ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр свободи слова за січень 2013 року

06.02.2013, 02:39

У січні в Україні основним порушенням прав журналістів стали випадки перешкоджання виконувати професійну журналістську діяльність та цензура –  15. Зафіксовано також 7 випадків економічного, політичного та непрямого тиску на ЗМІ та журналістів і 4 випадки побиття, нападу та залякування. Такі дані подає щомісячний моніторинг ІМІ «Барометр свободи слова».

У січні намітилась тенденція до стеження за журналістами, а також до зламів поштових скриньок журналістів. Так, початок січня «вибухнув» повідомленням про те, що у Львові у приватній квартирі журналіста відділу розслідувань газети “Експрес” Тараса Зозулінського було виявлено пристрій для негласного зняття інформації. Він був зашитий у домашній одяг, і знайдений абсолютно випадково. Зозулінський переконаний, що негласне проникнення у його квартиру та встановлення пристрою для негласного зняття інформації прямо пов’язане із його професійною діяльністю, зокрема, підготовкою до друку відділом розслідування газети “Експрес” ряду резонансних розслідувань. Зокрема, журналіст є автором декількох розслідувань, опублікованих в газеті "Експрес" у грудні 2012 року, зокрема, щодо причетності родини прем'єр-міністра України Миколи Азарова до заволодіння активами на кримському узбережжі, оборудок навколо дачі президента у Магарачі, зловживань міліцейського підприємства коштами громадян України. 

14 січня журналіст “Української правди” Сергій Лещенко повідомив, що невідомі зламали одну з його електронних скриньок. Проте журналіст запевняє, що невідомих цікавила не стільки його пошта, скільки доступ до комп'ютера шляхом зараження, а вже через комп’ютер - до паролів доступу в Фейсбук, іншу пошту та головне - пароль доступу до “Української правди”. Лещенко вважає, що його пошту зламали, щоб встановити джерела отримання ним фотографій будинку "Хонка" президента Віктора Януковича у державній резиденції “Межигір’я”, або встановити походження документів про сина прем’єр-міністра Миколи Азарова. Наприкінці грудня 2012 року про злам електронної скриньки заявив журналіст цього ж видання Мустафа Найєм.

Серед випадків цензури у журналістського середовища викликав широке обговорення випадок, коли медіа Віктора Пінчука не навели у своїх сюжетах слова колишнього начальника департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексія Пукача, в яких він фактично називає винуватців смерті журналіста Георгія Гонгадзе Литвина і Кучму.

Зокрема, не згадали про слова Пукача газета «Факти», а також телеканали, які належать Пінчуку, - ICTV, СТБ і Новий канал. При цьому на всіх інших всеукраїнських телеканалах цю інформацію подали.

Також у січні намітилась тенденція подачі чиновниками судових позовів до журналістів з вимогою стягнення з журналістів великої суми моральної компенсації. Зокрема, у Херсона начальник Дніпровського районного відділу міліції Володимир Мартиненко вимагав у суді стягнути з редактора інтернет-видання "Херсонська правда" Тарас Бузак 100 тисяч гривень моральної шкоди через публікацію новини "Вчера на углу улиц Перекопская и Черноморская стреляли", яка була опублікована на сайті 19 листопада 2012 року. Але цей спір закінчився мирно - Мартиненко відкликав свій позов, а видання спростувало інформацію, яку міліціонер вважав недостовірною.

Ще один чиновник судився з журналістом через оприлюднення інформації про його судимість. Зокрема, депутат від Партії регіонів з Косівщини (Івано-Франківська область), керівник підрозділу внутрішньої безпеки Івано-Франківської ДПС (державної податкової служби) Василь Строїч подав позов проти шеф-редактора інтернет-ресурсу «Народне ОКО» Руслана Коцаби щодо факту розповсюдження ним інформації про його судимість. Строїч позивався з заявою про захист честі, гідності і ділової репутації. Коцаба написав, що Строїч підробив трудову книжку та військовий квиток записом про службу в армії, що було доведено судом першої інстанції. Але податківець програв суд, оскільки не зявлявся  на судові засідання, тож йому було відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Серед випадків тиску розголосу набув випадок, коли журналістів інтернет-видання «Аргументы недели - Крым» - Ганну Андрієвську та Заіра Акадирова викликали на допит через заяву першого віце-прем’єр-міністра Криму Павла Бурлакова про розголошення виданням конфіденційної інформації про нього

На сайті в листопаді 2012 року була опублікована стаття Андрієвської «Гуртожиток як притулок для кримських VIPів. Історія Павла Бурлакова», в якій йшлося про те, що Бурлаков вже два роки прописаний в гуртожитку ПМК-6 в селищі Комсомольське під Сімферополем. Однак фактично не проживає там, займаючи кімнату лише на папері, не даючи можливості отримати тимчасове житло тим, хто дійсно цього потребує.

Тож в редакцію видання за заявою Бурлакова прибули старший оперуповноважений Олег Єремейчук та оперуповноважений Олег Архаров сектора Відділу державної служби по боротьбі з економічними злочинами міськвідділу міліції для встановлення юридичної адреси редакції та даних її керівництва і журналістки Ганни Андрієвської, автора матерілу.

Через кілька годин Єремейчук вручив редактору «Аргументы недели - Крым» Заіру Акадирову і кореспонденту (автору публікації) Ганні Андрієвський повістки на допит 18 січня до слідчого у даному кримінальному виробництву в якості свідків. Але допит не відбувся через те, що один слідчий був терміново викликаний на нараду, інший - на лікарняному.

Справа Гонгадзе - 8

 

Побиття, напади, залякування - 4 

1. Керченській журналістці погрожують фізичною розправою

10.01.2013 Керченська журналістка, редактор сайту Kerch.fm Ірина Сєдова заявила, що невідомі особи погрожують їй фізичною розправою. “Образи і погрози з'явилися на моїй сторінці в соціальній мережі ВКонтакте вдень 10 січня. Я впевнена, що це безпосередньо пов'язано з моєю професійною діяльністю як журналіста і редактора. Зараз коментарі на моїй стіні довелося тимчасово заборонити і приховати налаштуваннями приватності, тому вони містять образи, нецензурну лексику, порнозображення”, - розповіла Сєдова.

Сєдова вважає, що погрози на її адресу пов’язані з її останньою статтею "Хто і навіщо навчив керченських підлітків вершити правосуддя?". “У цій статті я не намагалася стати на чиюсь сторону, я просто висловила думку, що боротьба з таким страшним явищем, як педофілія, повинна вестися в рамках чинного законодавства України", - додала журналіст. Вона звернулася в міліцію Керчі з заявою про погрози фізичною розправою та образою її честі і гідності. «Всі повідомлення, залишені з метою залякати або образити мене, я сприймаю як явне перешкоджання моїй професійній діяльності», - зазначила журналістка.

За фактом погроз керченській журналістці міліція порушила кримінальну справу

2. Харківська журналістка заявляє, що після статей про міліцію, її погрожують вбити 

11.01.2013 Журналістка харківського інтернет-видання “Справжня варта” Жанна Титаренко заявила, що невідомі особи погрожують її життю та перешкоджають професійній діяльності. “У ніч з 5 на 6 січня я почула сильний грюкіт у вікно, матюки й погрози: «…Убью...!». Регулярні паперові листівки з погрозами почала отримувати з 19 грудня 2012 року. За цей час додому два рази приходили працівники міліції”, - написала вона. Погрози почалися після публікації на сайті її матеріалів про діяльність працівників міліції. Зокрема, протягом останніх місяців на сайті були опубліковані її матеріали про два факти зникнення молодих людей у Харкові, до яких, на думку їхніх родичів, можуть бути причетні співробітники міліції, а також матеріали про судові засідання у справі про побиття членами громадської організації "Патріот України" історика Олексія Корнєва. Титаренко звернулася із заявами до міліції та прокуратури.

Харківську журналістку, яка заявила про погрози, допитали слідчі

3. Харківський журналіст заявив, що йому погрожував мер міста Кернес

24.01.2013 Харківський журналіст Сергій Потімков офіційно заявив, що мер Харкова Геннадій Кернес погрожував йому з приводу його професійної діяльності. Про це Потімков заявив в ефірі програми «Я - проти!». Журналіст стверджує, що ввечері 24 січня на вулиці біля кінотеатру до нього підійшов Кернес і звернувся з погрозами та брудною, нецензурною лайкою. «Зміст його слів зводився, безумовно, до погроз, до того, що, якщо я не припиню свою діяльність, то...», - сказав Сергій Потімков. Зокрема, як стверджує журналіст, Геннадій Кернес, звертаючись до нього, сказав: «Ти, гей зло***чий». Погрожував Потімкову і один із охоронців Кернеса, який, за словами журналіста, висловився таким чином: «Тебе попередили!». Образи і погрози були висловлені у присутності друзів журналіста, які стали свідками інциденту. Журналіст просить правоохоронні органи розцінювати його заяву у телепрограмі «Я - проти!» як офіційне звернення.

Потімков не знає, через що саме Кернес йому погрожував

4. Журналіст «Дорожнього контролю» заявляє, що підполковник ДАІ погрожував йому поламати ноги і відрізати язик  

31.01.2013 Журналіст сайту «Дорожній контроль» Андрій Дзиндзя подав заяву до прокуратури через погрози підполковника ДАІ. У своїй заяві про злочин журналіст зазначив, що 25 січня йому з погрозами та нецензурною лайкою зателефонував підполковник міліції В. Тищенко.

Журналіст просить прокуратуру провести перевірку за цією заявою та порушити кримінальне провадження щодо підполковника Тищенка за статтями 129 «Погроза вбивством» та 171 «Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів» Кримінального кодексу України.

29 січня «Дорожній контроль» заявив, що за Андрієм Дзиндзею ведеться стеження. На думку представників  організації, воно влаштоване  заступником начальника  Полку ДАІ Києва у місті Києві В. Тищенком. Видання стверджує, що за їх інформацією,  представник ДАІ за $ 10 000 найняв бандитів, які повинні розправитися з журналістом. Підставою для цього, як писав «Дорожній контроль», є журналістська діяльність Дзиндзі. За словами журналіста, Тищенко неодноразово йому погрожував. Відповідні сюжети виходили на сайті.

Перешкоджання виконувати професійні обов’язки, цензура - 15

1. У Донецьку журналіста не пустили у собор на різдвяну службу, бо це "приватна власність самого Владики"

06.01.2013 Фотокореспондента інтернет-видання "Новости Донбасса" Игоря Ткаченка не пустили в Свято-Преображенський кафедральний собор Донецька, щоб зробити фоторепортаж про Різдвяне богослужіння. Охоронці, які стояли біля центрального входу в собор, відмовилися пропускати кореспондента всередину, коли помітили у нього фотоапарат. Журналіст пред'явив охоронцям своє посвідчення, але це не допомогло йому потрапити в собор. Свою відмову пропускати представників ЗМІ охоронці мотивували тим, що Свято-Преображенський собор є приватною власністю "самого Владики". Також охоронці сказали, що прес-секретар Донецької єпархії Української православної церкви Московського патріархату Георгій Гуляєв особисто заборонив пускати пресу на територію собору. За їх словами, виняток становлять лише ті журналісти, які отримали благословення у Владики, а також є «лояльними до православної віри» і потім не напишуть те, що «не сподобається владі».

2. У Донецьку на різдвяні свята обікрали редакцію газети "Сегодня"

08.01.2013 У Донецьку під час різдвяних свят невідомі обікрали донецьку редакцію газети «Сегодня» за адресою пр. Ілліча, 89. Співробітники редакції вийшовши на роботу після вихідних днів, виявили пропажу двох ноутбуків, фотоапарата, а також іншого майна. Журналісти припускають, що крадіжка могла відбутися через серію журналістських розслідувань. Як розповіла заступник головного редактора Тетяна Дубова: «У нас у закритій кімнаті стояло багато оргтехніки, але взяли два ноутбуки, фотоапарат і диктофон, в інших кімнатах теж стояли ноути, але все на місці. До того ж демонстративно висмикнули шнур від wi-fi».

Колектив редакції звернувся в Калінінський райвідділ міліції м. Донецька. За даним фактом відкрито кримінальне провадження за ч.3 ст.185 Кримінального кодексу України «Крадіжка, поєднана з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище».

3. У Чернівцях міліція не підпускала журналістів до університету, де відбувалася зустріч міністрів

13.01.2013 Під час приїзду міністрів закордонних справ України Леоніда Кожари та Росії Сергія Лаврова до Чернівців, міліція не підпускала журналістів до Чернівецького національного університету, в якому проходило сьоме засідання Підкомітету з міжнародного співробітництва Українсько-Російської міждержавної комісії, де говорили про створення належних умов для розвитку українсько-російської співпраці у всіх сферах. Значна увага була приділена міжнародній проблематиці, зміцненню регіональної безпеки, взаємодії двох країн в рамках міжнародних організацій, у тому числі в контексті головування України в ОБСЄ у 2013 році.

4. 13.01.2013 У Чернівцях міліція напала на журналіста

Шеф-редактор газети ЧАС Петро Кобевко заявив про перешкоджання виконанню професійних обов’язків та побиття міліціонерами під час приїзду міністрів закордонних справ України Леоніда Кожари та Росії Сергія Лаврова до Чернівців. Міліціонери відмовились повідомити свої прізвища і підставу такої своєї поведінки.

5. Знімальну групу олександрійського телеканалу не пустили у міськраду на засідання виконкому

17.01.2013 У місті Олександрія Кіровоградської області редактора та телеоператора ТРК «Контакт-ЛТД» не допустили до участі у засіданні виконкому міської ради. Перед засіданням виконкому охоронець виштовхав оператора телеканалу з приміщення міської ради. Керував цими діями керуючий справами міського виконавчого комітету Володимир Чеботарьов, який повідомив, що для перебування у міській раді працівника телебачення необхідне якесь «свідоцтво про акредитацію». Яке саме це свідоцтво та що це за документ він так і не пояснив, посилаючись на те, що журналісту та телеоператору слід звернутись до управління інформатизації міської ради. Спроби пояснити Чеботарьову, що це відкрите засідання міської влади, нічим не завершились. Редактор ТРК «Контакт-ЛТД» звернувся до міського відділу міліції.

6. Журналістів дніпропетровського телеканалу не пустили на публічні збори адвокатів

22.01.2013 Голова Дніпропетровської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії Микола Верба не пустив на збори адвокатів знімальну групу дніпропетровського телеканалу. «Микола Верба відмовився пустити журналістів до зали, пояснивши це тим, що вони не узгодили свою присутність заздалегідь», - прокоментував інцидент адвокат Сергій Жуков, додавши, що збори адвокатів - це публічний захід, на який не потрібно додаткової акредитації або, тим більше, дозволу Миколи Верби.

7. Хакери знищили буковинській газеті "Час" майже всю інформацію на сайті

23.01.2013 Невідомі знищили всю інформацію буковинського інтернет-видання “Час” по липень 2012 року. Як написав адміністратор на сторінці газети у Фейсбук: "Кажуть, що вчора (22 січня - ред.) хтось масово почав стирати матеріали, дійшли до липня 2012 року, а бекап є тільки по 28 грудня, таким чином, якщо вони відновлять до 28 грудня - то вже буде добре, а так, то місячна робота пропала намарне... Всі новини враз почали стиратись хронологічно з вчорашнього дня, якби хостинг не заблокував це, то всі новини були б знищені безповоротно!!! Вчора (22 січня - ред.) ми поставили новину про “регіонала”, який виступив проти Папієва. Та хіба це таке аж? Шкода, просто, роботи".

Як повідомила журналіст газети “Час” Надія Вірна: “Хтось зламав код, зайшов в адмінку і почав стирати новини, всі новини за півроку стерті. Фізично одна людина цього зробити не могла, можливо, була запущена якась програма. Ми настільки шоковані. Раніше були на сайті серйозні матеріали, і сайт бувало "підвисав", але ми не пов’язували це з атаками”, - сказала Вірна.

Вона також повідомила, що 23 січня 2013 року на сайті була розміщена заява члена Партії регіонів Ігоря Михайлюка до прем’єр-міністра Миколи Азарова про проблеми в районі. У заяві Михайлюк заявляє про корупцію в регіоні, зокрема, про такі дії Заставнівського міського голови Я. Цуркана. За словами Михайлюка, "через те, що син губернатора Папієва потрапив до парламенту, райони в яких він балотувався просто віддали на розграбування місцевим чиновникам". “Це єдиний такий матеріал, який викликав резонанс. Але наскільки він вплинув на те, що почали стирати інформацію на сайті, ми не знаємо. Сказати зараз дуже важко, можливо, це був технічний збій. Але інформація стерта за півроку...”, - зазначила журналістка.

8. Чернівецькій газеті "Версії" невідомі перерізали інтернет-кабель

23.01.2013 Невідомі перерізали редакції чернівецької газети “Версії” інтернет-кабель. Як повідомили журналісти видання, "це не просте хуліганство, бо щоби добратися до дротів, треба спочатку потрапити до офісу. А для цього – пройти повз охорону, піднятися на третій поверх, відстежити, який саме кабель живить редакційний Інтернет. Але й цього замало. Треба ще дістатися до нього на 3 метри під стелю та перекусити чи зірвати дріт. Коли ремонтник “Укртелекому” прийшов до редакції за викликом, знайшов обрив, то одразу ж здивовано вигукнув: «Хтось вашу газету дуже не любить!».

9. Охоронець Херсонської міськради погрожував журналісту судом

24.01.2013 Охоронець приватної фірми погрожував судом журналісту херсонського веб-порталу МОСТ Сергієві Нікітенку на вході до Херсонської міської ради через  те, що він випадково потрапив під фото- та відеозйомку. В цей день журналісти видання прийшли до міськради зафіксувати дороговартісні турнікети, які були там встановлені рік тому. Черговий охоронець намагався перешкодити зйомці, стверджуючи, що це порушує його права; покликав на допомогу ще кількох, проте фото та відео вдалося здійснити. Сам охоронець пообіцяв подати на журналістів в суд, знімаючи їх також на камеру свого телефону. Дані журналістів було записано охоронцями при вході до міськради.

10. У Сімферополі у магазині напали на журналістів

25.01.2013 У Сімферополі напали на журналістів телеканалів “Чорноморська” та ИТВ в магазині, який нібито продає хутро з котів. Журналісти стверджують, що їх виволокли з магазину та відібрали мікрофон. За заявою журналіста телеканалу ИТВ Олега Зайковського про застосування до нього насильства в магазині тканин і пошкодження майна ТРК ИТВ місцевим райвідділом міліції розпочато кримінальне провадження, повідомили в прес-службі прокуратури АРК. Кримінальний злочин попередньо кваліфікований за ч.1 ст. 171 КК України - перешкоджання журналістській діяльності.

11. В Одесі охоронці, найняті за рішенням Костусєва, не пускали журналіста до міськради

25.01.2013 Кореспондент видання «Одеса. Коментарі» Сергій Шенкевич заявив про інцидент із порушення його професійних прав, що стався у виконкомі Одеської міськради. Охоронці не впустили його до приміщень після засідання виконкому, і він не зміг узяти коментар у чиновників. Він був присутній із журналістами інших одеських видань на засіданні виконкому міськради і після його закінчення вийшов з мерії, щоб сфотографувати встановлену після подій біля мерії 21 грудня 2012 року огорожу. Як відомо, у цей день до приміщень міськради намагалися прорватися активісти ВО «Свобода». Інцидент стався після того, як охорона відмовилася пропустити нардепа Павла Кириленка. Повернутися до залу засідань міськвиконкому, де у цей час чиновники спілкувалися з журналістами, Шенкевич не зміг через заборону охоронців мерії.

«Навіть після пред'явлення журналістських посвідчень двох видань охоронці відмовилася відкрити турнікет. Начальник охорони заявив, що журналістів запрошували на захід, який вже закінчився, тому  мене не впустять до мерії ні за яких обставин», - розповів Шенкевич.

12. В Одесі журналістам заважали потрапити на засідання Громадської ради при ОДА

28.01.2013 В Одесі журналістів не пропускали на засідання Громадської ради при Одеській облдержадміністрації. На засідання пускали тільки "обраних". Зокрема, в реєстрації відмовили головному редактору порталу "Одеса-Дейлі", посилаючись на те, що "від одного видання може пройти тільки одна людина”. Люди, які проводили реєстрацію громадських діячів та журналістів, представлятися відмовлялися. Лише після тривалої перепалки і заяви в міліцію про перешкоджання журналістській діяльності деяких журналістів пропустили.

13. Керівництво "Чорноморки" закрило програму журналіста, який розказував про невиплату зарплати співробітникам телекомпанії

28.01.2013 Керівництво Чорноморської телерадіокомпанії зняло з ефіру програму "Потомучто", автором і ведучим якої є відомий кримський тележурналіст Володимир Андронакі. У своїй програмі Андронакі висвітлював проблеми з багатомісячною невиплатою заробітної плати співробітникам Чорноморської ТРК. Як повідомив Андронакі, наказ про зняття програми з ефіру "у зв'язку з виробничою необхідністю" підписала виконавчий директор телеканалу Лариса Нестерчук. "Мою програму закрили, але з ранку з секундоміром стояли - перевіряли, чи не спізнюся я до 9 ранку. Ну і почали морально пресувати: моя робота тепер - начитувати оголошення про зниклих собачок. Я працюю, у мене корони немає", - розповів журналіст.

14. Сайт "Радіо Ера" атакували хакери

29.01.2013 Сайт «Радіо Ера» зазнав хакерського втручання. На сайті радіостанції з'явилося повідомлення з вимогою зареєструватися, аби отримати доступ до інформації сайту. Як заявила керівник прес-служби «Радіо Ера» Ганна Матвіїшина, спочатку вважалося, що це пов'язано з технічними неполадками, але згодом з'ясувалося, що інтернет-ресурс зазнав зовнішнього хакерського втручання. Станом на 28 січня доступ до сайту «Радіо Ера» було заблоковано, технічні служби намагалися відновити його роботу.

15. Медіа Пінчука «не почули» слів Пукача про Кучму і Литвина

29-30.01.2013 У газеті «Факти» за 30 січня немає згадки про слова Пукача про Леоніда Кучму і Володимира Литвина. Оголошення вироку колишньому начальнику департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексію Пукачу стало основною темою номера газети. Проте згадки про слова Пукача, в яких він фактично називає винуватців смерті журналіста Георгія Гонгадзе — Литвина і Кучму, — не було. При цьому, наприклад, у газетах "Сегодня" та "Комсомольська правда" цей епізод детально описано.

Не згадали про слова Пукача в новинах й телеканали, які належать Пінчуку, — ICTV, СТБ і Новий канал. При цьому на всіх інших всеукраїнських телеканалах цю інформацію подали. 29 січня, в день винесення вироку, на запитання судді, чи зрозумілий йому оголошений вирок Олексій Пукач відповів: «І буде зрозуміло тоді, коли Кучма й Литвин будуть разом зі мною. Запросите в Кучми і в Литвина. Вони все розкажуть. Поэтому спросите за мотив и за умысел у Литвина и у Кучмы».

Як відомо, власником газети «Факти» є Віктор Пінчук — зять колишнього президента Леоніда Кучми.

На ICTV не побачили сенсу у словах Пукача про Кучму і Литвина

Нові елементи про перешкоджання виконувати професійні обов’язки, цензура - 6

  1. Через заборону журналістам знімати падіння гелікоптеру порушено справу за 171 статтею
  2. Міліція взяла пояснення у гендиректора та редакторів УНІАН
  3. Міліція розслідує інцидент між журналістом "Інтера" та броварським чиновником за 171 статтею
  4. Прокуратура розбереться, чи перешкоджали тернопільському журналісту
  5. Міліція викликає побитого під час фотозйомки Лазебника - надійшла заява, що він когось побив
  6. Заяву на Лазебника написав чоловік, який його побив. Звинувачує у побитті

Економічний, політичний, непрямий тиск - 7

1. Зарплата журналістів «Экономических известий» залежатиме від кількості переглядів їх матеріалів

09.01.2013 Журналісти порталу Eizvestia.com («Экономические известия») отримуватимуть зарплату в залежності від кількості переглядів їх матеріалів. Така  форма праці є взаємовигідною як для менеджменту та журналістів, так і для акціонерів, розказав президент холдингу «Медіа інвест груп» Юрій Лобко. «Усі ми розуміємо, що інформація - це товар, який або користується попитом, або ні. Газету та новини або читають, або не читають. Якщо раніше журналісти готували матеріали для газети, то було досить складно оцінити, наскільки той чи інший матеріал популярний. А на інтернет-ресурсі я можу оцінити, наскільки ефективно працює той чи інший журналіст, тому що я бачу кількість відвідувачів, коментарі та лайки. Звичайно, від цього залежить зарплата журналістів. Як же інакше? На будь-якому виробництві людина, яка працює ефективно, отримує більше, а людина, яка готує неякісний продукт, отримує менше», - сказав Лобко.

На зауваження, що не всі важливі та ексклюзивні новини можуть мати найвищу кількість переглядів, адже у першу чергу на це впливають популярні теми та відомі прізвища, Лобко додав, що це також буде враховуватись. За його словами, робота колективу планується «з точки зору довгострокової перспективи, короткострокової та середньострокової». «Ми знайшли взаємовигідну формулу взаємовідповідальності та роботи журналістів, менеджменту та акціонерів, коли журналіст чітко розуміє своє завдання у межах ресурсу, і акціонери не доводять ситуацію до теоретичних можливостей, пов'язаних із затримкою заробітної плати, невиплат тощо», - зазначив президент холдингу.

При цьому Лобко вкотре запевнив, що у редакції порталу не відбулось скорочень колективу. Власні джерела «Телекритики» повідомляють, що наприкінці грудня 2012 року був скорочений увесь творчий колектив порталу разом із головним редактором. За інформацією, що потрапила у ЗМІ, всю заборгованість по зарплаті разом з відпускними журналістам «Экономических известий» виплатили і запланували прийняти співробітників на роботу вже на нових умовах.

2. У Єнакієвому ТВі замінили на телеканал про моду

11.01.2013 У місті Єнакієво Донецької області кабельний оператор «Перспектива» відключив телеканал ТВі, замінивши телеканалом Word Fashon. За словами директора з питань розвитку каналу Олександра Півнюка, «представники кабельного оператора «Перспектива» сказали мені, що ТВі немає у новій концепції добору програм».

Півнюк повідомив, що єнакієвські кабельники мотивували відключення тим, що Нацрада з питань телебачення та радіомовлення зобов'язала операторів збільшити кількість программ у соціальному пакеті «Універсальна послуга», і нібито тому вони, збільшуючи такий соціальний пакет мовлення, замість телеканалу ТВі додали пакет Word Fashon.

3. Нацрада позапланово перевірить 5 канал та Черкаську ОДТРК за підозрою в суборенді

16.01.2013 Національна рада з питань телебачення і радіомовлення призначила позапланові перевірки ТРК «НБМ» (5 канал), Черкаської ОДТРК і ТРК «ІТВ» із Сімферополя. Перевірка 5 каналу призначена у відповідь на звернення громадського об'єднання «Комітет підтримки Миколи Мельниченка», що надійшло до Нацради 26 листопада 2012 року, повідомила перший заступник голови Нацради Оксана Головатенко. Організація поскаржилася на те, що в ефірі ТРК «НБМ» мали місце передання каналу в суборенду та ретрансляція програм ТРК «Медіа маркет» («Хіт-ФМ») усупереч вимогам законів «Про телебачення і радіомовлення» та «Про рекламу». Такого висновку «Комітет підтримки Миколи Мельниченка» дійшов, здійснюючи в період із червня по жовтень 2012 року в домашніх умовах вибірковий запис програм 5 каналу.

У зв'язку зі ще одним зверненням «Комітету підтримки Миколи Мельниченка» Нацрада призначила позапланову перевірку Черкаської ОДТРК. Організація поскаржилася, що в ефірі цієї компанії також мали місце передання каналу в суборенду і ретрансляція програм ТОВ ТРК «Ільдана», про що свідчить власний моніторинг ГО, проведений із червня по жовтень 2012 року. На звернення регулятора Черкаська ОДТРК повідомила, що відеоматеріали з логотипом «Ільдана» поширювалися на підставі угоди про послуги.

4. Журналістів “Аргументы недели - Крым” викликали на допит через заяву першого віце-прем'єр-міністра АРК

17.01.2013 В редакцію видання «Аргументы недели - Крым» прибули старший оперуповноважений Олег Єремейчук та оперуповноважений Олег Архаров сектора Відділу державної служби по боротьбі з економічними злочинами міськвідділу міліції для встановлення юридичної адреси редакції та даних її керівництва і журналістки Ганни Андрієвської, автора матеріалу «Гуртожиток як притулок для кримських VIPів. Історія Павла Бурлакова», опублікованого в інтернет-виданні в листопаді 2012 року.

Свої вимоги слідчі мотивували кримінальним виробництвом №12012130620000011, відкритим Слідчим управлінням Сімферопольського міськуправління міліції у зв'язку із заявою першого віце-прем'єр-міністра АР Крим Павла Бурлакова про розголошення виданням конфіденційної інформації про нього.

Через кілька годин Єремейчук вручив редактору «Аргументы недели - Крым» Заіру Акадирову і кореспонденту (автору публікації) Ганні Андрієвський повістки на допит 18 січня до слідчого у даному кримінальному виробництву в якості свідків.

В журналістському матеріалі Ганни Андрієвської «Гуртожиток як притулок для кримських VIPів. Історія Павла Бурлакова» йшлося про те, що перший віце-прем'єр Криму Павло Бурлаков вже два роки прописаний в гуртожитку ПМК-6 в селищі Комсомольське під Сімферополем. Однак фактично не проживає там, займаючи кімнату лише на папері, не даючи можливості отримати тимчасове житло тим, хто дійсно цього потребує.

Кримські журналісти вважають дії Бурлакова тиском на ЗМІ та спробою ввести цензуру

Допит журналістів “Аргументы недели - Крым” не відбувся

Головред “Аргументы недели - Крым” заявляє, що редакція не отримувала від Бурлакова ніяких паперових роз’яснень

5. Радіо Галичина заявляє про утиски з боку Податкової

17.01.2013 Радіостанція «FM Галичина» 16 січня отримала листа від львівської податкової інспекції про позапланову перевірку. Зокрема, отримала лист «Про надання документів, пов’язаних з обчисленням та сплатою податків та зборів у зв’язку з проведенням документальної позапланової перевірки ТОВ "ТРК Галичина"». На радіо вважають, що проведення позапланової перевірки в період Різдвяних свят може свідчити про "намагання руками податкової витіснити успішну радіостанцію з ринку". За їх словами, представники податкової інспекції вимагають надати документи, які стосуються всієї діяльності підприємства за останні два роки.

Податкова заявляє, що перевірка радіо "Галичина" є законною

Радіо "Галичина" заявило, що податківці не виявили жодних порушень у діяльності компанії

6. Комунальна газета "Новини Виноградівщини" заявляє про політичний тиск

22.01.2013 Колектив єдиної комунальної газети Виноградівського району Закарпатської області «Новини Виноградівщини» заявляє про тиск з боку голови районної ради та політичні репресії, йдеться у відкритому зверненні колективу районної газети, оприлюдненому на сайті видання 22 січня.

Як зазначено у зверненні, 21 січня 2013 року голова Виноградівської районної ради Олег Любімов своїм розпорядженням №3”К”, порушивши Статут комунального підприємства, підписав рішення про звільнення Василя Кішу з посади головного редактора видання. «Формальна підстава - закінчення строку дії Контракту, згідно з яким редактор прийнятий на роботу. Проте дійсними мотивами вважаємо політичні репресії над газетою з боку голови райради», – заявляє колектив. «Тверда і зважена позиція редактора, який не є на побігеньках у відомої на Закарпатті політсили, аж ніяк не задовольняє голову райради та його патронів. Цих політиків не цікавить доля газети. Зрештою, скоро вибори, приборкання непідконтрольної «районки» - їх останній шанс», - йдеться у зверненні.

Колектив видання просить депутатів Виноградівської районної ради видання прийняти рішення щодо продовження контракту з В.Кішем на посаді головного редактора газети.

7. У Херсоні начальник райвідділу міліції вимагає 100 тис грн від журналіста за новину про стрілянину

26.01.2013 Редактор інтернет-видання "Херсонська правда" Тарас Бузак отримав повістку в суд. Позов на нього подав начальник Дніпровського районного відділу міліції Володимир Мартиненко, який вимагає у суді стягнути з редактора 100 тисяч гривень моральної шкоди через публікацію новини "Вчера на углу улиц Перекопская и Черноморская стреляли", яка була опублікована на сайті 19 листопада 2012 року.

Мартиненко вимагав визнати недостовірною інформацію у новині та спростувати її. “Визнати недостовірною інформацію стосовно працівників міліції, що поширена відповідачем на сайті “Херсонська правда” під назвою “Вчера на углу Перекопской и Черноморской стреляли” в частині розміщення фактичних тверджень наступного змісту: “По словам жителей находящихся рядом домов и случайных прохожих, ранним утром происходило задержание правоохранителями преступника, который был убит автоматной очередью”, - процитував Бузак вимоги Мартиненка. Журналіст додав, що у самій новині ні райвідділ, ні Мартиненко не згадуються.

Начальник Дніпровського райвідділу міліції Херсона пояснив, чому подав в суд на Бузака

Херсонський міліціонер, що вимагав у суді від журналіста 100 тис грн, відкликав свій позов

Нові елементи про судові позови від ЗМІ та журналістів - 4

  1. Представник Пашаєва просить суд стягнути з СТБ заробітну плату журналіста
  2. Редактор комунальної газети виграла суд у Южноукраїнської міськради
  3. СТБ поновив на роботі Пашаєва. Наказ виданий "заднім числом" або приховувся - захисник журналіста
  4. Осману Пашаєву, якого поновили на СТБ рішенням суду, не дають нормально працювати

Судові позови до ЗМІ та журналістів - 3

1. В Івано-Франківську "регіонал" судиться з журналістом через оприлюднення інформації про його судимість

22.01.2013 Депутат від Партії регіонів з Косівщини (Івано-Франківська область), керівник підрозділу внутрішньої безпеки Івано-Франківської ДПС (державної податкової служби) Василь Строїч подав позов проти шеф-редактора інтернет-ресурсу «Народне ОКО» Руслана Коцаби щодо факту розповсюдження ним інформації про його судимість. Строїч позивався з заявою про захист честі, гідності і ділової репутації. Коцаба написав, що Строїч підробив трудову книжку та військовий квиток записом про службу в армії, що було доведено судом першої інстанції.

Керівник підрозділу ДПС Івано-Франківська, який подав позов проти журналіста, не з’явився до суду

Суд відмовив податківцю у задоволенні позову стосовно Коцаби

2. "Обозреватель" змушений публікувати спростування через Шарія і Чаленка

30.01.2013 Києво-Святошинський районний суд зобов'язав інтернет-видання "Обозреватель" оприлюднити спростування щодо інформації про Юрія Луценка. Мова йде про статті "Луценко будет косить под сумасшедшего" за авторством Олександра Чаленка та "Луценко готовят побег?" за авторством Анатолія Шарія.

Рішенням суду було визнано недостовірною та такою, що принижує честь, гідність  Луценка, інформацію з першої статті про те, що у нього існує два плани звільнення з Київського слідчого ізолятору: перший передбачає звільнення за допомогою масових акцій протесту, вчинених з метою тиску на владу; другий – звільнення за допомогою симуляції хворобливого стану, і про те, що у Луценка важкий психічний стан, що він нервує.

"Також цим рішенням суду було визнано недостовірною та такою, що принижує честь, гідність Луценка Юрія Віталійовича, інформацію з другої статті про те, що Луценко Юрій Віталійович готується до втечі з Київського слідчого ізолятору за допомогою підкупу охоронця з числа співробітників СІЗО та підкопу, який є потенційно небезпечним для мешканців багатоповерхівки, що знаходиться поруч із Київським СІЗО. Редакція Інтернет-видання "Обозреватель" приносить вибачення Юрію Луценку та його рідним за поширення зазначених матеріалів", — написано в спростуванні "Обозревателя".

3. Власенко подав позов проти «Обозревателя»

30.01.2013 Захисник Юлії Тимошенко Сергій Власенко подав позов до видання «Обозреватель». «Позов стосується спростування неправдивої інформації, а саме - опублікування інтерв'ю, якого я їм не давав», - зазначив Власенко.

Він наголошує, що «Обозреватель» неодноразово спотворював його слова, і ситуація з передруком із «Високого Замку» його інтерв’ю не поодинока: «За останній тиждень  передрук інтерв'ю з «Високого Замку» - це вже третій випадок.  Раніше вони взяли мій коментар щодо Щербаня і дописали те, що Власенко сказав, що Тимошенко не братиме більше адвокатів, бо всі українські адвокати нікчеми, непрофесійні тощо. У мене був червоний телефон від моїх колег, які говорили: «Що це таке?».

Нагадаємо, прес-служба «Батьківщини» заявила, що «Обозреватель» при передруці сфальшував інтерв'ю депутата та захисника Юлії Тимошенко Сергія Власенка, яке той дав львівській газеті «Високий Замок». Редакція газети «Високий Замок» заявила про те, що видання стало жертвою маніпулятивної політтехнології, яку застосувало інтернет-видання «Обозреватель». За версією редакції «Обозревателя», текст інтерв'ю Власенка був наданий  представницею прес-служби «Батьківщина» Ольгою Іванчук.

Нові елементи про судові позови до ЗМІ та журналістів - 1

  1. Мельниченко програв суд ГолосUA

Стеження та прослуховування журналістів - 2

1. У квартирі журналіста "Експресу", який викривав Азарова та Януковича, знайшли "жучок"

06.01.2013 У Львові у приватній квартирі журналіста відділу розслідувань газети “Експрес” Тараса Зозулінського виявлено пристрій для негласного зняття інформації. Він був зашитий у домашній одяг, і знайдений абсолютно випадково. Зозулінський переконаний, що негласне проникнення у його квартиру та встановлення пристрою для негласного зняття інформації прямо пов’язане із його професійною діяльністю, зокрема, підготовкою до друку відділом розслідування газети “Експрес” ряду резонансних розслідувань. Зокрема, журналіст є автором декількох розслідувань, опублікованих в газеті "Експрес" у грудні 2012 року, зокрема, щодо причетності родини прем'єр-міністра України Миколи Азарова до заволодіння активами на кримському узбережжі, оборудок навколо дачі президента у Магарачі, зловживань міліцейського підприємства коштами громадян України. 

Зозулінський та редакція газети “Експрес” 6 січня написали відповідні заяви та повідомлення про злочин до Галицького РВ ЛМУ ГУМВС України у Львівській області, ГУМВС України у Львівській області, прокуратури Львівської області та Управління Служби Безпеки у Львівській області.

Слідчій запропонував віддати йому “жучок”, знайдений у журналіста

Журналіст «Експресу» пов'язує дії міліції із розслідуваннями про наркоторгівлю

«Експрес» заявляє, що міліція шукала «жучки» в квартирі журналіста без належної апаратури

«Експрес» припиняє співпрацю з міліцією і передає "жучка" міжнародним експертам

2. Невідомі зламали електронну пошту журналіста Сергія Лещенка

14.01.2013 Журналіст “Української правди” Сергій Лещенко повідомив, що невідомі зламали одну з його електронних скриньок. “Сьогодні мав місце злом однієї з моїх поштових скриньок. Поштовий сервіс виявив доступ до мейлу з айпішника, яким я ніколи не користувався. Однак ворогів цікавила не стільки моя пошта, скільки доступ до комп'ютера шляхом зараження. Сволота пропонував відкрити файл, намагаючись переконати, що по посиланню - компромат на Арбузова”, - написав журналіст.

Також Лещенко зауважив, що невідома особа мала доступ до його скриньки до того, як йому запропонували завантажити цей файл. “Він підробив лист від одного знайомого. Підробка листа відбулася одночасно з внесенням цього мейла до фільтрів, з тим, щоб я не отримав справжній лист від свого знайомого. Я цей мейл точно у фільтри не вносив”, - написав він, додавши, що до фільтрів була занесена не адреса, з якої надійшов вірус, а адреса, на яку він переслав листа з лінком на вірус.

Лещенко вважає, що його пошту зламали, щоб дізнатися, хто дав йому фотографії "Межигір'я"

Liked the article?
Help us be even more cool!