ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Свобода слова-2024: якою була ситуація на Хмельниччині

29.01.2025, 13:22
Альона Береза

У 2024 році на Хмельниччині правоохоронці не фіксували справи, які пов’язані із перешкоджанням роботі медійників. Втім в регіоні фіксувалися порушення проти основ нацбезпеки і права на інформацію. Яким був минулий рік для медійників в контексті дотримання їх прав, ми розбиралися в цьому матеріалі.

Поліція не зареєструвала жодного порушення свободи слова та перешкоджання здійснення журналістської діяльності у 2024 році. Хмельницька обласна прокуратура теж повідомила регіональній представниці ІМІ в Хмельницькій області у відповідь на запит, що за статтею Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів», «Погроза або насильство щодо журналіста», «Умисне знищення або пошкодження майна журналіста», «Посягання на життя журналіста» та «Захоплення журналіста як заручника» кримінальних правопорушень не було. разом з цим, в регіоні зафіксували 44 кримінальні правопорушення проти основ національної безпеки. Сім справ передали до суду, ще одне – закрили.

Скриншот допису обласного СБУ про затримання осіб, які підтримують російську агресію. Сериншот: фейсбук УСБ України у Хмельницькій області

У березні 2024 року суд визнав жительку міста Хмельницького винною за статтею «Колабораційна діяльність». Жінка через заборонені в Україні “Однокласники” поширила матеріали із публічними закликами до невизнання поширення суверенітету України на ТОТ і публічно закликала до підтримки дій військових формувань держави-агресора. Суд позбавив її права займати організаційно-адміністративні посади або займатися організаційно-адміністративною діяльністю на 10 років.

Ще суд виніс вирок щодо жительки Кам’янець-Подільського району, яка під час спілкування з невстановленою особою у відеочаті «Чат Рулетка» публічно заперечувала здійснення збройної aгpeciї проти України. Суд також визнав винною та призначив аналогічне покарання.

Доступ до публічної інформації

У 2024 році представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Хмельницькій області Оксана Кізаєва провела 21 перевірку дотримання права людини і громадянина на інформацію в умовах воєнного стану. Представниця Уповноваженого повідомила у відповідь на запит регіональної представниці ІМІ в Хмельницькій області, що у 2024 році їх команда поновила 59 прав за індивідуальними зверненнями громадян. Як ми вже писали, за перше півріччя 2024 року представництво уповноваженого в Хмельницькій області отримало 48 звернень і скарг про порушення права на доступ до публічної інформації розпорядниками. У 15 випадках, або 31% звернень, представництво допомогло запитувачам поновити право на отримання запитуваної інформації, ще у 23 надало роз’яснення про законодавство з питань доступу до публічної інформації. Ще шість звернень представники представництва перевірили.

Скриншот допису з профілю у фейсбук Представництва Омбудсмена в Хмельницькій області

З липня і до кінця 2024 року до регіонального представництва звернулися 32 рази зі скаргами про порушення права на доступ до публічної інформації. Звернення щодо порушення надходили, зокрема, відносно Хмельницької ОВА, облпрокуратури, обласних екоінспекції і геокадастру, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, міськрайонних судів, Хмельницької, Нетішинської, Кам’янець-Подільської, Славутської, Полонської та Старокостянтинівської міських рад, КП «Хмельницьктеплокомуненерго», «Новоушицька багатопрофільна лікарня» та «Віньковецький комунсервіс».

У 19 випадках право на доступ до публічної інформації представництво поновило, ще шість випадків перевірять, у чотирьох рішеннях відмовили у розгляді звернення чи скарги. По іншим скаргам надали роз’яснення, а один протокол про адміністративне правопорушення відправили до суду.

Поновлення права на доступ через суд

Сьомий апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення апеляційну скаргу КП “Чернівецьке тролейбусне управління”, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2024 року – без змін. Тоді комунальне підприємство відмовилося надати публічну інформацію журналістам видання ЖАР.INFO, а саме сканкопії документів щодо впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду в міському пасажирському транспорті на території Чернівецької міської територіальної громади. Суд постановив, що КП “Чернівецьке тролейбусне управління” всупереч чинному законодавству про доступ до публічної інформації надав медіа відповідь, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел і 3 жовтня 2024 року ухвалив рішення, що комунальне підприємство має надати журналістам всю запитувану інформацію.

Також Хмельницький окружний адміністративний суд зобов’язав управління з питань звернень громадян Апарату Верховної Ради надати інформацію журналістці онлайн-медіа ЖАР.INFO Альоні Березі про відрядження народних депутатів починаючи з дня широкомасштабного вторгнення і до дати запиту. Рішення суд ухвалив 22 жовтня 2024 року. Відповідач подав апеляційну скаргу до Сьомого апеляційного адміністративного суду, який 9 грудня 2024 року ухвалив рішення про витребування адміністративної справи з суду першої інстанції.

Висвітлення діяльності влади у 2024 році

У минулому році влада продовжила практику фінансування висвітлення своєї діяльності. Серед них Хмельницька ОВА, Хмельницька облрада та Хмельницька міськрада. За інформацією Хмельницької ОВА, в минулому році на висвітлення своєї діяльності та її структурних підрозділів вона витратила майже 844 тисячі гривень. У планах на цей рік – витратити стільки ж. Хмельницька обласна рада на висвітлення своєї діяльності витратила у 2024 році майже 625 тисяч гривень. Серед тих, хто отримав найбільшу частку коштів – 33 канал (ДП «Дитяче телевізійне агентство») із 160 тисячами гривень та газета «Подільські вісті» (приватне підприємство «Медіа-центр), яка отримала майже 135 тисяч. У цьому році облрада планує витратити 645 тисяч гривень.

Додаток до відповіді ХОР про витрати на висвітлення діяльності. Скрин: Альона Береза

У відповідь на запит Хмельницька міськрада повідомила, що минулого року на висвітлення своєї діяльності вона витратила майже 200 тисяч гривень. За словами начальниці управління організаційно-інформаційної роботи та контролю Хмельницької міської ради Ірина Бачинської, станом на 17 січня 2025 року Хмельницька міськрада не виділяла кошти на висвітлення діяльності та не укладала договори на це.

Альона Береза, регіональна представниця Інституту масової інформації у Хмельницькій області

Liked the article?
Help us be even more cool!