Буковинські журналісти заявляють, що судова влада веде проти них "неоголошену війну"
Головні редактори друкованих видань Чернівецької області, зокрема, газет «Час», «Версії» та «Буковина» вважають, що судова влада Буковини розпочала неоголошену війну проти журналістів краю. Про це йшлося під час круглого столу на тему «Третя влада проти четвертої?», пише у статті член правління обласної організації Національної спілки журналістів України та редактор газети «Версії» Людмила Чередарик.
Мова йде про низку судових позовів проти вказаних видань від фізичної особи Рустама Агаларова, підозрюваного в убивстві громадянина Олександра Савки, скоєному 2 квітня 2012 року на території готельно-ресторанного комплексу «Графська садиба» у Чернівцях. Щодо вбивства, то суд замінив йому статтю про зумисне вбивство на хуліганську. Тепер ж Агаларов подав позови до видань щодо спростування поширеної раніше інформації про те, що він - вбивця.
Як пише журналіст, судові засідання проходили без присутності відповідачів, представників газет.
«Зокрема, позови були подані до газет «Буковина», «Час» і «Версії». І що прикметно: Першотравневий райсуд, який розглядав справи «Буковини» та «Часу», зробив це без присутності відповідачів. Хоча, як повідомив головний редактор «Буковини» А. Ісак, вони надали суду копії документів, які засвідчили, що автор публікації Заслужений журналіст України В’ячеслав Мигалюк перебуває за межами держави. Подібне сталося і з «Часом». Автор репортажу з прес-конференції, організованої батьками вбитого Савки, Наталія Брянська потрапила в день суду до лікарні, куди її відвезла «швидка» з гіпертонічним кризом. Та суддя розцінив це «як неповагу до суду» і провів засідання без присутності журналістки», - зауважує у статті Людмила Чередарик.
Також Чередарик звертає увагу, що відомий чернівецький медіаюрист, який спеціалізується на захисті журналістів, відмовився захищати газети за цими позовами. “Натомість родина Агаларових знайшла видавця, який у Києві відкрив під їхню справу газету з гучною назвою «Правдошукач», чиї випуски цілком присвячені виправданню підозрюваного в убивстві Агаларова. Савка, мовляв, сам собі заподіяв смертельну шкоду”, - пише вона.
Все це разом, зазначає Чередарик, і наштовхнуло журналістську спільноту на думку про те, що на Буковині відпрацьовується нова технологія щодо наступу на свободу слова.
Автор статті зазначає, що від газети «Буковина» Агаларов сподівається отримати 20 тис. грн, хоча вимагав 60 тис. грн за моральні збитки та посягання на ділову репутацію. Газета ж «Час» має оплатити всі судові витрати Агаларова і, як сказав шеф-редактор, ще й послуги його адвоката разом із проїздом та проживанням у Чернівцях.
За словами голови первинної міжредакційної медіа-профспілки України у Чернівцях Вадима Пелеха, газети судять за оціночні судження у статтях про резонансне вбивство, до порталу «БукNews» позиваються офіцери СБУ за опублікований прес-реліз, а журналіста ТВА заступник прокурора тягне до суду за оприлюднену в ефірі корупційну схему, викриту на основі опитування журналістом громадян. Справи, як правило, розглядаються без присутності самих журналістів, а обвинувальні рішення штампуються як під копірку.
У зв’язку з цим, 27 червня відбудеться спільне розширене засідання обласної організації НСЖУ та медіа-профспілки разом із головними редакторами газет, на якому його учасники приймуть відповідне звернення до НСЖУ, Вищої ради юстиції України, Верховного Суду України та керівництва держави щодо ситуації, яка виникла на Буковині, а також оприлюднять його в усіх провідних ЗМІ.
Наразі в Чернівецькій області представником ІМІ зафіксовано зростання кількості судових позовів проти журналістів. Окрім вказаних, вже місяць триває судова тяганина працівників УСБУ в Чернівецькій області щодо спростування інформації, що була розповсюджена на порталі «Букньюз», та інші. В цьому фахівці з медіа вбачають елементи психологічного тиску на ЗМІ в регіоні.
Help us be even more cool!