Аналіз інтернет-ЗМІ т.зв. “ДНР” та “ЛНР”: у кожній десятій новині — мова ворожнечі щодо українців, 11% новин — фейки
Кожна десята новина інтернет-видань т.зв. “ДНР” та “ЛНР” містить пряму мову ворожнечі. Причому переважна кількість таких новин (95%) стосується українських громадян та влади: “київська хунта”, “окупаційна влада”, “нацисти”, “карателі”, “київська кліка”, “бандерівці” тощо.
Такими є результати моніторингу інтернет-видань окупованих районів Донецької та Луганської областей України, який провів ГО “Інститут масової інформації” у січні 2017 р.
Окрім того, 11% матеріалів на аналізованих ІМІ ресурсах виявилися фейками, тобто містили неправдиву або недостовірну інформацію. Причому 87% всіх фейків стосувалися інформації про події в Україні і, зокрема, в зоні АТО.
Окрім прямих слів мови ненависті, інтернет-ЗМІ т.зв. “ДНР” та “ЛНР” містили багато новин з негативною емоційною конотацією щодо українців та України як у заголовках, так і в тексті. Наприклад: “Весна ознаменовалась бурными протестными маршами и принципиальным неприятием киевской хунты”, “Экс-каратель Савьюк “разнес” родной “Азов”: Это просто падаль в татуировках”, “Под Киевом охотники с тепловизорами по ночам стреляют по людям”, “Четвертый рейх: в Киеве топят печи книгами” тощо.
“Громадян, які наразі перебувають в штучно викривленому інформаційному просторі, сформованому ЗМІ на непідконтрольних Україні територіях, буде складно безболісно інтегрувати в українське суспільство. Місцеве населення перебуває під впливом пропаганди, яка розпалює ворожнечу і нагнітає страх і ксенофобські настрої щодо України. Тому надзвичайно важливим є відновити мовлення українських ЗМІ на цих територіях, і знівелювати вплив пропаганди”, — заявила медіа-експертка Олена Голуб, керівниця моніторингових програм ІМІ.
Нагадаємо, вчора ІМІ опублікували новину про те, що 82% матеріалів про самопроголошену владу т.зв. “ДНР” та “ЛНР” у інтернет-ЗМІ на непідконтрольних українській владі територіях Донбасу є компліментарними, 18% є нейтральними, натомість критичних матеріалів немає взагалі.
Моніторингу підлягали 8 найпопулярніших інтернет-сайтів т.зв. "ДНР" та "ЛНР". Дослідження проводилось експертами ІМІ протягом січня-лютого 2017 року. Загалом, було оцінено 2097 новин, що вийшли у період з 17 по 25 січня 2017 року.
Детальніше з методологією можна ознайомитись на сайті ІМІ.
Моніторинг провели експерти Інституту масової інформації за підтримки Української ініціативи з підвищення впевненості (UCBI), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Help us be even more cool!