Телеграмний мільйон. Як змагаються джинсовики, старі політики та псевдоексперти
Свіжі результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) свідчать про те, що найбільше українці довіряють Володимиру Зеленському, Сергію Притулі та Віталію Кличку. Водночас ці ж українці внесли до списку недовіри Олексія Арестовича, Юлію Тимошенко та Юрія Бойка.
Експерти ІМІ вирішили дослідити, що і як пишуть анонімні телеграми-мільйонники про публічних людей зі списку КМІС*. Окрім переліку публічних осіб КМІС, дослідники ІМІ також додали до моніторингу мера Львова Андрія Садового, керівника ГУР Кирила Буданова, колишнього Головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного та нинішнього Головнокомандувача Збройних сил України Олександра Сирського.
Результати дослідження ІМІ свідчать про те, що лідером з кількості згадок є Володимир Зеленський (735), значно менше анонімні телеграм-канали писали про Валерія Залужного (227) та Кирила Буданова (104). Мер Києва Віталій Кличко має 84 згадки, втім його колега зі Львова мер Садовий назбирав лише 16 згадок.
Серед старих політиків першість тримає Петро Порошенко (63 згадки), удвічі менше – Юлія Тимошенко (30), і майже не згадують про керівника Платформи за життя та мир (експартія “ОПЗЖ”) Юрія Бойка (чотири згадки).
Також у телеграмі були згадки про керівника Офісу президента Андрія Єрмака (77), Головнокомандувача ЗСУ Сирського (21) та експрацівника ОП Арестовича (15). І найменше згадок зафіксовано про Сергія Притулу (шість) та Дмитра Разумкова (дві).
Що писали про президента Зеленського та керівника ОП Єрмака?
Найбільше згадок у моніторинговий період має президент Зеленський (735). Активно готували пости про президента анонімний канал “Украина Сейчас” (107 постів), російський пропагандистський канал “Резидент” (99 пости) та “Україна Online” (82 пости). Найменше згадок зафіксовано на каналі “Реальний Київ” (вісім). Водночас не було жодної згадки на каналі “Николаевский Ванёк”. Ці згадки мають таку кількість не тому, що вони ігнорують Зеленського, а лише тому, що контент їхніх каналів не сфокусований на політиці та публічних людях. Згадки про Зеленського стосувалися різноманітних тем: від повернення наших військових з російського полону, зустрічей з іноземними партнерами до коментування щодо успіху наших військових. Окрім іншого серйозного контенту, анонімні телеграм-канали готували пости з вітанням Зеленського з днем народження.
Щодо Андрія Єрмака, то в анонімних телеграм-каналах – мільйонниках про нього було 77 згадок. Найбільшими ньюзмейкерами контенту про Єрмака були російські пропагандисти “Легитимный” (27 постів) та “Резидент” (14 постів). Ці канали поширювали “інсайдерську” інформацію, що начебто звільнення Залужного Єрмак розкачував через Безуглу. Крім того, пропагандисти поширювали наративи про те, що Єрмаку та Зеленському байдуже на військових. Ясна річ, що такі закиди вигідні росіянам, щоб розкачувати негативні настрої щодо українських політиків та, зокрема, ОП.
Утім, інші анонімні канали, такі як “Труха⚡️Україна”, “Україна Online” та “Всевидящее ОКО 🇺🇦”, готували пости про те, як Андрій Єрмак коментував успішний контрнаступ, обіцяв перемоги України без замороження конфлікту, і поширювали заклики Єрмака бути уважними й не нехтувати тривогами. Також адміни анонімних телег-мільйонників позитивно висвітлювали зустрічі Єрмака з політичними лідерами.
Битва за головнокомандувача. Що писали про Залужного, Буданова та Сирського?
В анонімному сегменті телеграму найбільше згадок серед військових стосувалися вже колишнього Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного (227). У моніторинговий період Залужний був на посаді, і більшість згадок про нього стосувалася його експертних коментарів про перебіг бойових дій чи успіхи армії. Він також коментував законопроєкт щодо мобілізації з думкою про те, що засуджених осіб не потрібно залучати до мобілізації. Втім, найбільший портал у пекло відкрився 29 січня, коли анонімні телеграм-канали почали “зливати” інформацію, що начебто Валерія Залужного знято з посади. Анонімні телеграм-канали накручували собі перегляди “інсайдерською інформацією”, фантазували, хто буде наступником на крісло Залужного: Буданов чи Сирський, а також посилалися на медіа, які, своєю чергою, теж не мали достовірної інформації. Щодо того, що відбувається з недозвільненням Залужного, стежили експерти ІМІ й зафіксували, хто грішив з інформуванням. З позитивного: медіа, які входять до переліку якісних медіа, не потрапили на гачок маніпуляцій та професійно висвітлили цей вкид. Утім, найбільше згадок про Залужного готували російські пропагандисти “Резидент” (47 постів), які писали про “зливи” відставки Залужного.
Майже вдвічі менше згадок (107) в анонімних телеграмах було про керівника ГУР Кирила Буданова. Про Буданова найчастіше були пости, де публікували його експертизу збиття ІЛ-76, про обмін полонених та перебіг війни. Окрім того, адміни фантазували про призначення Буданова на місце Залужного. Пропагандисти з “Резидента” писали лише “інсайдерські” зливи про Буданова щодо його можливого призначення.
Про нового Головнокомандувача ЗСУ Сирського була лише 21 згадка. Традиційно найбільше згадок підготували пропагандисти, які обслуговують канал “Резидент”. Крім того, анонімні телеги публікували коментарі Сирського щодо бойових дій та можливого призначення замість Залужного.
Експерти ІМІ не фіксували емоційної прихильності чи підтримки щодо жодного з кандидатів. Адміни анонімних телеграм-каналів у битві за крісло Залужного намагатися підкинути всі можливі зливи, версії та коментарі, щоб залучати активну аудиторію до переглядів. Здебільшого такі телерамні зливи зробили лише інформаційний шум щодо відставки Залужного.
Мерські справи: будинки, ділянки, допомога для армії та хейтспіч
До моніторингової вибірки потрапили два мери: Андрій Садовий та Віталій Кличко. Втім, з них найбільше згадок зібрав мер Києва Віталій Кличко. Найбільше про Кличка згадували в каналах “Times of Ukraine” (20 згадок), “Україна Online” та “Труха⚡️Україна (по 19 згадок). Ці канали містили здебільшого коментарі Віталія Кличка щодо наслідків ракетних обстрілів Києва та постраждалих киян.
Кличко також згадувався в постах з емоційною лексикою, де публікувалися закиди, що, поки київську Борщагівку заливає “каналізацією”, Кличко дозволяє собі купувати будинок у Німеччині. До речі, телеги рознесли інфопривід про придбання будинку, втім цю інформацію вони підготували з відкритої декларації політика. Кличка також “мочили”, що він “відкрив проїзд Подільським мостом без введення в експлуатацію, що незаконно та небезпечно”.
Однак найприхильнішими до мера виявились адміни “Украина Сейчас”, які опублікували сім постів, що мали ознаки джинси. В цих постах ішлося про те, що мер Кличко передавав кілька партій дронів певним бригадам. І, власне, київська громада передавала “20 вантажівок та тисячу дронів” за сприяння мера Кличка.
Окрім телеграмів-мільйонників про щедрість із дронами Кличка та проведення Нового року – 2024 на фронті з військовими писали телеграм-канали з меншою аудиторією, але вони входять до 100 найпопулярніших українського сегмента.
Експерти ІМІ фіксували, що телеграм-канали встигли зачекінити Кличка та його коментар щодо переслідування журналістів. Так, у текстах анонімних телеграм-каналів ішов коментар керівника Комітету з питань свободи Ярослава Юрчишина та Кличка. Юрчишин, зрозуміло, присутній у цьому пості, бо він профільний представник у ВР, а коментар Кличка видається впискою на гарячій темі.
Мер Львова Андрій Садовий згадувався значно менше (16 згадок), ніж Кличко. Експерти ІМІ не зафіксували жодної публікації з ознакою замовлення на користь Садового. Це свідчить про те, що пресслужба Садового не шукає поки що своєї аудиторії в анонімних телегах. Натомість опоненти Садового замовляли проти нього пости, в яких засуджували мера Львова за те, що він та Львівська міська рада, “обходячи закон, передали 2 га землі у власність УГКЦ”.
Крім емоційної лексики та непідтверджених фактів, адміни анонімних каналів начебто посилалися на медіа, втім посилання мало перехід на іншу анонімну телегу. Іншими словами, адміни анонімних каналів іменували своїх колег-адмінів “ЗМІ”.
Старі політики. Що писали про Порошенка, Тимошенко та Бойка?
У битві за кількість згадок в анонімних телегах серед парламентарів виграє лідер партії “ЄС” Петро Порошенко, який зібрав 63 пости. Значно менше згадок отримала лідерка партії Юлія Тимошенко, і майже не згадували про лідера оновленої партії “ОПЗЖ”, яка нині йменується “Платформою за життя та мир” Юрія Бойка (чотири згадки).
З Петром Порошенком усе доволі зрозуміло. Здебільшого пости про нього супроводжуються емоційною лексикою, звинуваченнями у зв'язках з росіянами та критикою з боку псевдоекспертів. Найбільше постів з негативними лексемами про Порошенка публікували в телеграм-каналах “Times of Ukraine” (12 постів) та “Инсайдер UA” (дев'ять постів). Публікації в анонімних телеграм-каналах намагалися дискредитувати Порошенка та перелічити всі його “гріхи”.
Щодо іміджу Порошенка застосовувалися маніпуляції, начебто, за даними Інтерфакс-Україна, Порошенко зробив найбільше шкоди Україні та очолив антирейтинг із довіри серед українців.
Насправді посилання в цьому пості веде на ютуб-канал агентства Інтерфакс-Україна, яке надає свій офлайн-майданчик для заходів, а також транслює всі заходи на своєму ютубі незалежно від теми, оскільки замовники обрали такий пакет послуг. Утім, таку кампанію про “шкідника Порошенка” запустили працівники дослідницької компанії "Active Group”, які в орендованому приміщенні Інтерфакс-Україна розповідали про своє дослідження. Однак на сайті немає інформації чи релізу саме щодо цього дослідження. Але одне з недавніх досліджень на сайті також коментує директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик. До речі, пан Кулик був помічений у співпраці з Медведчуком та працював в адміністрації президента Януковича під час Євромайдану. Та найцікавіше, що анонімні телеграм-канали не опублікували важливої інформації про те, яка група зробила соцопитування, і не оголосили про вибірку, методи збору та оброблення інформації, а посилалися начебто на дані Інтерфакс-Україна. Також проти Порошенка вписувалися політтехнологи. Щонайменше девʼять разів відпрацювали проти Порошенка Владислав Гладких та Олексій Курпас. Найактивніше проти Порошенка працював Владислав Гладких, який, до речі, за даними бази “Текстів”, співпрацював з Медведчуком та Тимошенко.
Наразі політтехнолог Гладких поширював інформацію, що начебто Порошенко вклав в облігації 156 млн грн, які українці донатили в його фонд, і планує на цьому заробити 50 млн. Ясна річ, що всі телеграм-канали не взяли коментаря для балансу в Порошенка. Натомість на сайтах, пов'язаних з Порошенком, “Прямий” та “5 канал”, вийшли колонки Володимира Цибулька, де він розповідає, що “фонд Порошенка – це його приватні гроші та він не збирав і не збирає донати людей”. Також Цибулько опублікував перелік сайтів, які перепублікували інформацію з анонімних телег та “мочили” Порошенка.
До речі, росіяни теж устигли опублікувати цей інфопривід з цитуванням політтехнолога.
В іншому випадку в другорядній згадці про Порошенка анонімні телеграм-канали критикували Дашу Щасливу, яка працювала на каналі Порошенка. Політтехнолог критикував, що жінка одягається занадто дорого на міжнародних зустрічах. Крім того, політтехнолог Гладких розписав детальний цінник усього одягу і покритикував, що “люди Порошенка” завжди одягаються в брендові речі.
Втім, серед усіх телеграмів-мільйонників лише кілька публікацій мали ознаки джинси на користь Порошенка й здебільшого стосувалися передання дронів та вантажівок для армії.
Згадки про Юлію Тимошенко здебільшого мали ознаки джинси на її користь. До речі, експерти ІМІ нещодавно фіксували, що в постах, які стосувалися мобілізації, Тимошенко була лідеркою серед кількості замовних постів. За спостереженнями дослідників ІМІ, політикиня все ще намагається запевнити аудиторію, що вона розуміється на темі мобілізації і тому пропонує свою концепцію “справедливої мобілізації”.
Цікаво, що, окрім теми мобілізації, Тимошенко замовляла пости про те, що вона виступає проти відставки Валерія Залужного, і закликала політиків “не займатися політичною метушнею і забути про рейтинги та амбіції”. Ясна річ, що нічого дієвого, окрім розміщених відеозвернень, політикиня не пропонувала. Щодо негативних меседжів, то Тимошенко згадувалася в замовних постах щодо її низького рейтингу, про які ми повідомляли вище, в розділі про Порошенка.
Ще цікавий розклад з Юрієм Бойком. За нього медійно вписалися чотири телеграм-канали – мільйонники. Один з меседжів був про те, що до наступного парламенту може пройти Бойко і начебто його партія має всі шанси це зробити з 11,43%. Цей меседж поширювали анонімні телеграм-канали з посиланням “на велике опитування ВГО “Передові Правові Ініціативи”. Втім, найцікавіше, що ця громадська організація, за даними бази псевдосоціологів від “Текстів”, насправді тісно співпрацювала з Партією регіонів та ОПЗЖ. Станом на 2016 рік керівником цієї ГО був Андрій Долганов, який працював помічником-консультантом Юрія Бойка на громадських засадах. Окрім наближеності до Бойка є питання щодо інших достовірних даних про це соцопитування, оскільки тут відсутня інформація про вибірку, методи опитування та замовника. Натомість читачі отримують емоційний текст із сумнівними даними.
Та найцікавіше, що окрім “даних” адміни розмістили дисклеймер про те, що “опитування провели ще до скандалу навколо провального законопроєкту про посилення мобілізації, який обурив суспільство і сильно вдарив по рейтингу влади”.
Крім того, за Юрія Бойка вписався російський телеграм-канал “Легитимный”, який мімікрує під український та постійно запускає антиукраїнські меседжі для дискредитації влади.
Так, 24 січня 2024 року адміни каналу зробили репост із групи “InfoPolitika”. За даними з відкритих джерел, цей телеграм-канал найчастіше репостить російські пропагандистські канали, які мімікрують під українські, і відверто пропагандистські тг-канали, які містять символіку російського фашизму Z та V. До речі, про те, що канал “Легитимный” належить російським пропагандистам, неодноразово повідомляли в СБУ.
Від любові до ненависті два-три тижні
Абсолютним аутсайдером цього рейтингу є Олексій Арестович. Про Арестовича написали 7 з 14 телеграмів-мільйонників, та найцікавіше, що всі ці загадки мали негативне забарвлення та лексику. Найбільше таких дописів готували адміни “Всевидящее ОКО🇺🇦”, Times of Ukraine та “Україна Online”.
Меседжі, які підкріплювали негативний образ Арестовича, найчастіше акцентували на тому, що він купив будинок на Манхеттені за 1 млн доларів, утік з країни та не збирається повертатися.
Втім, найрезонанснішим стало відео проти Арестовича, яке розійшлося телеграмом. Це була нарізка з його прямих ефірів, де він сказав: “Зачистят нацистов, русофобов и бандеровцев, а обычных мирных оставят жить”. Анонімні телеграм-канали поширювали підводку та відео, що начебто таке очікує українців у разі програшу. Першими це відео поширили адміни “Всевидящее ОКО 🇺🇦”, і згодом це відео поширювалося щонайменше в 15 каналах, які входять до 100 найпопулярніших.
Експерти ІМІ неодноразово говорили про те, що насправді в анонімних телеграм-каналах відбувається своє життя і вони за певних обставин розкачують теми. До прикладу, так було з темою про мобілізацію. Насправді ця тема та залякування розкачувалися штучно, а також залучалися політики, які за додатковий прайс просувають свої популістичні наративи. Аналогічна ситуація з висвітленням політиків та лідерів думок. В анонімному світі телеграму за окрему ціну про політиків писатимуть досить злі речі, розкидаючи їх своєю сіткою, або, навпаки, розсіють милі пости про нескінченну допомогу армії. Натомість допомога армії – це не благодійність, це обов'язок кожного українця.
ІМІ рекомендує українцям читати матеріали відповідальних медіа, що ввійшли до Білого списку. Ці медіа також представлені в телеграмі та пропонують якісний, достовірний контент без порушень журналістських стандартів.
* ГО “Інститут масової інформації” залучає власні роботизовані інструменти для стягування та оброблення даних у телеграм-каналах, які зареєстровані в українському сегменті та мають понад 1 мільйон підписників. У моніторинговий період з 1 до 31 січня 2024 року включно опрацьовано 17 393 повідомлення в 14 телеграм-каналах: “Труха⚡️Україна”, “Николаевский Ванёк”, “Украина Сейчас”, “Лачен пише”, Times of Ukraine, “Реальна Війна | Україна”, “Инсайдер UA”, “Україна Online”, “Реальний Київ”, “Всевидящее ОКО 🇺🇦”, “Легитимный”, “Телеграмна служба новин”, “Резидент”, “Український Телеграм 🇺🇦”.
Help us be even more cool!