ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Стеження за Bihus.info: у справі призначено дев’ять експертиз

У кримінальному провадженні про стеження працівниками Служби безпеки України за журналістами Bihus.info призначено дев’ять експертиз та опитано понад 40 свідків, про це заявив керівник відділу Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань (ДБР) Сергій Костін на засіданні Комітету Верховної Ради з питань свободи слова, пише "Детектор медіа".

За словами Костіна, коли справа буде завершена, поки що невідомо.

На засіданні комітету була і журналістка Bihus.info Марія Землянська. Говорячи про стеження за редакцією Bihus.info, а також згадуючи присутніх у залі колег зі Слідства.Інфо, на яких теж нещодавно намагалися тиснути співробітники СБУ, використовуючи для цього ТЦК, Марія Землянська висловила думку, що це "яскрава демонстрація того, що непокаране зло не зникає, воно продовжується". Вона поставила низку запитань представнику ДБР, яке розслідує провадження про стеження за журналістами Bihus.info.

"Перше: минуло вже три місяці, і ми досі не знаємо замовника цього злочину. Ми розуміємо, що в цій країні не так багато людей, які мають повноваження віддавати накази для здійснення спецоперації такого масштабу, тому нам дуже цікаво дізнатися прізвище замовника цього злочину. Друге питання: коли нарешті справа буде передана до суду? І в нас запитання, як і в колег зі Слідства.Інфо: що з тими людьми, які, як принаймні нам вдалося встановити, виконували цей злочинний наказ? Чи допитані вони в рамках цієї кримінальної справи?" – запитала Марія Землянська.

Відповідаючи на це запитання, Сергій Костін сказав, що вказане кримінальне провадження на контролі в керівництва Державного бюро розслідувань.

"З приводу швидкості скерування до суду – перш за все маю сказати, що в кримінальному провадженні призначено дев’ять експертиз. Надалі, можливо, будуть ще додаткові експертизи. Дуже великий обсяг роботи: допитано понад 40 свідків, оглянуто великий масив відеозаписів, в тому числі і тих, які надані вами (редакцією Bihus.info). Тому з приводу швидкості скерування до суду я не хочу на перед забігати, оскільки ми ставимо ставку на ефективність, а не швидкість. Встановити всі обставини вказаного кримінального провадження, в тому числі і можливих замовників, а не лише виконавців", – сказав Костін.

За його словами, ДБР отримало та почало далі вести це провадження 19 лютого й у слідчих ДБР "є план досудового розслідування і тактика", за якою вони рухаються, щоб встановити всі обставини.

"З приводу запитання щодо того, чи опитані ці особи й що з ними, – на цей час слідчим визначена така тактика, що недоцільно опитувати цих осіб. Чому? Тому що немає ще результатів експертиз. У кримінальному провадженні після отримання висновків експертиз обов’язково вказані особи будуть допитані, але на даний час без експертних досліджень наразі проводити ці допити недоцільно, бо вони не будуть повними й ефективними", – зазначив Сергій Костін.

З чого все почалося

16 січня 2024 року керівник проєкту журналістських розслідувань Bihus.Info Денис Бігус записав заяву щодо оприлюднення в мережі провокативного відео, яке 16 січня на своєму ютуб-каналі оприлюднив сайт "Народна правда", про вживання його співробітниками заборонених речовин та заявив про незаконне спостереження і прослуховування. Також він повідомив про кадрові зміни.

Співробітників Bihus.Info прослуховували кілька місяців, заявив у другому відеозверненні Денис Бігус. За його словами, про це свідчить оприлюднене аудіо телефонних розмов. Між цими розмовами минув час.

17 січня 2024 року СБУ відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного прослуховування та відеознімання співробітників Bihus.Info й приїхала з обшуком до заміського комплексу, де велося незаконне знімання членів команди. Вони вилучили жорсткі диски із записами камер відеоспостереження. 18 січня 2024 року стало відомо, що Головне управління Нацполіції в Київській області розпочало досудове розслідування за фактом порушення недоторканності приватного життя за заявою журналістки проєкту Bihus.Info Марії Землянської. Національна поліція розслідує чотири провадження щодо стеження за журналістами Bihus.Info. 

Після власного розслідування команди Денис Бігус повідомив, що до операції зі стеження за командою Bihus.info було залучено щонайменше 30 людей. У номерах, де поселилися співробітники журналістського проєкту, більшість яких – жінки, були встановлені камери відеоспостереження. Також виконавці "операції" несанкціоновано стежили за іншими гостями готелю.

У відповідь СБУ заявила, що розслідує кримінальні провадження про наркозлочинність і про незаконне використання засобів стеження. "За наявною в СБУ оперативною інформацією, серед клієнтів дилерів, через яких наркотичні речовини постачались іншим громадянам, виявилися також, на жаль, окремі співробітники Bihus.Info", – зазначила спецслужба.

13 лютого стало відомо, що Державне бюро розслідувань відкрило кримінальне провадження за ч. 3 ст. 171 Кримінального кодексу України – вплив у будь-якій формі на журналіста з метою перешкоджання виконанню ним професійних обов’язків, вчинений службовою особою з використанням свого службового становища.

Liked the article?
Help us be even more cool!