ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Рік новий – проблеми з доступом до інформації старі: полтавські журналісти скаржаться на вибірковість влади

24.02.2025, 10:00
Надія Кучер

У січні редакція видання “Полтавщина” повідомила, що виконувачка обов'язків міського голови Полтавської міської ради Катерина Ямщикова та управління житлово-комунального господарства міської ради нібито відмовилися звітуватися за виконану роботу за минулий, 2024 рік. Загалом проблема з доступом до інформації в міськраді виникла минулого року та триває досі. На вибірковість влади скаржаться два полтавські видання – “Полтавщина” та “Зміст”. 

Що не так

Видання “Полтавщина” та “Зміст” заявили, що Катерина Ямщикова та перші заступники міського голови заборонили начальникам комунальних підприємств Полтави, зокрема підпорядкованих управлінню ЖКГ Полтавської міськради, спілкуватися з журналістами, а інформаційні запити від медіа залишалися без відповідей. 

“Під час свого таємного звіту в серпні 2024 року секретар міськради Катерина Ямщикова пообіцяла, що напередодні 2025 року збере всіх журналістів та представить свій річний звіт. Однак цього так і не відбулося”, – пише “Полтавщина”. У редакції “Полтавщини” нарікають, що міська влада радить їхнім журналістам самостійно шукати витрати на ремонти доріг, дахів, дитячих та спортивних майданчиків, придбання комунальної техніки.

Видання Полтавщинаскаржиться, що замість відповідей на запит редакції радять шукати інформацію самостійно. Скриншот із сайту "Полтавщина"

“Тарас Панасенко, начальник управління ЖКГ Полтавської міськради, порекомендував нам скористатися Є-data та Prozzoro. На такий об'єм роботи і навичок журналістів замало, хоча ми маємо певний досвід. Що вже говорити про інших громадян, які ніде не можуть побачити чи почути про терміни ремонтів ліфтів, дворових проїздів або житла. Схоже, що наша влада не хоче витрачати свій дорогоцінний час на такі дрібниці, як звітування за витрачені кошти платників податків. Додамо, що й депутатський корпус виявляє в цьому питанні дивну пасивність”, – зазначає редакція. 

У коментарі полтавській представниці Інституту масової інформації журналіст “Полтавщини” Микола Лисогор розповів, що посадовці міської ради після критичних публікацій щодо закупівель почали ставитися до журналістів як до ворогів, які заважають їхній роботі. 

“Зазвичай вони відповідають: “А для чого вам щось коментувати, якщо ви все одно напишете те, що хочете?” Навіть посадовці, які раніше без проблем давали коментарі, кажуть писати запит, бо вище керівництво їм наказало нічого не розповідати журналістам. На деякі запити надходить повна відповідь, але це радше виняток. Зазвичай надходять відписки, які не допомагають у роботі”, – говорить Микола Лисогор. 

За його словами, депутати, які керують певними управліннями чи департаментами, якщо й дають коментарі стосовно ремонту доріг, монтування світлофорів, капремонтів ліфтів, просять не називати їхніх імен у матеріалах. “Тому виникає така приписка: “як повідомив анонімний депутат”, – пояснює журналіст. Крім того, каже Микола, у “Полтавщини” виникла проблема щодо комунікації з міською радою й у робочому чаті міської ради та ЗМІ.

Журналіст медіа Полтавщина" ділиться, що комунікація з міською владою Полтави погіршилася. Фото зі сторінки Миколи Лисогора у фейсбуці

“У Полтавській міській раді існує чат комунікації з журналістами, але більшість важливих питань, які там ставлять, ігноруються. Наприклад, питання про звіт секретаря міськради Катерини Ямщикової, який був таємним для більшості журналістів. Також часто відповіді даються неповними, наприклад щодо переплати на світлофорах, коли після скандалу “Міськсвітло” відмовилося платити завчасно завищені ціни. Плату за роботу за ринковими цінами подали як “економію”. Хоча ніяких пояснень, як переплата потрапила в очікувану вартість закупівлі”, – говорить Микола Лисогор.

Подібною залишається комунікація з міською владою в редакції сайту “Зміст”, ділиться в коментарі полтавській представниці ІМІ Анастасія Добряк, головна редакторка видання. “З міською владою спілкуємося через запити на інформацію. Запити на інтервʼю з посадовцями департаменту освіти й не тільки – проігноровані. Спілкування телефоном унеможливлене: посадовці або не беруть слухавку, або відмовляються щось коментувати. Озираючись на це, негласна заборона залишається актуальною, адже в сюжетах місцевого телебачення посадовці присутні”, – описує комунікацію з міською владою Анастасія Добряк. 

Міська влада не бачить проблеми з комунікацією 

Секретарка Полтавської міської ради Катерина Ямщикова наприкінці минулого року заперечувала заяву видань “Полтавщина” і “Зміст” про заборону комунальним підприємствам спілкуватися з журналістами. Не згодна вона і з тим, що є проблеми з комунікацією в робочому чаті журналістів і міськради. Про це Катерина Ямщикова говорила в коментарі полтавській представниці ІМІ на початку листопада минулого року.

Ба більше, отримавши посаду секретарки міської ради, Ямщикова в червні минулого року заявляла журналістам, що міська влада буде прозорою та відкритою для журналістів

У коментарі полтавській представниці ІМІ керівниця пресслужби Полтавської міськради Марина Сєрова зазначила, що обіцяний річний звіт секретарка міськради проведе наприкінці січня.

“Щодо звіту міської ради за 2024 рік, Катерина Ямщикова на 64-й сесії міської ради 27 грудня 2024 року публічно зазначила, що звіт буде підготовлений наприкінці січня 2025 року. Звіт опублікують на онлайн-ресурсах міської ради. Також ми плануємо організацію відкритого публічного звіту. Про це повідомимо додатково”, – сказала Марина Сєрова. 

Марина Сєрова, керівниця пресслужби Полтавської міськради, переконує, що міська рада звітує про свою діяльність та готує наприкінці січня звіт в.о міського голови Полтавської громади. Фото із сайту irt.pl.ua

Керівниця пресслужби заперечує, що звітів підпорядкованих міській раді департаментів немає. “Звіти розпорядників бюджетних коштів проводились у відкритому форматі у грудні 2024 року”, – каже Марина Сєрова. Вона також надіслала посилання на звіти, розміщені на YouTube (1,2,3).

Які перспективи

Влітку минулого року медійники та секретарка Полтавської міської ради, виконувачка обов'язків міського голови Катерина Ямщикова домовились організувати регулярні зустрічі керівників підпорядкованих міськраді департаментів та управлінь, на яких посадовці звітуватимуть про свою роботу та відповідатимуть на запитання журналістів. Власне, обіцянку звітувати міська влада фактично дотримує, а також активно комунікує з пресою в робочому чаті, створеному на вимогу самих журналістів. Однак два полтавські медіа, які чи не найчастіше пишуть про діяльність міської влади, протягом минулого року скаржилися на поверхневу комунікацію між владою та ЗМІ, тоді як, за результатами опитування полтавської представниці ІМІ, в інших медійників не виникає проблем з комунікацією з міськрадою. Можна припустити, така ситуація складається тому, що саме видання “Полтавщина” та “Зміст” пишуть матеріали з критикою міської влади, а “Полтавщина” робить розслідування про корупцію, за якими правоохоронці відкривають кримінальні справи. Тож перший місяць нового року минає в очікуванні комунікаційних змін. Міська влада обіцяє прозвітувати, а медійники чекають на виконання обіцянок. Ми ж продовжимо стежити за перебігом подій і моніторити стан свободи слова в регіоні. 

Надія Кучер, регіональна представниця Інституту масової інформації в Полтавській області 

Liked the article?
Help us be even more cool!