ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

У Раду внесено 12 законопроєктів, що загрожують громадським організаціям – правозахисниця

03.08.2020, 10:00
Фото – Укрінформ
Фото – Укрінформ

Від початку 2020 року на розгляд Верховної Ради внесли 12 законопроєктів, що обмежують роботу громадських організацій. Три з них зареєстрували у липні.

Про це розповіла голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик 31 липня під час пресконференції у Києві, повідомляє ZMINA.

За її словами, ці законопроєкти прирівнюють адвокаційну діяльність громадських організацій до комерційного лобізму (№№3059, 3059-1 і 3059-3), передбачають введення поняття “іноземних агентів”, запроваджують “перевірки на поліграфі” для активістів (№3564) та люстрацію вихідців з громадського сектору (№№3193-1, 3326), забороняють проводити акції протесту біля судів (№3291), вводять надмірну фінансову звітність для ГО з іноземною підтримкою (№3936) тощо.

“Подібні законодавчі ініціативи порушують Конституцію і міжнародні зобов’язання України й неправомірно обмежують свободу об’єднань та асоціацій в Україні. Їх внесли народні депутати від трьох політичних фракцій: “Опозиційна платформа – За життя”, “Слуга народу” та “Батьківщина”, а також позафракційний нардеп Андрій Деркач”, – розповіла Печончик.

Вона додала, що більшість із згаданих законодавчих ініціатив розробляли не для регулювання конкретно громадянського суспільства, однак деякі їх положення прямо чи опосередковано впливають на діяльність громадських організацій та громадянські свободи загалом.

“Крім того, частина подібних ініціатив синхронізується з дискредитаційною кампанією проти “соросят” і антизахідною риторикою, яку розгортають окремі політичні сили”, – сказала Печончик.

Ще три законопроєкти, за її словами, ускладнюють роботу правозахисних організацій, які працюють із тематикою протидії дискримінації, захисту прав жінок і ЛГБТ-спільноти. Зокрема, ці проєкти законів передбачають заборону “пропаганди гомосексуалізму” (№3917), вилучають термін “гендер” з українського законодавства (№3916) та встановлюють кримінальне покарання за заклики до “руйнування сім’ї” (№3316-1).

“У разі прийняття навіть одного із вказаних законопроєктів Україна зробить суттєвий крок назад в плані демократії і дотримання прав людини“, – підсумувала правозахисниця.

Як повідомляв ІМІ, 30 липня консорціум організацій у складі ІСАР Єднання, Центру демократії і верховенства права та Українського незалежного центру політичних досліджень закликав увесь громадський сектор об’єднуватися для захисту від законодавчих атак, які створять перешкоди для роботи громадських і благодійних організацій. 

27 липня нардеп Олександр Дубінський вніс у Верховну Раду законопроєкт №3936 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення оприлюднення інформації про фінансування діяльності громадських 

У пояснювальній записці Олександр Дубінський пише, що цей законопроєкт спрямований на “запровадження прозорої звітності” для ГО, які отримують понад 50% фінансування з-за кордону. 

29 травня 2020 року Олександр Дубінський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт №3564 про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо прозорості діяльності громадських об'єднань з іноземною підтримкою).

Одна із запропонованих змін – заборона екскерівникам громадських об'єднань очолювати державні, комунальні та казенні підприємства, якщо очолювані ними ГО більш ніж 50% фінансування отримували з-за кордону. Відповідну норму нардеп пропонує внести до Господарського кодексу.

Liked the article?
Help us be even more cool!