ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Медіа Волині розповіли, як призупинення фінансування зі США вплинуло на них

10.02.2025, 15:00
Мая Голуб
Ілюстрація ІМІ

Рішення щодо зупинення фінансування програм США в Україні значно вплинуло на медіа Волині, проєкти яких призупинилися. Нині медійники адаптуються до роботи в нових умовах та шукають інші джерела фінансування, зокрема гранти з Європи. 

Про це повідомляє представниця Інституту масової інформації у Волинській області Мая Голуб.   

Зокрема, допомогу від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) отримували громадські організації “Центр журналістських розслідувань “Сила правди”, “СІД Медіа Груп” та “Волинський прес-клуб”. 

“Cила правди”

Директор “Сили правди” Юрій Горбач розповів, що до червня 2025 року в них мав тривати проєкт із підготовки журналістських розслідувань задля забезпечення прозорості та підзвітності місцевої влади на Волині, який підтримала організація Internews Network з коштів USAID. 

“25 січня ми отримали листа про повне призупинення діяльності за проєктом. Отже, ми втратимо приблизно 50% бюджету редакції на перше півріччя 2025 року, якщо після 90 днів зупинення робота так і не відновиться. Діяльність за проєктом ми призупинили, втім загалом роботу поки що продовжуємо у звичному режимі за кошт пожертв партнерів та читачів, які накопичили в попередні роки. Шукаємо інші джерела фінансування”, – розповів він представниці ІМІ. 

Також у “Сили правди” триває ще один проєкт, який фінансується з інших джерел, тож редакція продовжує працювати над розслідуваннями та дослідженнями. 

“Маємо ще діючий проєкт, який підтриманий іншою американською організацією National Endowment for Democracy і покриває приблизно 50% потреб редакції, фінансується з інших джерел. Він триває, тож продовжуємо працювати над нашими розслідуваннями та дослідженнями”, – розповів Юрій Горбач.

У зв'язку з призупиненням фінансування США “Сила правди” звернулася по підтримку до волинян, які є її читачами та глядачами. 

Юрій Горбач розповів, що раніше на сайті під'єднали платіжну систему, за допомогою якої кожен може долучитися до підтримки їхнього медіа.

“Перед собою поставили першу ціль: знайти 100 людей, які оформлять щомісячну підписку на суму від 200 гривень і долучаться до спільноти Людей правди, щоб мати змогу і далі отримувати об'єктивну і збалансовану інформацію про резонансні події в Луцьку й на Волині, читати й дивитися наші розслідування і дослідження”, – розповів він.

“Станом на 6 лютого з початку кампанії збору ми отримали 62 пожертви на 44 765 грн, 29 нових підписників. Віримо, що з допомогою наших читачів і глядачів поступово ми зможемо хоч частково закрити дірку в бюджеті й продовжувати виконувати улюблену роботу на благо суспільства”, – додав він. 

Редакцію “Сила правди” можна підтримати внесками за посиланням.

Національна мережа гіперлокальних медіа “Район.in.ua”

Національна мережа гіперлокальних медіа “Район.in.ua” є зареєстрованим медіа та працює в складі “СІД Медіа Груп”. Власником ТОВ “Інформаційне агентство “Район ін юа” є Роман Корсак, який є генеральним директором VolWest Group. CID Media Group – частина інвестиційної групи VolWest Group, що працює на ринку приватного капіталу з 1992 року.

Голова ГО “СІД Медіа Груп” Наталія Пахайчук розповіла, що на момент замороження допомоги США редакція мала два проєкти, над якими почали роботу. 

“Це – вплив війни на довкілля і як ми маємо працювати над його відновленням, зокрема через євроінтеграційні зміни, а також транскордонний контент: візити обміну до Румунії і Польщі. Наразі це на паузі. Раніше, до кінця осені, ми мали великий американський грант від “Інтерньюз-Нетворк”, який був опорою нашої роботи, і ми розраховували на новий цикл співпраці з весни”, – розповіла вона.

Наталія Пахайчук додала, що в період цього міжгранття їм вдалося знайти фінансування європейського донора. Але цей проєкт не фінансує створення контенту, він націлений на розбудову фінансової сталості:

“З листопада ми оптимізували витрати на контент і зосередилися на розвитку рекламного та грантового відділів, а також напрацювали стратегію побудови нового каналу – читацького фінансування. Звісно, ні реклама, ні внески читачів наразі не можуть замінити американські гранти”.

Наталія Пахайчук зазначила, що зараз у них переглядають витрати: 

“У журналістів зменшаться і так скромні зарплати. Всі будуть працювати менше годин. Уже точно не йдеться про роботу на вихідних, яка дуже важлива під час війни. Ми пишемо менше великих матеріалів на важливі теми. Однак ми точно не припиняємо працювати”.

Підтримати редакцію сайту “Район.in.ua” можна за посиланням.

“Волинський прес-клуб”

Координаторка ГО “Волинський прес-клуб” Богдана Стельмах розповіла, що призупинення фінансування вплинуло суттєво:

“Ми вже давно працюємо по Україні й не утримуємо офісу, тож загрози втратити приміщення не маємо. Але, на жаль, ми втратили можливість підтримати фінансово регіональні медіа, з якими планували працювати з початку цього року. Для багатьох наша співпраця в попередні роки стала можливістю вижити. Ми не можемо наразі завершити третю хвилю освітньої програми для експерток – другий модуль мав відбутися в лютому. Це була чудова програма: учасниці попередніх років досі діляться з нами її впливом на них і змінами, які здійснюють уже вони”.

Богдана Стельмах зазначила, що планували ще чимало актуальних заходів, які на паузі. Наприклад, був багаторічний проєкт із гендерночутливої журналістики, який дав дуже відчутні результати. Про ці та інші проєкти постійно розповідають на фейсбук-сторінці організації.

Водночас організація має підтримку і європейського донора, що дає можливість підсилити ще кілька регіональних медіа. Також у “Волинському прес-клубі” дуже багато роблять за межами вказаної в проєкті діяльності. 

“Хибно думати, що громадські організації “сидять на грантах” і без них не роблять і кроку. Це знецінення роботи третього сектору, завдяки якому в нас таки є демократія, а не диктатура, як у Росії чи Білорусі. Але підтримка донорських організацій – це значно більші можливості й для нас (наприклад, у залученні фахових, експертних людей), і для медіа в усіх регіонах України, які в умовах війни не можуть залучити досить коштів від реклами, а тим паче – від передплати газет. Зацікавленості держави в медійному чи громадському секторах я не бачу. Радше навпаки. А якщо не буде донорської підтримки на демократичний розвиток – прийде підтримка на “русскій мір”. І вона вже активізувалася”, – підсумувала Богдана Стельмах.

Як повідомляв ІМІ, раніше медіа Миколаївщини, Чернігівщини, Полтавщини та Луганщини розповіли, чим загрожує їм зупинення грантів США.

Що передувало

20 січня президент США Дональд Трамп зупинив на 90 днів фінансування всіх проєктів Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) для проведення перевірок, щоб визначити, чи відповідають вони його політичним цілям. В Україні USAID підтримувало сотні різноманітних медійних проєктів.

28 січня Медіарух закликав громадян і бізнес підтримати незалежну журналістику

3 лютого 2025 року Ілон Маск заявив, що президент Дональд Трамп “погодився” закрити USAID. Адміністрація Трампа планує скоротити штат USAID з 10 тисяч співробітників у всьому світі до менш ніж 300 осіб.

Liked the article?
Help us be even more cool!