ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Основні заяви Зеленського про медіасферу. Аналіз ІМІ

20.05.2021, 17:51
Пресконференція Володимира Зеленського 20 травня. Фото – Укрінформ
Пресконференція Володимира Зеленського 20 травня. Фото – Укрінформ

Сьогодні, 20 травня, відбулася пресконференція Президента України Володимира Зеленського за підсумками двох років перебування на посаді глави держави.

На пресконференцію, як повідомила очільниця Директорату з питань інформаційної політики ОП Ірина Побєдоносцева, акредитували понад 200 журналістів. Цього разу блогерів не акредитовували.

ІМІ зібрав і прокоментував основні тези Зеленського про інформаційну та медійну сфери.

Деолігархізація медіа

Володимир Зеленський повідомив, що наступного тижня з’явиться законопроєкт про деолігархізацію, який, зокрема, послабить вплив олігархів на медіа. За його словами, в Україні з’явиться спеціальний реєстр олігархів. “Думаю, цей законопроєкт з’явиться наступного тижня. Впливу на мас-медіа, політику, посадовців не буде. Але якщо буде, то ці люди з’являться в спеціальному реєстрі. Тоді цей бізнес утратить частину активів за кордоном, ціна цих активів буде зменшена не завдяки санкціям України, а завдяки появі в законі поняття “олігарх”, – сказав Зеленський.

Про деолігархізацію медійного простору команда президента заявляла ще два роки тому. 15 квітня Володимир Зеленський запропонував Раді національної безпеки та оборони, Офісу глави держави та Антимонопольному комітету розробити законопроєкт про статус олігархів. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв'ю заявив, що цей законопроєкт ґрунтуватиметься на антитрастовому законі США. Поки що незрозуміло, як саме регулюватиметься вплив олігархів на медіасферу. 

Чинне законодавство України вже забороняє втручання будь-яких власників телеканалів у діяльність медіа. Зокрема, стаття 57 Закону України “Про телебачення і радіомовлення” передбачає, що власник телерадіоорганізації не має права втручатись у творчу діяльність телерадіоорганізації в інший спосіб, ніж через внесення змін до редакційного статуту телерадіоорганізації. Обмежити вплив власників на редполітики можна було б за допомогою посилення інструментів впливу Нацради, а головне – через впровадження нової процедури обрання членів Нацради, яка б гарантувала створення незалежного і компетентного регулятора медійної сфери. Ще один шлях – це розроблення антимонопольного законодавства, що стосується медійного ринку, з визначенням поняття цього ринку. І насамперед питання мало б стосуватися відповідальності не лише олігархів, а взагалі всіх власників медіа. Наприклад, можна згадати Сергія Ківалова в Одесі чи Ігоря Гужву у Відні. Їх складно зарахувати до олігархів, але і їхні медіа також складно назвати незалежними від впливу власника на контент. 

Станом на 20 травня згаданий законопроєкт у Верховній Раді поки не був зареєстрований.

Справа Шеремета

Зеленський сказав, що “серйозно говоритиме” з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим, якщо підозрювані у вбивстві журналіста Павла Шеремета виявляться арештованими незаконно. “Я не хотів би багато коментувати з цього приводу, я не втручаюся в діяльність правоохоронних органів і суду. Але скажу відверто: я знаю детально, що відбувається, і мені не все одно, якщо ці люди незаконно перебували за ґратами. Немає стовідсоткових доказів того, що вони винні або не винні”, – заявив президент. На уточнювальне запитання журналістки 5 каналу про відповідальність Авакова президент сказав таке: “Це складне питання. Якщо їх засудили незаконно, я серйозно говоритиму з міністром. Чи може він лишитися в такій ситуації? Ні”. 

Також Володимир Зеленський заявив, що не знає, хто є вбивцею журналіста Павла Шеремета. “Я не знаю, хто вбивця. Повірте мені, якби я знав, я б усе зробив, навіть поза законом, щоб їх арештувати”, – сказав Зеленський.

Рік тому на питання про справу Шеремета Зеленський заявляв, що Аваков “потужний міністр” та повинен цю справу “довести до кінця” і що сама справа “складна й неоднозначна”. Цього року вислови Зеленського щодо Авакова і справи Шеремета стали набагато різкішими. Він уперше заявив, що “не має стовідсоткових доказів” винуватості затриманих, і навіть пригрозив Авакову відставкою. Крім цього, рік тому на пресконференції Зеленський заявляв, що слідство – це не його компетенція. Цього разу він дав емоційнішу оцінку і фактично взяв на себе більшу відповідальність у справі Шеремета. 

Такі різкі публічні заяви президента можуть свідчити, що Аваков утрачає свій вплив, тоді як противники міністра в Офісі президента його нарощують. 

Суперечка з представником каналу Ахметова “Україна 24”

Президент звинуватив журналіста телеканалу олігарха Ріната Ахметова “Україна 24” в маніпуляції фактами. “Збільшення податків. Ви продовжуєте цю тематику. Я знаю, що вона була у вас в ефірі. Я вважаю, що особисто ви маніпулюєте фактами, коли кажете “збільшення податків”, – це не для українців і не для суспільства…” – сказав Зеленський журналісту “Україна 24”.

Цікаво, що, за даними моніторингу ІМІ, медіа, які належать до пулу Ахметова, компліментарно висвітлюють Зеленського й уникають критикувати його особисто. Така критика виглядає радше ситуативною, у прив’язуванні до особи конкретного ведучого і до конкретного законопроєкту. Її складно розцінювати як критику контенту “України 24” загалом з огляду на редполітику цього телеканалу. 

Про вплив Коломойського та Медведчука

Зеленський заявив, що в бізнесмена Ігоря Коломойського та народного депутата від ОПЗЖ Віктора Медведчука більше немає впливу, який був у них раніше. “Ми розуміємо, де нині Медведчук. Ми розуміємо, що з Коломойським. Прекрасно з вами розуміємо: у них більше немає того впливу, який був”, – сказав Зеленський. Окрім того, президент заявив, що в підготовлюваному законі про деолігархізацію буде заборона для посадовців, зокрема президента, зустрічатися з великими бізнесменами. Водночас він зазначив, що якщо така необхідність буде, то зустріч має відбуватися публічно, а за її результатами має бути звіт.

Вплив Коломойського і Медведчука на медійну сферу досі є суттєвим. Попри санкції аудиторія медійних ресурсів Медведчука досі налічує мільйони, за даними SimilarWeb. Так само Коломойський впливає на редполітику власних медійних ресурсів, які входять до 10 найпопулярніших в Україні.

Liked the article?
Help us be even more cool!