ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

КМІС: Українці двозначно сприймають призупинення фінансування USAID

69% українців визнають, що призупинення фінансування USAID матиме деякі або значні негативні наслідки для України. Водночас 59% убачають у цьому елемент справедливості, оскільки деякі проєкти “проїдали гроші чи займалися непотрібними справами”.

Такими є результати всеукраїнського опитування громадської думки, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) 4–9 лютого 2025 року.

Згідно з опитуванням:

  • 22% українців говорять про значний негативний вплив, оскільки проєкти робили істотний внесок у розвиток України; 
  • 12% поділяють думку, що особливих наслідків для України не буде, оскільки проєкти переважно проїдали гроші чи займалися непотрібними справами; 
  • 47% вважають, що відбудеться деякий негативний вплив, але разом із цим відчувають певне справедливе покарання для тих, хто проїдав гроші чи займався непотрібними справами; 
  • 19% не мають своєї думки з цього питання.

Графік 1. Відповідно до Указу Президента США у світі і, зокрема, в Україні було призупинено фінансування різних проєктів від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). На вашу думку, для України це …?

КМІС зазначає, що загалом незалежно від регіону проживання ставлення до призупинення фінансування проєктів USAID є досить подібним (і всюди – доволі двозначним).

Графік 2. Сприйняття призупинення фінансування проєктів USAID у регіональному вимірі

Водночас соціологи визнають, що поінформованість про загалом діяльність USAID не була на значному рівні (у деяких опитуваннях КМІС у 2023–2024 роках на запитання про знання USAID менш ніж третина відповідали, що знають, про що йдеться, а з них, вочевидь, значна частина хіба що поверхово уявляла конкретну діяльність). 

“Часто діяльність проєктів, які фінансуються нашими партнерами (і, зокрема, проєкти USAID), ставали заручниками наративів зовнішніх ворогів та окремих внутрішніх суб’єктів. Ті ж наративи про “соросят” чи про “руку Держдепу” завдали багато репутаційної шкоди та сприйняттю серед звичайного населення. При цьому не можна все зводити винятково до свідомого підривання іміджу проєктів. Окремі проєкти могли самі недостатнім чином комунікувати співпрацю з USAID (або взагалі більше зосереджуватися на розбудові власного іміджу організації чи публічної особи-лідера)”, – зазначає КМІС.

КМІС опитав 1 тисячу респондентів (віком від 18 років) 4–9 лютого 2025 року методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів у всіх регіонах України (підконтрольна уряду України територія). Опитування проводилося з громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, що контролювалась урядом України. До вибірки не вносилися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%; 3,5% для показників, близьких до 25%; 2,5% для показників, близьких до 10%; 1,8% для показників, близьких до 5%.

Що передувало

20 січня президент США Дональд Трамп зупинив на 90 днів фінансування всіх проєктів Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) для проведення перевірок, щоб визначити, чи відповідають вони його політичним цілям. В Україні USAID підтримувало сотні різноманітних медійних проєктів.

28 січня Медіарух закликав громадян і бізнес підтримати незалежну журналістику

3 лютого 2025 року Ілон Маск заявив, що президент Дональд Трамп “погодився” закрити USAID. Адміністрація Трампа планує скоротити штат USAID з 10 тисяч співробітників у всьому світі до менш ніж 300 осіб.

3 лютого фонди російських бізнесменів Боріса Зіміна та Міхаіла Ходорковского оголосили у своїх телеграм-каналах про програму підтримки для російськомовних проєктів в Україні, які тимчасово опинилися без фінансування на тлі заморожування США програм іноземної допомоги. Йдеться про російськомовні медійні, правозахисні та аналітичні проєкти, а також гуманітарні проєкти, що працюють в Україні.

Liked the article?
Help us be even more cool!