ООН назвала обшуки в храмах УПЦ МП "дискримінаційними". В МЗС закликали не плутати свободу з підривом нацбезпеки
Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні у своєму звіті про ситуацію з дотриманням прав людини назвала обшуки в храмах Московського патріархату "дискримінаційними". Україна ж заявила, що свобода не тотожна праву вести діяльність, яка підриває національну безпеку.
Позицію України 27 березня оприлюднив речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко, пише "Бабель".
"Україна – демократична держава, в якій гарантується свобода віросповідання. Водночас свобода не тотожна праву займатися діяльністю, яка підриває національну безпеку", – написав Ніколенко.
Він закликав Управління Верховного комісара ООН з прав людини утримуватися від незбалансованих політичних оцінок, а базувати свої доповіді на фактах.
24 березня Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні оприлюднила звіт про ситуацію з правами людини в Україні, який охоплює період з 1 серпня 2022 року до 31 січня 2023-го.
За звітний період ООН зафіксувала, крім обшуків в УПЦ МП, загалом 5 987 жертв серед цивільного населення, зокрема 1 605 загиблих і 4 382 поранених. Також місія задокументувала вбивство 21 мирного жителя російськими озброєними військовими та викрадення пʼяти хлопчиків віком від 14 до 17 років російськими збройними силами (усі діти зазнавали тортур та інших видів жорстокого поводження, а в одному випадку дитину депортували до Білорусі). Також ООН зафіксувала 133 випадки сексуального насильства. Також у звіті є інформація про "страти" російських полонених"
З листопада 2022 року Служба безпеки України провела низку обшуків у храмах та інших установах Московського патріархату. Під час обшуків вилучали проросійську літературу, прапори "новоросії", мільйони готівки, літературу, в якій заперечують існування українського народу, його мови, а також саме право України на державність і, навпаки, наголошується, що це нібито штучно створена держава.
Зокрема, 5 січня 2023 року Успенський собор та Трапезну церкву Києво-Печерської лаври повернули в користування державі. Раніше Павло (Лебідь) звернувся до президента Володимира Зеленського з проханням не забирати в УПЦ МП ці храми. А вже 7 січня предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній провів там перше богослужіння.
1 грудня 2022 року Володимир Зеленський застосував персональні санкції щодо представників релігійних організацій, афілійованих із центрами впливу в РФ. Серед них, зокрема, клірик УПЦ МП, ексдепутат Вадим Новинський та намісник Києво-Печерської лаври Павло (Петро Лебідь).
Рада національної безпеки та оборони доручила Кабінету Міністрів запропонувати Верховній Раді заборонити діяльність Української православної церкви Московського патріархату в Україні, а також ініціювала перевірку законності перебування УПЦ МП в Києво-Печерській лаврі.
СБУ останніми місяцями проводила безпекові заходи на об’єктах УПЦ МП по всій Україні. Під час слідчих дій правоохоронці виявляли антиукраїнські матеріали, російську пропаганду, підозрілих осіб на територіях УПЦ МП тощо.
Також СБУ провела контррозвідувальні (безпекові) заходи на території Свято-Успенської Києво-Печерської лаври в Києві. Намісник Києво-Печерської лаври Павло (Лебідь) визнав, що на одному з молебнів парафіяни співали пісню "Звон плывет, плывет над Россиею, пробуждается Матушка-Русь", і заявив, що священника Захарія, який вів цей молебень, відсторонили.
20 лютого 2023 року СБУ оголосила підозру в розпалюванні міжконфесійної ворожнечі керівнику Черкаської єпархії УПЦ МП. За даними слідства, митрополит у публічних висловлюваннях серед священнослужителів і вірян та в офіційних коментарях поширював заклики, що порушують рівноправність громадян залежно від їхньої расової, національної, регіональної належності та переконань. Також під його керівництвом адміністратор відомчого сайту єпархії розміщував ворожі матеріали з пропагандистських сайтів РПЦ, серед яких patriarchia.ru та pravmir.ru.
Help us be even more cool!