ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

УПЦ подала до суду з вимогою визнати, що вона не пов'язана з РПЦ

Фото - obozrevatel.com
Фото - obozrevatel.com

Українська православна церква (пов'язана з РПЦ) подала судовий позов, у якому вимагає визнати протиправними та скасувати накази Державної служби України з етнополітики та свободи совісті щодо наявності церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом.

Про це заявив 27 липня адвокат, протоієрей Микита Чекман, повідомляється на сайті УПЦ.

Позов подано до Київського окружного адміністративного суду в інтересах Свято-Успенської Києво-Печерської лаври (Чоловічий монастир). Відповідачем у справі виступає Державна служба України з етнополітики та свободи совісті.

Зокрема, у позові церква просить визнати протиправними та скасувати два накази Державної служби України з етнополітики та свободи совісті:

  • наказ від 23 грудня 2022 року №Н-39/11 “Про забезпечення проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви”.
  • наказ від 27 січня 2023 року №Н-8/11 “Про затвердження Висновку релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку із Московським патріархатом”.

Протоієрей Микита Чекман у позові підкреслює, що “експертиза проведена з численними порушеннями законодавства та упередженими особами, які неодноразово висловлювали негативне ставлення до УПЦ”.

Як повідомляв ІМІ, 1 грудня 2022 року президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО від 1 грудня про персональні санкції щодо представників релігійних організацій, афілійованих із центрами впливу в Російській Федерації.

Це рішення РНБО від 1 грудня “Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)” стало, зокрема, однією з підстав для проведення релігієзнавчої експертизи статуту про управління УПЦ на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом.

Другою підставою став наказ Держслужби України з етнополітики та свободи совісті від 23 грудня 2022 року №Н-39/11 “Про забезпечення проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української Православної Церкви”.

Згідно з висновком релігієзнавчої експертизи статуту УПЦ на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом: 

  • Ухвалення нової редакції статуту про управління УПЦ (від 27 травня 2022 року) та постанови Собору УПЦ не призвели до розриву церковно-канонічного зв’язку УПЦ із Російською православною церквою. Статус УПЦ як структурного підрозділу РПЦ, що користується певними правами самостійності, але не утворює автокефальну церкву, залишається незмінним.
  • УПЦ відносно РПЦ має церковно-канонічний зв’язок частини із цілим. Відносини УПЦ з РПЦ не є відносинами однієї самостійної (автокефальної) церкви з іншою самостійною автокефальною церквою. УПЦ також не має статусу автономної церкви, який би визнавався іншими церквами, а отже з точки зору еклезіології та канонічного права є структурним підрозділом РПЦ, що має окремі права самостійного утворення без власної канонічної суб’єктності.
  • Нинішня діяльність чи бездіяльність найвищих органів церковної влади та управління УПЦ свідчить про те, що УПЦ продовжує перебувати відносно РПЦ у відносинах підпорядкування. Вона не діє як самостійна (автокефальна) церква і не проголошує власної самостійності (автокефалії). Жодних документів чи дій, які б свідчили про трансформацію УПЦ в самостійну відносно РПЦ релігійну організацію, члени Експертної групи не виявили.

1 грудня 2022 року РНБО доручила Кабінету Міністрів запропонувати Верховній Раді заборонити діяльність УПЦ МП в Україні, а також ініціювала перевірку законності перебування УПЦ МП в Києво-Печерській лаврі.

У січні 2023 року Кабінет Міністрів зареєстрував у ВР законопроєкт №8371 “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій”, що унеможливлює діяльність в Україні релігійних організацій, керівний центр яких розташований у Росії. 

23 січня Президент України Володимир Зеленський запровадив санкції щодо 22 діячів Російської православної церкви. Серед них племінник Кирила протоієрей Михайло Гундяєв, який є представником РПЦ при Всесвітній раді церков та інших міжнародних організаціях у Женеві (Швейцарія). “Запроваджені санкції проти 22 осіб – громадян Росії, які, прикриваючись духовністю, підтримують терор та геноцидну політику”, – прокоментував свій указ президент Зеленський.

Глава РПЦ патріарх Кирил підтримав агресію Росії, заявивши, зокрема, що у війні проти України російські солдати виконують своє “покликання” та “обов'язок” перед батьківщиною та суспільством, тому їхні дії можна порівняти із “самопожертвою”. За словами Кирила, загиблим солдатам РФ будуть прощені всі їхні гріхи.

Liked the article?
Help us be even more cool!