ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Зеленський підписав закон про лобіювання

Президент України Володимир Зеленський підписав закон 10337 “Про доброчесне лобіювання”.

У картці документа на сайті Верховної Ради зазначається, що закон повернуто 12 березня з підписом глави держави.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила в цілому закон №10337 про доброчесне лобіювання 23 лютого 2024 року. Цей закон був у переліку обовʼязкових зобовʼязань для відкриття перемовин щодо вступу України до ЄС.

Народна депутатка Ірина Геращенко зазначила, що до другого читання парламент урахував певні поправки, на яких наполягали громадські організації, але не всі. 

До другого читання законодавець уточнив термінологію закону та сферу дії закону. Зокрема, було вилучено з документа поняття “адвокація” та положення, які мали б врегулювати відповідні відносини.

Лобіювання визначається як діяльність, що ведеться з метою впливу або спроби впливу на об’єкт лобіювання в комерційних інтересах бенефіціара (тобто за винагороду, що отримується прямо або опосередковано, та/або з оплатою фактичних витрат, необхідних для її здійснення) або у власних комерційних інтересах особи та стосується предмета лобіювання.

Закон набуває чинності через два місяці після початку функціонування Реєстру прозорості від Національного агентства з питань запобігання корупції, але не пізніше ніж 1 січня 2025 року.

Як раніше реагували громадські організації на законопроєкти про лобізм

31 січня 2024 року низка правозахисних організацій закликала Верховну Раду внести зміни до законопроєкту про лобіювання (№10337) під час розгляду в другому читанні. У нинішньому вигляді, заявляли організації, він загрожує свободі й демократії в Україні. Громадські організації закликали під час розгляду проєкту врахувати їхні поправки.

Вони пропонували чітко передбачити, що дія закону про лобіювання не поширюється на здійснення та захист громадянами прав і свобод, гарантованих Конституцією та законами України, і на діяльність неприбуткових організацій та неприбуткових установ, зокрема громадських об’єднань.

Урядовий законопроєкт 10337 “Про доброчесне лобіювання” Верховна Рада ухвалила в першому читанні 10 січня 2024 року.

29 листопада 2023 року громадські організації закликали Кабінет Міністрів повернути внесені НАЗК законопроєкти про лобізм на доопрацювання та забезпечити проведення подальших змістовних, відкритих та інклюзивних консультацій щодо таких проєктів до кінця 2023 року. Громадські організації вказували на недоліки законопроєктів “Про доброчесне лобіювання та адвокацію в Україні” та “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо порушення законодавства в сфері здійснення лобіювання та адвокації”.

Правозахисники заявляли, що ці законопроєкти здатні заблокувати роботу інститутів громадянського суспільства, ускладнять залучення їхньої експертизи та розроблення необхідних змін до законодавства. Оскільки підготовлені НАЗК законопроєкти фактично розглядають адвокацію як одну з форм лобізму.

Liked the article?
Help us be even more cool!