ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Яким був цей рік для журналістів на Хмельниччині?

29.12.2020, 12:51
Альона Береза

Добігає до свого завершення досить нелегкий рік як для журналістів, так і для українців і всього людства загалом. Невідома до того хвороба, швидкі темпи її поширення, карантинні обмеження, локдаун – це все, з чим зіткнулись усі ми у 2020 році. Але і за таких умов та з дотриманням карантинних обмежень журналісти продовжували щодня виконувати свою місію – інформувати українців про всі події, що відбувалися. Таку ж місію виконували й журналісти на Хмельниччині.

Однак не в усіх журналістів на Хмельниччині цей рік був насичений лише перешкодами, що створило поширення коронавірусної інфекції, деякі з них зіткнулись і з перешкоджанням своїй діяльності. Йдеться про випадок, що стався з журналісткою в місті Красилові (Хмельницька область).

Наприкінці березня 2020 року продавець масок напав на знімальну групу телеканалу NewsOne під час проведення журналістського розслідування. Внаслідок нападу журналістці наклали гіпс на руку. Наразі справа розглядається в Старокостянтинівському районному суді Хмельницької області. Відкрите судове засідання призначено на 24 грудня 2020 року.

На початку червня 2020 року скандальним також був візит Президента України Володимира Зеленського на Хмельниччину, адже журналістів багатьох друкованих та онлайн-медіа не акредитувала обласна адміністрація на висвітлення цього робочого візиту, який тривав два дні. Тоді пресслужба Хмельницької облдержадміністрації повідомила, що через карантинні обмеження вони акредитували лише місцеві телеканали, а всім іншим будуть надані відеоматеріали про візит. Ці пояснення виглядали на той момент досить смішно, оскільки сам президент не дотримувався карантинних обмежень під час свого візиту. Спочатку він зібрав значну кількість містян навколо себе, коли прогулювався центральною вулицею Хмельницького, а потім ще й випив кави всередині приміщення кав’ярні, яка тоді мала обслуговувати клієнтів лише на винос. На жаль, тоді наші журналісти не згуртувалися, як, до прикладу, їхні колеги на Херсонщині, та не бойкотували висвітлення цього візиту. На Хмельниччині лише деякі редакції зробили заяви про цю ситуацію.

Не обійшлося цього року і без оскарження дій деяких розпорядників публічної інформації, які ігнорували інформаційні запити чи відмовлялися розглядати запити журналістів за вигаданими підставами. Протягом 2020 року регіональна представниця уповноваженого ВРУ з прав людини в Хмельницькій області Оксана Кізаєва розглянула два звернення журналістів із Хмельницької області щодо порушення їхнього права на доступ до інформації. Право на доступ було відновлене, розпорядники після отриманих роз’яснень розглянули запити на публічну інформацію та надали запитувану документацію.

Фінішним акордом цього року стала зустріч ІМІ з керівництвом поліції області. Під час зустрічі обговорено питання щодо стану розслідувань правопорушень проти журналістів, питання співпраці ЗМІ з поліцією в Хмельницькій області. Найважливіше досягнення цієї зустрічі – поліція Хмельницької області висловила готовність організовувати нагальні наради із залученням регіональної представниці ІМІ та місцевих журналістів щодо скоєних злочинів проти представників засобів масової інформації.

Отже, загалом рік був важким, однак, на щастя, не таким насиченим перешкоджаннями роботі журналістів на Хмельниччині, що не може наразі не тішити. Водночас ми не відкидаємо, що якісь випадки могли залишитися без розголосу, а тому закликаємо всю журналістську спільноту в Хмельницькій області наступного року виходити з нами на контакт і повідомляти про всі порушення – про відмови в акредитації, про відмови розгляду запитів чи їхнє ігнорування, про недопущення до засідань колегіальних органів чи публічних заходів. Лише публічністю ми зможемо разом подолати всі бажання посадовців щось приховати від пильного та прицільного погляду журналіста чи журналістки на Хмельниччині.

У новий рік – з новими силами, з новим натхненням, з новими здобутками та без перешкоджання журналістській діяльності!

Альона Береза, регіональна представниця ІМІ в Хмельницькій області

Матеріал підготовлено в межах проєкту "Мережа медіаспостерігачів", який виконує ІМІ за підтримки FreedomHouse

 

 

Сподобався матеріал? Допоможи нам стати ще кращими!