ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

DDoS-атаки, листи від окупантів, "доведи, що не диверсант": як живе свобода слова в Полтаві з початку повномасштабної війни

25.04.2022, 10:00
poltava365.com
poltava365.com

Із 24 лютого в Україні триває повномасштабне військове вторгнення рф. Полтавщина стала тиловою областю, в регіоні не ведеться бойових дій. А полтавські журналісти, як і решта медійників зі всієї України, посилено тримають оборону на інформаційному фронті. Кожна редакція змушена адаптуватися до роботи у воєнний час, так чи інакше переформатувати діяльність. Медійники борються з фейками, потерпають від DDoS-атак на свої сайти. Деякі редакції потерпають від браку фінансування, але всі ці труднощі не стали причиною зупинити роботу. 

Порушення свободи слова – з перших днів повномасштабної війни

З перших днів нового етапу війни редакції полтавських видань змушені були відбиватися від DDoS-атак. Під особливим прицілом ворога були сайти видань "Полтавська хвиля", "Полтавщина" (але, як розповіли в редакції, всі атаки були успішно відбиті) "Зміст", YouTube телеканалу PTV UA – саме ці сайти активно почали висвітлювати ситуацію. У квітні періодичних переслідувань почало зазнавати комунальне інформаційне агентство "Новини Полтавщини". В редакцію надходять листи з погрозами від окупантів. А журналісти в районах Полтавщини фіксували фейкові листи нібито від державного сектору.

Фейкові новини, фейкові канали

Не обійшлося без фейків. У перший день війни з'явилась інформація щодо російських штурмовиків Су-25 у небі над Полтавою. Її поширювали пропагандистські телеграм-канали. Інформація виявилася фейком. Протягом двох місяців повномасштабного військового вторгнення росії на територію України в Полтаві періодично спростовують фейки про роботу комунальних підприємств тощо та інших установ. 

Наприкінці лютого анонімні телеграм-канали поширювали інформацію про розсилання нібито евакуаційних планів від імені СБУ. Але СБУ Полтавської області тоді повідомила, що імейли нібито від імені Служби безпеки України про електронні плани евакуації – фейк. Та пояснили, що в такий спосіб країна-агресор намагається встановити вірусне програмне забезпечення на комп’ютери українців та зібрати конфіденційну інформацію.

На початку березня в Полтаві з'явився фейковий канал, який від імені ДСНС повідомляє про сигнал тривоги. Насправді канал https://t.me/sirena_poltavaa фейковий. Єдиний офіційний канал ДСНС – https://t.me/dsns_poltava_syrena, про що повідомляли в ГУ ДСНС у Полтавській області. 

Скриншот – тереграм-канал PTV UA

Також у березні в Полтаві телеграм-канали поширювали фейк про збір списків на евакуацію від Укрзалізниці. В оголошенні прохали зареєструватися за телефоном і вказували, що потрібно зазначити кількість людей та їхні дані. Укрзалізниця спростувала це. 

Скриншот – тереграм-канал "Транспорт П".

Полювання на диверсантів, або Перешкоди для журналістів

За два місяці повномасштабної війни в Полтаві сталося два випадки, коли журналістів сплутали з диверсантами. Один з випадків ледь не спричинив міжнародний скандал. 

Наприкінці березня в місцевих пабліках соцмереж з'явилось анонімне повідомлення про "розшук" двох журналістів австрійського мовника ORF, яких назвали диверсантами. У пабліках також опублікували їхні прескарти, отримані від Збройних сил України, Міноборони. Цей анонімний допис поширив депутат Полтавської районної ради Євген Янкевич, зазначивши, що інформація надійшла від "надійного джерела". У своєму дописі він закликав "повідомити куди треба", щоб "перевірити цих діячів". Пізніше він видалив допис. Проте ця інформація про журналістів розійшлася сотнею поширень у фейсбуці й залишається лише здогадуватися, що могло б трапитися, якби журналістам не вдалося вирішити непорозуміння. 

Того ж місяця в таку ж халепу потрапив головний редактор інтернет-видання "Полтавська хвиля" Віталій Улибін. Його затримали на одному з блокпостів, недовіру спричинила прескарта акредитації ЗСУ. Віталія Улибіна відпустили після того, як перевіряльник поговорив зі старостою громади, до якої прямував журналіст. 

І ще раз про телеграм-канали

З перших тижнів війни в полтавських пабліках значно зросла кількість підписників. Це логічно, оскільки люди шукали інформацію і намагались отримувати її звідусіль: від офіційних до сумнівних джерел.

Аудиторія найпопулярніших пабліків міста на кшталт "Труха Полтава", "Ох….я Полтава", "Pvp.Poltava" злетіла в десятки разів. Чи можна говорити, що з цих джерел полтавці черпають достовірну, перевірену та повну інформацію? Оперативну – так. Зазвичай новини в таких пабліках з'являються швидше, ніж на офіційних верифікованих джерелах. 

Водночас зросла кількість підписників на телеграм-канали сумлінних полтавських видань, які з перших днів широкомасштабного вторгнення рф активно ведуть діяльність у своїх пабліках, крім інформування на сайтах. А це означає, що ще більше людей дізнаються правду про війну та ситуацію на фронті, а інформація, яку вони поширюють, достовірна. 

Загалом, ситуація зі свободою слова в Полтаві не є критичною. Журналісти можуть вільно отримати необхідну інформацію, відбувається комунікація з обласною та міською владою. Не завжди комунікація, особливо з міською, надає журналістам вичерпну відповідь на нагальні питання, але продовжують боротися за це. У Полтаві та області журналісти продовжують розповідати достовірну інформацію про все, що відбувається в регіоні та в державі. 

Liked the article?
Help us be even more cool!