567 порушень свободи слова ІМІ зафіксував у 2022 році в Україні. Понад 80% вчинила Росія
567 порушень свободи слова зафіксували експерти ІМІ в Україні у 2022 році. З них 470 порушень вчинила Росія внаслідок свого повномасштабного вторгнення в Україну.
Такими є річні підсумки моніторингового дослідження Інституту масової інформації “Барометр свободи слова”.
Серед російських злочинів на українській території – вбивства, викрадення, обстріли та поранення журналістів, кіберзлочини, обстріли телевеж, погрози, напади на редакції медіа, кіберзлочини, вимкнення українського мовлення, а також присвоєння бренду і створення фейкових клонів місцевих видань та каналів для поширення російської агресивної пропаганди. Крім того, через повномасштабну війну щонайменше 216 медіа вимушені були припинити свою роботу. Причому не лише в регіонах, де велися бойові дії чи була окупація, але й там, де було відносно тихо, – внаслідок фінансової кризи, спричиненої війною.
За даними ІМІ, у 2022 році росіяни вбили на території України 43 медійників. З них восьмеро – під час виконання журналістської діяльності, і 35 загинули як учасники бойових дій або стали жертвами російських обстрілів не під час виконання журналістських обов'язків.
Ситуація зі свободою слова в Україні, відповідальність за яку лежить на українських громадянах
Минулого року ІМІ зафіксував 97 випадків порушення свободи слова, за які відповідальна саме українська сторона. Ця кількість є суттєво меншою, ніж у 2021 та 2020 роках. Для порівняння: у 2021 році ІМІ зафіксував 197 випадків порушень свободи слова, у 2020 році – 229 випадків.
Основними категоріями порушень, відповідальність за які лежить на українських громадянах, у 2022 році стали перешкоджання законній журналістській діяльності – 32 випадки, обмеження доступу до публічної інформації та кіберзлочини – по 21 випадку. Одним з основних порушень року стало вимкнення мовлення каналів “Прямий”, 5 канал та “Еспресо” в цифровій мережі Т2.
Загалом порушення свободи слова минулого року зафіксовано в 19 регіонах країни. За кількістю порушень традиційно лідирує Київ з областю (32 випадки). Друге місце посіла Полтавщина (12 випадків), третє – Львівщина (8), четверте – Рівненщина (6) та Дніпропетровщина (5).
Найчастіше право журналістів на професію порушували приватні особи, органи державної влади та місцевого самоврядування, правоохоронці, судова влада тощо.
Help us be even more cool!