ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

ХАМАС два роки використовувало телефонні кабелі в тунелях під Газою, плануючи атаки на Ізраїль, – CNN

25.10.2023, 13:12
Фото – CNN
Фото – CNN

Розвідувальні дані, отримані США, свідчать, що невеличка група оперативників угруповування ХАМАС, яка спланувала атаку на Ізраїль, два роки спілкувалася між собою через мережу дротових телефонів, вбудовану в систему тунелів під Газою. Про це повідомляють два джерела, ознайомлених з темою.

Телефонні кабелі в тунелях давали оперативникам змогу таємно підтримувати зв’язок у спосіб, який не могла відстежити ізраїльська розвідка, розповіли джерела CNN.

Протягом цих двох років група уникала використання комп’ютерів і мобільних телефонів, щоб їх не розпізнала розвідка Ізраїлю чи США.

"Поза зоною, де вони безпосередньо перебували, обговорень і координування майже не відбувалося", – стверджує одне з джерел.

Дані, якими Ізраїль поділився з посадовцями США, виявили, що ХАМАС приховав планування операції за допомогою застарілих контррозвідувальних заходів, як-от проведення особистих зустрічей й уникнення цифрового зв’язку, чий сигнал можуть відстежити ізраїльтяни, на користь стаціонарних телефонів у тунелях. Ця інформація проливає нове світло на питання, чому атака ХАМАС, коли щонайменше 1500 бойовиків перетнули кордон з Ізраїлем і вбили щонайменше 1400 цивільних, була такою несподіванкою для Ізраїлю й США.

Редакція CNN не бачила власне даних, але розмовляла з джерелами, які ознайомлені з ними. Офіс директора з питань нацбезпеки США відмовився давати коментар, а ізраїльське посольство у Вашингтоні не відреагувало на запит видання.

Сили оборони Ізраїлю зазвичай називають тунелі, побудовані ХАМАС протягом останніх п’ятнадцяти років, "метро Гази". Ці тунелі утворюють великий лабіринт, який використовується для зберігання ракет і боєприпасів, а також дає бойовикам змогу пересуватися непомітно. СОІ також стверджують, що там розташовані важливі центри командування ХАМАС.

Йохевед Ліфшитц, 85-річна жінка, яку ХАМАС відпустив у понеділок разом з іще одним заручником, розповіла, що після викрадення її привели в мережу тунелів і що вона спала на матраці на підлозі одного з них.

За словами джерел, обізнаних щодо нападу ХАМАС, група, про яку йдеться, лише перед самим початком атаки підготувала більшу групу бойовиків для вилазки. Одне з джерел розповідає, що, попри те що командирів підрозділів і бойовиків навчали багато місяців і тримали в стані загальної готовності, про конкретні плани їм повідомили лише за кілька днів до операції.

Одне з джерел стверджує, що деякі навчання відбувалися на поверхні й були зафіксовані, але не спричиняли особливої тривоги.

"Вони завжди проводили такі тренування. Жодної різниці видно не було", – каже джерело.

Третє джерело, ознайомлене з останніми розвідданими, заявляє, що протягом років Іран допомагав ХАМАС розробити власні тактики оперативної безпеки, але розвідка США не вірить, що Іран був безпосередньо причетний до нападу 7 жовтня.

Ізраїлю було відомо, що палестинські бойовики використовували кабельні системи зв’язку перед жовтневою атакою.

За словами ізраїльського посадовця, їхня армія бачила схожу систему зв’язку, коли минулого літа вторглася в Дженін на західному березі. Коли ізраїльські війська ввійшли до міста для виконання так званої операції "Дім і сад", СОІ знайшли безпечні кабельні лінії комунікацій і замкнуту мережу камер спостереження, яка заздалегідь попереджала про пересування ізраїльських військових.

Водночас СОІ стверджують, що завдали удару по об’єднаному центру оперативного командування бойовиків у Дженіні, зазначаючи, що цей центр використовувався для "глибокого спостереження й розвідки". За словами СОІ, це був "координаційний і зв’язковий хаб терористів".

Нагадаємо, 7 жовтня ХАМАС напав на Ізраїль, унаслідок чого на півдні Ізраїлю загинуло понад 1400 людей і більш ніж 200 взято в заручники. Ізраїль продовжує готуватися до наземної операції в секторі Газа, яка може тривати три місяці. Повідомлялося про загибель майже 5 тисяч палестинців.

Ізраїльська розвідка "Моссад" підтримала висунуту пропозицію Шломо Караї. "Моссад" надав уряду дані, що співробітники телеканалу розкривають інформацію про місце розташування сил Армії оборони Ізраїлю і в такий спосіб наражають військових на небезпеку.

Уряд Ізраїлю схвалив 20 жовтня правила, які дозволять йому тимчасово закрити іноземні телеканали під час чинного надзвичайного стану через війну з ХАМАС, якщо канали завдають шкоди національній безпеці.

Національна рада з питань телебачення та радіомовлення зафіксувала "небезпечні синтаксичні звороти" в лінійних та онлайн-медіа щодо висвітлення нападу терористичного угруповання ХАМАС на державу Ізраїль. Серед таких небезпечних фраз, які можуть розвинутись у мову ненависті або відбивати наративи російської пропаганди, він назвав: "Агресивні араби", "мусульманська вісь зла", "терористи-мусульмани" – неприпустимі. Узагальнення на весь мусульманський світ є некоректним і може сприяти  релігійній нетерпимості й в Україні. Це підриває нашу єдність і впливає на міжнародну солідарність". 

Компанія Google вимкнула у своїх застосунках Maps і Waze дані про дорожній рух у реальному часі в Ізраїлі та секторі Газа на прохання ізраїльських військових напередодні можливого наземного вторгнення в Газу.

Марія Ігнатьєва, Валентина Троян

Liked the article?
Help us be even more cool!