Зеленський затвердив Національну стратегію у сфері прав людини
Президент України Володимир Зеленський затвердив Національну стратегію у сфері прав людини.
Відповідний указ №119/2021 він підписав 24 березня, повідомляється на сайті глави держави.
Стратегія спрямована на об'єднання суспільства в питаннях цінностей прав і свобод людини, що забезпечуються та захищаються на основі принципів рівності та недискримінації.
Документ зосереджений на розв'язанні основних системних проблем у сфері забезпечення, реалізації та захисту прав і свобод людини в умовах нових викликів, що постали перед суспільством.
Реалізація стратегії здійснюватиметься за 27 стратегічними напрямами, зокрема:
- запобігання катуванню та жорстокому поводженню з людьми;
- забезпечення права на справедливий суд;
- забезпечення свободи мирних зібрань та об’єднань;
- запобігання та протидія дискримінації;
- забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків;
- протидія домашньому насильству;
- забезпечення прав корінних народів і національних меншин;
- забезпечення прав дитини, екологічних прав, прав ветеранів війни, зокрема тих, хто брав участь у заходах з відсічі й стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях;
- забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб та осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України;
- відновлення прав осіб, які були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, тимчасової окупації частини території України;
- забезпечення прав осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та членів їхніх сімей;
- подолання негативних наслідків конфлікту, спричиненого збройною агресією Російської Федерації, тощо.
Результатом реалізації стратегії має стати запровадження системного підходу до забезпечення прав і свобод людини, узгодженості дій органів державної влади та місцевого самоврядування, громадянського суспільства й бізнесу та створення в Україні ефективного механізму реалізації та захисту прав і свобод людини.
Також реалізація стратегії має забезпечити прогрес у виконанні міжнародних договорів України у сфері прав людини. Зокрема, Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
Національна стратегія у сфері прав людини ‒ перший в історії незалежної України документ, який би мав інтегрувати цінності прав людини в різні сфери державної політики. Стратегію у 2015 році спочатку затвердив тодішній президент Петро Порошенко, а згодом уряд розробив до неї план дій, згідно з яким усі пункти мали б виконати до кінця минулого року, повідомляє ZMINA.
Однак у першому кварталі 2020 року Мін’юст повідомляв, що план виконали на 54,8%, тобто 331 захід із 604 запланованих. За оцінюванням, яке зробила громадська організація “Українська Гельсінська спілка з прав людини”, ситуація була ще гіршою і план дій виконали лише на 28%.
Найбільших успіхів за ці роки досягли в таких напрямах, як забезпечення прав учасників антитерористичної операції (виконано на 53%), захист прав внутрішньо переміщених осіб (52%) та протидія домашньому насильству (47%).
Як запевняли в Мін’юсті незадовго до підписання оновленої нацстратегії, до проєкту документа ввійшли ті дії, які реально можна виконати в певний період. Урядовці вирішили також зменшити час дії плану з реалізації стратегії з п’яти до трьох років.
Help us be even more cool!