Суд зобов’язав підрозділ Апарату ВРУ надати Жар.Info інформацію про відрядження нардепів
Хмельницький окружний адміністративний суд зобов’язав управління з питань звернень громадян Апарату Верховної Ради надати інформацію журналістці онлайн-медіа Жар.Info Альоні Березі про відрядження народних депутатів починаючи з дня широкомасштабного вторгнення і до дати запиту.
Таке рішення суд ухвалив 22 жовтня 2024 року.
Також Апарат Верховної Ради має сплатити судові витрати за кошт своїх асигнувань у сумі 1211 гривень.
Як повідомляв ІМІ, запит журналістка подала ще на початку лютого цього року та отримала від розпорядника відмову з посиланням на те, що запитувана інформація не належить до публічної, оскільки може бути отримана шляхом узагальнення та аналітичного оброблення даних. Після відмови Береза звернулася вперше до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Апарату ВР. Суд ухвалив рішення, яким визнав протиправною діяльність розпорядника та зобов’язав надати інформацію. Апарат подав апеляцію, і Сьомий апеляційний адміністративний суд скасував рішення суду першої інстанції.
Проте Альона Береза подала новий позов одночасно до двох відповідачів: самого Апарату ВРУ та його структурного підрозділу – управління з питань звернень громадян Апарату ВРУ, щоб в апарату залишилося менше можливостей для маневрування у форматі: позов подано не до того розпорядника.
Своєю чергою Хмельницький окружний адміністративний суд встановив, що саме управління з питань звернень громадян Апарату Верховної Ради відмовило в наданні запитуваної інформації, посилаючись на те, що вона не належить до публічної, оскільки потребує узагальнення та аналітичного оброблення даних.
Суд зазначив, що не погоджується з такими твердженнями, та зауважив, що “надання заяв та звітів щодо відряджень народних депутатів, які є самостійними документами і повинні зберігатись Апаратом Верховної Ради України, не потребує від розпорядника будь-якої додаткової діяльності щодо узагальнення або аналітичної обробки таких даних”.
Також суд дійшов висновку, що надана журналістці відповідь на запит є протиправною, позовні вимоги обґрунтовані, а тому вони підлягають задоволенню.
“Вважаю, що це рішення є законним та справедливим в частині того, що суд поновив право журналістки прямою ефективною вимогою саме надати інформацію. Як показує практика, повторний розгляд запиту не є ефективним способом захисту, що ускладнює журналістам врешті отримати запитувану інформацію. Тому дякую судді за таке поновлення права журналістки”, – розповів юрист громадської організації “Платформа прав людини” Євген Воробйов, який супроводжував весь процес оскарження в судах.
На рішення Хмельницького окружного адміністративного суду може бути подана апеляційна скарга до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів із дня складення повного судового рішення. На момент написання цієї новини скарга не подана жодним з відповідачів.
Нагадаємо, журналістка Альона Береза просила надати публічну інформацію щодо закордонних відряджень народних депутатів, що представляють Хмельниччину. Береза декілька разів надсилала відповідні запити до Апарату ВР – 28 листопада 2023 року, 10 січня та 7 лютого 2024 року.
Перший запит, який журналістка надсилала лише з електронної пошти, розпорядник узагалі проігнорував. Два наступні, які журналістка надсилала електронною поштою та через власний кабінет на офіційному сайті ВР, апарат розглянув та не надав запитуваної інформації, обґрунтовуючи це тим, що документ, який містить запитувану інформацію, в них не створюється.
Help us be even more cool!