Білий дім звільнив генінспектора USAID після критики дій адміністрації Трампа
Білий дім звільнив генерального інспектора Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Пола Мартін. Це стало відомо 11 лютого від офіційних осіб, повідомляє Радіо Свобода.
Як пише медіа, це сталося наступного дня після того, як його відомство опублікувало доповідь із критикою дій адміністрації президента щодо ліквідації агентства.
Білий дім не назвав причин для звільнення генерального інспектора. Офіс Мартіна 10 лютого опублікував екстрений звіт, у якому попередив, що скорочення адміністрацією Трампа персоналу USAID і масштабне заморожування іноземної допомоги ускладнили відстеження та реагування на потенційне нецільове використання $8,2 мільярда гуманітарної допомоги, що фінансується коштом американських платників податків.
![](/upload/media/2025/02/12/67ac84595eea1-20.png)
Пола Мартіна призначив на посаду попередній президент Джо Байден у грудні 2023 року. Як зазначає The Washington Post, про своє звільнення Мартін дізнався з дворядкового електронного листа від Трента Морса, заступника голови Офісу президентського персоналу Білого дому.
У медіа зазначають, що переглянули копію цього листа. Мартін керував штатом із 275 осіб і мав понад десяток офісів за кордоном.
“Пишу вам від імені президента Дональда Трампа, щоб повідомити, що ваша посада генерального інспектора Агентства США з міжнародного розвитку скасовується; рішення набуває чинності негайно. Дякуємо за вашу службу”, – написав Морс.
Троє людей, обізнаних із ситуацією, підтвердили звільнення Мартіна. Раніше, 24 січня 2025 року, Дональд Трамп ухвалив рішення про звільнення 17 генеральних інспекторів у межах зачищення, яке, ймовірно, є протиправним, адже за законом адміністрація президента має повідомляти Конгресу про такі рішення за 30 днів, пише видання.
Звільнення Мартіна сталося після того, як його офіс оприлюднив доповідь з попередженням, що продовольча допомога вартістю в понад $489 млн може зіпсуватися або бути переспрямованою деінде через введене адміністрацією Трампа замороження допомоги й роботи відповідних організацій.
Обізнані джерела повідомляють, що більшість працівників USAID пішла в оплачувану відпустку, але команда генерального інспектора не припиняла роботи.
У доповіді, опублікованій 10 лютого, офіс Мартіна дійшов висновку, що, хоча рішення Трампа про зупинення іноземної допомоги передбачало виняток для екстреної продовольчої допомоги, надходження такої допомоги в усьому світі затрималося через суперечливі інструкції організаціям – виконавцям програм USAID. Співробітники агентства не могли надавати чіткі вказівки через обмеження в комунікаціях.
“Офіс генерального інспектора розумів ризики публікації цієї доповіді, але ми завжди рішуче відстоювали незалежний нагляд, що спирається на факти, незалежно від того, наскільки незручно це було для будь-якої адміністрації – Байдена чи Трампа”, – сказав один зі співробітників офісу генерального інспектора на умовах анонімності.
Колишній генеральний інспектор Пентагону Роб Сторч, якого Трамп також звільнив минулого місяця, зазначив, що працював з Мартіном над питаннями, пов’язаними з Україною, і назвав його роботу “зразковою”.
“Дуже важливо, щоб генеральні інспектори були уповноважені здійснювати незалежний нагляд, виявляти й запобігати марнуванню, шахрайству, зловживанням і корупції в інтересах американського народу”, – наголосив Сторч.
USAID – це незалежна урядова установа, заснована Конгресом США 1961 року. В агентстві працює близько 10 тисяч осіб, дві третини з яких перебувають за межами США.
Адміністрація президента США намагалася відправити у відпустку тисячі співробітників, найнятих безпосередньо USAID, і звільнити десятки підрядників, які працюють в агентстві.
Марія Ігнатьєва, Валентина Троян
Help us be even more cool!