ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Офіс генпрокурора розслідує вбивства 57 журналістів як воєнний злочин РФ

05.11.2024, 16:07
Ганна Чабарай
Олексій Бонюк. Фото – Медіацентр Україна
Олексій Бонюк. Фото – Медіацентр Україна

В Офісі генерального прокурора розслідуються 107 проваджень, які стосуються воєнних злочинів Росії проти журналістів, зокрема вбивства 57 журналістів. 

Про це повідомив керівник Департаменту кримінально-правової політики і захисту інвестицій Офісу генпрокурора Олексій Бонюк на пресконференції Інституту масової інформації “Чи покарають Росію за злочини проти свободи слова в Україні?” 4 листопада в Медіацентрі Україна в Києві. 

Він нагадав, що ще до повномасштабного російського вторгнення Офіс генпрокурора підписав меморандум з Коаліцією громадських організацій, до якої входить Інститут масової інформації, щоб розслідувати злочини проти журналістів. Із 2022 року спеціалізований департамент Офісу почав вести процесуальне керівництво розслідування воєнних злочинів Росії проти журналістів, розповів Бонюк.

Представник Офісу генпрокурора повідомив таку статистику розслідування російських злочинів проти медійників:

  • усього існує 107 проваджень;
  • загинуло 57* журналістів, з них восьмеро іноземних;
  • 45 журналістів отримали поранення, з них 25 іноземних;
  • 20 журналістів були незаконно затримані або позбавлені волі;
  • одна людина перебуває в полоні;
  • одна людина зникла безвісти.

(*Примітка ІМІ: справи медійників, які стали військовослужбовцями та загинули в бою, не входять до категорії воєнних злочинів Росії.)

“Це матеріали офіційних розслідувань, які лежать в основі конкретних проваджень. Вкрай важливо дізнаватись і про інші факти та розслідувати їх”, – наголосив Олексій Бонюк.

Олексій Бонюк (посередині). Фото Медіацентру Україна

За його словами, деякі провадження вже слухаються в суді: є чотири обвинувальні акти стосовно дев’яти осіб у порядку спеціального провадження (за відсутності обвинуваченого. – Ред.). Із цих дев’яти засуджено трьох: одну особу – до дев’яти років позбавленні волі, двох осіб – до 12 років.

“Звичайно, потрібно демонструвати суспільству ефект. Із цією метою ми проводимо консультації, комунікації з громадськими організаціями, які захищають права журналістів. Найближчим часом ми зберемось і детально пройдемося по всіх злочинах проти журналістів і окремо торкнемося категорії воєнних злочинів”, – повідомив Олексій Бонюк.

За даними Інституту масової інформації, станом на 5 листопада 2024 року в Україні загинуло 92 медійники внаслідок повномасштабного російського вторгнення (як військові, цивільні жертви та під час виконання журналістської роботи).

Крім того, за даними Інституту масової інформації, щонайменше 112 українських та іноземних журналістів побували в полоні чи стали заручниками проросійських сил та росіян з початку російсько-української війни 2014 року. 30 медійників Росія утримує досі.

Інститут масової інформації (ІМІ) – медійна громадська організація, яка працює з 1996 року. ІМІ відстоює права журналістів, аналізує медіасферу та висвітлює пов’язані з медіа події, протидіє пропаганді та дезінформації, забезпечує медіа засобами захисту для відряджень до зони бойових дій під час російсько-української війни починаючи з 2014 року. 

ІМІ робить єдиний в Україні моніторинг свободи слова та список прозорих і відповідальних онлайн-медіа, документує медійні злочини Росії у війні проти України. ІМІ має представників у 20 регіонах України та мережу хабів “Медіабаза” для безперебійної підтримки журналістів. Серед партнерів ІМІ – “Репортери без кордонів” та Freedom House, організація входить до мережі Міжнародної організації із захисту свободи слова (IFEX).

Liked the article?
Help us be even more cool!