ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Журналісти вимагають припинити тиск на редактора дніпропетровської газети

12.03.2012, 07:22
Журналісти та громадські активісти вимагають від органів прокуратури припинити незаконний тиск на головного редактора дніпропетровської газети «Лица» Олени Гарагуц у зв’язку з публікаціями, у яких піднімалися питання корупції та «рейдерства».

Про це йдеться у відкритому зверненні журналістів та громадських активістів на адресу Генерального прокурора Віктора Пшонки, прокурора Дніпропетровської області  Наталії Марчук, голові комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації Юрія Стеця, який  є у розпорядженні ІМІ.

У зверненні журналісти зазначають, що «дуже стурбовані намаганням органів прокуратури впровадити практику втручання у професійну діяльність журналістів та протизаконних вимог надавати дані про джерела отримання інформації та матеріали, що використовуються журналістами під час підготовки статей». Зокрема, це стосується статтей «Рейдери. Корбан-Филатов-Брагинский-Аксельрод» від 12.10.2011 року 81 (791) (газета «Лица») та  «Утка» пошла на посадку» від 24.08.2011 року 67 (777)».  

«Ми вважаємо, що протокол про адміністративне правопорушення, складений прокурором Кіровського району Дніпропетровська 22.02.2012 року є очевидно непропорційним втручанням органу державної влади у свободу вираження поглядів, яка захищена ст.10 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод», - йдеться у зверненні.

Про неправомірність подібних дій, зазначають журналісти, йдеться зокрема у рішеннях Європейського Суду з Прав Людини у справах «Гудвін проти Сполученого Королівства», «Ромен і Шмідт проти Люксембургу» та у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи №R(2000)7 «Про право журналістів не розкривати свої джерела інформації». Такі дії органів прокуратури суперечать зазначеним у Рекомендаціях принципам, у відповідності до яких право журналістів на не розкриття джерел інформації може бути обмеженим (зокрема принципам 1, 3 та 5).

Крім того, журналісти нагадують, що ст.26 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» гарантує кожному журналісту право на збереження таємниці авторства та джерел інформації. Підставою надати таку інформацію має бути існування доведеного державного інтересу надзвичайної ваги, якій потребує розкриття джерел. Обставини, що стають приводом для такого втручання мають «носити надзвичайно важливий і серйозний характер». Державний орган має довести, що для захисту цінностей, заради яких відбулося втручання у свободу слова, не існує «зважених заходів, альтернативних розкриттю інформації».  Крім того, подібне втручання можливо виключно на підставі відповідного рішення суду. Жодна з цих умов не була дотримана прокуратурою Кіровського району м. Дніпропетровська, йдеться у зверненні.

«Подібні втручання, виходячи з усталеної практики Європейського Суду, наносять істотної шкоди свободі слова, яка є однією з головних «наріжних каменів» демократичного суспільства і мають «охолоджувальний ефект» для дискусії з важливих для суспільства питань, до яких безумовно належать питання корупції та «рейдерства», що піднімалися у матеріалах, які стали приводом для переслідування Олени Гарагуц. І така цінність, як захист репутації осіб, прізвища яких фігурували у матеріалах газети «Лица» у даному випадку непорівнянна з суспільною користю від обнародування, наведеної у матеріалах інформації.

"З огляду на вищеозначене, закликаємо вас зробити все необхідне в рамках наданих вам законом повноважень для якнайшвидшого припинення переслідування головної редакторки дніпропетровської газети «Лица» Олени Гарагуц та вжити всіх необхідних заходів для попередження усталення практики подібного неправомірного втручання у діяльність засобів масової інформації в Україні», - йдеться у зверненні.

Звернення підписали Костянтин Рєуцький, Правозахисний центр «Поступ», Луганськ;  Віктор Крук, газета «Кременчуцька панорама», Кременчук; Олена Талаєва, агенція журналістських розслідувань «ІнформУА».
 
ІМІ

 
Liked the article?
Help us be even more cool!