До України виїхав блогер з Казахстану, який вимагав надавати послуги казахською мовою
Блогер з Казахстану, автор Youtube-каналу “Til Maydani онлайн партіяси” Куат Ахметов виїхав з країни до Києва (Україна) через порушену проти нього кримінальну справу про розпалювання міжнаціональної ворожнечі.
Про це повідомляє Радіо Азаттык з посиланням на його адвоката Абзала Куспаєва.
За словами адвоката, приводом для виїзду з країни стало порушення кримінальної справи в Казахстані через відеозаписи Ахметова. Блогер відвідував магазини й державні установи, де вимагав від співробітників надання послуг казахською мовою, водночас знімаючи їхню реакцію на відео. На відео деякі продавці просять вибачення на камеру “через незнання державної мови”.
“Починаючи від [заступник керівника адміністрації президента Казахстану Дауріо] Абаєва, уповноваженої з прав людини Ельвіри Азімової, а також [Єрмухамета] Ертисбаєва [колишнього радника експрезидента Нурсултана Назарбаєва], всі почали говорити про так звані “мовні рейди”, “мовні патрулі”, використовуючи слова, що звучали з вуст російських політиків. Говорили, що незаконно вимагати обслуговувати казахською мовою. Були також заяви в МВС. Як запобіжний влада завела щодо Ахметова адміністративну справу. Другим кроком було порушення кримінальної справи й [можливий] його арешт. Тому ми вирішили, що Куат повинен покинути країну”, – розповів адвокат Абзал Куспаєв.
Згодом Росія заборонила Ахметову в'їзд до країни в найближчі 50 років.
Заступник керівника адміністрації президента Казахстану Даурен Абаєв назвав дії блогера виявом “печерного націоналізму”.
У серпні Куата Ахметова затримала поліція в Алмати й оштрафувала. Також на нього склали адміністративний протокол “за участь у діяльності незареєстрованої організації”. Блогер після звільнення з поліції сказав, що пов'язує своє затримання з візитом до Казахстану прем'єр-міністра Росії Михайла Мішустіна, і назвав затримання “актом залякування”.
Згідно з Конституцією, державною мовою в Казахстані є казахська, у російської мови – статус офіційної. У державних організаціях і органах місцевого самоврядування нарівні з казахською офіційно вживається російська мова.
“Поки невідомо, чи залишиться він у Києві. Це залежить від місцевих правозахисних організацій”, – сказав Куспаєв.
Help us be even more cool!