ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Курков після критичного допису Артема Чеха пояснив, чому виступатиме разом з Машею Гессен

Фото – Facebook PEN Canada
Фото – Facebook PEN Canada

Український письменник Андрій Курков пояснив, чому погодився на розмовну подію “Нотатки про вторгнення: Маша Гессен та Андрій Курков у розмові про війну Росії в Україні, що триває” в межах Міжнародного авторського фестивалю в Торонто. Про це він розповів у коментарі Читомо.

За словами Куркова, скандал у травні 2023 року (коли Ірина Цілик, Артем Чех та Артем Чапай відмовилися бути учасниками у фестивалі The World Voices Festival у Нью-Йорку через подію, де брали участь російський/-а письменник/-ця Маша Гессен, що згодом вийшли зі складу PEN America через скасування заходу за участю російських письменників) виник не через Машу Гессен, а через двох росіян, яких запросили для дискусії з українськими авторами “недолугі організатори”.

“Реакція Маші Гессен тоді теж була радикальною – вони вийшли з ПЕН Америка. Водночас  Маша Гессен є громадянином/-кою США і сприймається інтелектуальним середовищем США і Канади, як американський/-а письменник/-ця і журналіст/-ка, що давно пише англійською мовою. Вони із самого початку війни голосніше за більшість тих, хто за кордоном, називає себе російською опозицією до режиму Путіна, виступає на боці України й – подобається це комусь чи ні – долучається до серйозної допомоги Україні в кількох питаннях, не тільки гуманітарних”, – зазначив Андрій Курков.

Він наголосив, що фестиваль авторів у Торонто – це велика подія, на яку звертає увагу інтелектуальна спільнота обох країн – США і Канади, а розмова, присвячена російській агресії в Україні, є центральною подією фестивалю. 

“Комусь вважається нормальним, коли про війну в Україні говорять без участі українців. Я вважаю, що там, де говорять про Україну і війну, мають чути голос українських авторів. Звичайно, якщо серед учасників немає російських спікерів з неясною або пропутінською позицією. Також цей івент – привід для канадських медіа знову багато писати про Україну і про російську агресію”, – наголосив Курков.

Він додав, що кожен робить для перемоги України те, що може, і те, що вважає за потрібне. “Я теж роблю те, що можу, і те, що вважаю за потрібне. І я сам приймаю рішення: що робити, а що ні”, – підсумував Курков.

Напередодні, 21 вересня, український письменник і військовий Артем Чех підняв публічну дискусію щодо участі Андрія Куркова в розмові з Машею Гессен про війну Росії в Україні в межах Міжнародного авторського фестивалю в Торонто 24 вересня.

Артем Чех пригадав, що в травні 2023 року він, Ірина Цілик та Артем Чапай відмовилися брати участь у фестивалі The World Voices Festival у Нью-Йорку через подію, в якій “паралельно в рамках фестивалю брали участь Маша Гессен й інші хороші руські (російський контекст, жертви тоталітаризму, оця вся болотна муть)”.

За словами Чеха, існувала домовленість, що українські автори приїжджають на фестиваль лише за умови відсутності там представників Росії, незалежно від їхніх поглядів, але пізніше організатори анонсували подію за участю Маші Гессен. Чех, Цілик і Чапай відмовилися брати участь у фестивалі. 

Спершу організатори The World Voices Festival запропонували українським письменникам винести подію з ними поза фестиваль, але ті відмовилися. Згодом їм повідомили, що російські учасники відмовилися проводити свою дискусію. Зрештою подія Ukrainian writers at war відбулася, як і було заплановано, а керівництво фестивалю перепросило в українців за ситуацію, яка склалася.

“Тоді наша позиція була такою. Вона була для нас важливою. Вона була непохитною. І Андрій Курков не міг не знати про цей скандал. Знав, звісно. І навряд чи забув. Але це не заважає йому зараз сісти за один стіл з Гессен. Напевно, він розповідатиме багато правильних і банальних речей про Україну. Напевно, навіть це принесе якусь користь. Але все це трохи смердітиме російським контекстом і болотною муттю. Можливо, є якісь сподівання на те, що Етвуд, яка сидітиме за тим самим столом, дещо нейтралізує той сморід, але не певен. Просто відтепер все, що говоритиме Андрій Юрійович з міжнародних майданчиків, видаватиметься мені нечесним і неправильним”, – написав Артем Чех.

Він додав, що підіймає цю дискусію не заради скандалу, а щоб не змовчати в ситуації, яка “обурює і наповнює люттю”.

Своєю чергою Курков у коментарях під дописом Чеха відповів: “Якщо проведете референдум щодо того, зрадник я чи ні, і народ проголосує, що зрадник, то я замовкну і більше в міжнародному публічному просторі виступати на тему російської агресії не буду”.

Liked the article?
Help us be even more cool!