Учасники міжнародної конференції журналістів закликали Януковича покласти край безкарності
23 листопада учасники конференції Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, присвяченої безпеці журналістів, пройшли мовчазним маршем Хрещатиком у Києві та відправили листа президентові України Віктору Януковичу. У листі журналісти закликали президента звернути увагу на збільшення в Україні випадків нападів на журналістів та покласти край безкарності. Про це повідомила прес-служба Незалежної медіа-профспілки.
Автори листа виділили три головні тенденції порушення прав журналістів.
Журналісти часто піддаються фізичним нападам з боку можновладців або людей, які пов'язані з урядом. Нападники порушують статтю 171 Кримінального кодексу України, яка передбачає покарання за перешкоджання журналістській діяльності.
“Цього року суд покарав тих, хто 18 травня напав на журналістів Ольгу Сніцарчук і Владислава Соделя. Але це сталося після того, як сотні журналістів під воротами Міністерства внутрішніх справ провели демонстрацію і вимагали відставки міністра, якщо він не забезпечить об'єктивне розслідування. Однак, без масових протестів, нападники на журналістів залишаються безкарними”, - йдеться у листі.
Також у листі звертається увага на те, що регіональна влада закриває “незалежні телеканали або прагне поставити їх під свій контроль”. Це сталося в Харкові, Кременчуці, Чернівцях, і Керчі. “У таких випадках журналістам пропонують вибір: або звільнитися, або працювати в якості піарників місцевого уряду, мало піклуючись про те, щоб повідомляти правду”, - йдеться у листі.
Крім того, зазначено, що журналісти, які виступають проти цензури, або відстоюють свої трудові права, зазнають переслідувань з боку власників. Як приклад у листі наводять інцидент з п'ятьма редакторами інформаційного агентства УНІАН, “які, через їхню принципову позицію у відстоюванні свободи преси, були покарані керівництвом, зняті зі своїх посад і заслані далеко від головного офісу, де продукуються новини, - до старого заводу в антисанітарні умови”.
Автори листа підкреслюють, що зазначені тенденції є системними. Вони мають негативний вплив на свободу преси в Україні і сприяють знищенню професії журналіста. Для того, щоб зупинити цю негативну тенденцію, має бути застосована політична воля, вважають автори листа.
Конференція відбулася 21-23 листопада за підтримки Національної спілки журналістів України і Незалежної медіа-профспілки. Марш був присвячений Дню боротьби з безкарністю.
Як зазначив президент Міжнародної федерації журналістів Джіма Бумели, за останній десть років у світі загинуло 1100 журналістів. Учасники конференції, які брали участь у марші, пронесли плакати різними мовами із фотографіями й іменами журналістів, які загинули в різних країнах світу.
Help us be even more cool!