоджання телевізійній групі”, – сказала вона.
Як повідомляв ІМІ, 18 грудня в Корольовському районному суді Житомира відбулося засідання в резонансній справі так званих коростишівських рекетирів. Перед початком засідання родичі обвинувачених заблокували доступ знімальної групи “Суспільне Житомир” до зали суду. Під час конфлікту журналістку штовхали та хапали за руки, перешкоджаючи роботі.
Реакція журналістської спільноти – 4
02.12.2024 Медіарух, а також медійні та правозахисні громадські організації України закликають народних депутатів України відмовитися від підтримки законопроєкту №10242 в його нинішній редакції. Цей законопроєкт становить суттєві загрози для свободи слова, роботи журналістів, захисту журналістських джерел та викривачів корупції в Україні.
Про це йдеться в їхній спільній заяві. Долучитися до підписання заяви можна тут.
Законопроєкт посилює та впроваджує кримінальну відповідальність у вигляді восьми років позбавлення волі за розголошення у вільному доступі конфіденційної інформації з публічних реєстрів під час дії воєнного стану. Водночас законопроєкт не передбачає жодних механізмів захисту для тих, хто розголошує конфіденційну інформацію, яка має суспільне значення.
Заявники вважають, що цим законопроєктом створюється інструмент, який може бути використаний для переслідування журналістів. Зокрема, він відкриває можливість для прослуховування та стеження за журналістами.
“Під прикриттям боротьби зі “зловживанням даними” створюється інструмент, який може бути використаний для переслідування журналістів, що висвітлюють корупційні схеми або зловживання владою. Прикладами розслідувань, автори яких можуть бути притягнуті до відповідальності за нормами цього законопроєкту, є матеріали про схеми виїзду чоловіків за кордон під час воєнного стану або про збагачення представників прокуратури”, – йдеться в заяві.
Автори заяви закликають міжнародні організації та правозахисників долучитися до оцінювання цього законопроєкту та висловити свою позицію щодо його впливу на свободу слова в Україні.
2. Громадські організації та журналісти закликають Раду відкрити засідання комітетів
16.12.2024 Низка громадських організацій та журналістів закликає Верховну Раду зробити засідання парламентських комітетів відкритими для журналістів і громадськості та ухвалити законопроєкт № 11321 до кінця року.
Про це йдеться в спільній заяві, підписантом якої є, зокрема, Інститут масової інформації.
На переконання авторів заяви, наразі не існує жодних безпекових ризиків, які б завадили підвищенню прозорості проведення засідань комітетів Верховної Ради.
“Адже більшість засідань комітетів наразі проводяться в онлайн-режимі. А переважна більшість комітетів – вже забезпечує трансляцію своїх засідань онлайн. До того ж за час повномасштабного вторгнення відомі і випадки публічних засідань комітетів за участі журналістів. Публічність таких засідань у жодному з випадків не призвела до виникнення безпекових ризиків”, – йдеться в заяві.
3. Медійники та правозахисники закликають Верховну Раду не ухвалювати законопроєкт № 10242
17.12.2024 Ми, учасники Медіаруху, а також медійні та правозахисні громадські організації України, повторюємо свій заклик до народних депутатів України відмовитися від підтримки законопроєкту № 10242 в його нинішній редакції. Цей законопроєкт продовжує становити значні загрози для свободи слова, роботи журналістів, захисту журналістських джерел та викривачів корупції в Україні.
Його оновлена редакція, пропонована для голосування, не усунула ризиків, на яких ми наголошували в попередній заяві від 2 грудня 2024 року. Законопроєкт посилює кримінальну відповідальність щодо несанкціонованого поширення конфіденційної інформації. Під цим законодавець має на увазі розміщення у вільному доступі конфіденційної інформації з публічних реєстрів або інші дії, що створюють можливість вільного доступу до такої інформації невизначеного кола осіб. Така дефініція міститься в примітці до статті 361 Кримінального кодексу, і вона не зазнала жодних змін порівняно з текстом, що виносився на голосування два тижні тому.
У законопроєкті, що пропонується депутатам до голосування, не враховано критичних зауважень щодо необхідності запровадження ефективних механізмів захисту для осіб, які розголошують конфіденційну інформацію в інтересах суспільства, зокрема журналістів та викривачів корупції. Як ми вже зазначали в попередній заяві, навіть за наявності суспільної необхідності розголошення такої інформації чинних норм Законів України "Про інформацію" та "Про доступ до публічної інформації", спрямованих на її захист, може виявитися не досить для убезпечення журналістів у судах за умов застосування оновленої редакції статті 361-2 Кримінального кодексу.
Попри зменшення відповідної санкції пропоноване покарання у вигляді до п'яти років позбавлення волі за подібні дії під час правового режиму воєнного стану залишається непропорційним. Хоча така максимальна санкція і кваліфікація злочину як нетяжкого не дозволяє застосовувати до журналістів негласні слідчі дії, такі як прослуховування та стеження, цей інструмент усе ще може бути використаний для переслідування журналістів за некомфортні для представників органів влади розслідування.
Саме тому положення законопроєкту № 10242 в його оновленій редакції продовжують суперечити принципам свободи слова, захисту журналістських джерел і викривачів, закріпленим у міжнародних документах, включно з нещодавно ухваленим Європейським актом про свободу медіа.
Кримінальна відповідальність за розголошення конфіденційних відомостей з реєстрів має супроводжуватися створенням надійних механізмів захисту журналістів та викривачів корупції.
Закликаємо народних депутатів не голосувати за законопроєкт № 10242, а представників Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності – до справжнього діалогу з представниками медійної спільноти з метою вдосконалення системи кримінального законодавства в цій сфері. Будь-які нові норми, запроваджені подібними законопроєктами, мають справді захищати державу від ризиків, пов’язаних з торгівлею даними та масовими витоками інформації, а не обмежувати можливості суспільного контролю за владою та сприяти створенню атмосфери страху серед журналістів.
4. Медіарух та правозахисники закликають Зеленського запровадити санкції щодо Портнова
26.12.2024 Медіарух, медійні та громадські організації закликають президента України винести на розгляд РНБО пропозиції щодо запровадження санкцій проти ексзаступника голови адміністрації Віктора Януковича Андрія Портнова. Про це йдеться в їхній спільній заяві.
Ініціатори заяви занепокоєні, що українські суди неодноразово задовольняли позови Портнова проти медіа та громадських організацій. “Це відбувається попри наявність серйозних підстав для критичного ставлення до його діяльності”, – йдеться в заяві.
Також автори заяви просять Верховний Суд та Вищу раду правосуддя провести перевірку суддівських рішень у цих справах на предмет їхньої відповідності стандартам правосуддя та суддівської етики.
“Будь-який можливий вплив на судову систему, зловживання або порушення стандартів правосуддя мають бути розслідувані, відповідно оцінені й негайно припинені”, – йдеться в заяві.
Крім того, ініціатори заяви нагадали, що США застосували до Портнова санкції, обґрунтувавши це його причетністю до корупційних дій, спрямованих на контроль української судової системи.
Проте, йдеться в заяві, Україна досі не запровадила жодних санкцій щодо Портнова, незважаючи на численні журналістські розслідування, які свідчать про можливий збережений його вплив на судову систему України.
Водночас керівниця відділу розслідувань hromadske і представниця Медіаруху Ярослава Вольвач уже подала на розгляд Кабінету Міністрів України петицію із закликом застосувати санкції РНБО до Андрія Портнова.
Нагадаємо, у вересні 2024 року Київський апеляційний суд відмовив у задоволенні скарги керівниці київського бюро Радіо Свобода та проєкту “Схеми” Наталії Седлецької в справі про захист честі, гідності й репутації екснардепа та ексзаступника голови Адміністрації президента Андрія Портнова і залишив чинним рішення Печерського райсуду на його користь.
Портнов позивався проти Седлецької й низки інших медіа восени 2020 року через її Facebook-пост від 17 серпня 2020 року – у день підпалу автомобіля редакції “Схем”. У дописі Седлецька згадала про негативне ставлення Портнова до редакції, зокрема про те, що він оприлюднив особисті дані водія з адресою його проживання та номерними знаками зрештою спаленого автомобіля, а напередодні підпалу публічно погрожував “учбово-виховними заходами” редакції розслідувачів.
Також у вересні 2024 року Печерський районний суд Києва задовольнив позов Портнова проти Руху “Чесно” щодо видалення його профілю з реєстру зрадників на сайті руху.
9 грудня 2024 року Київський апеляційний суд підтримав рішення Печерського районного суду та зобов’язав hromadske видалити розслідування “Як віджимали Крим: ексклюзивні записи” про ексзаступника голови адміністрації Віктора Януковича Андрія Портнова. Редакція заявила, що з цим не погоджується та звертатиметься до Верховного Суду.
Help us be even more cool!