ЄСПЛ узяв до розгляду звернення щодо незаконного затримання Ірини Данилович
Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) взяв до розгляду звернення щодо незаконного затримання громадянської журналістки Ірини Данилович в окупованому Криму, повідомляє КримSOS.
"Затримання без складання протоколу або будь-якої реєстрації цього факту, утримання без зв’язку із зовнішнім світом, без доступу до адвоката, у підвалі місцевого управління фсб, застосування тортур. Це все є порушенням основоположних прав людини. Водночас російські силовики намагалися заперечувати факт порушення, стверджуючи, що Ірина перебувала в них добровільно, за власним бажанням", – каже адвокат Сергій Заєць.
У січні 2023 року юристи КримSOS підготували й подали скаргу до Європейського суду з прав людини. Вона стосується незаконного затримання громадянської журналістки Ірини Данилович, яке порушує низку прав, закріплених у Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод та протоколах до неї. Зокрема, стаття 5 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод передбачає, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність.
"Те, що росію виключили з Ради Європи, не означає, що треба складати руки. Боротьба важлива для тих, хто страждає від російських репресій. Хоча наразі це звернення не вплине на становище Ірини, боротьба важлива для підсилення міжнародного тиску, й рано чи пізно росія буде змушена реагувати на нього", – додає адвокат.
Як повідомляв ІМІ, Ірину Данилович російські силовики заарештували 29 квітня 2022 року в окупованому Криму. Її затримали, коли вона їхала з роботи дорогою з Коктебеля до Феодосії. У її будинку в селі Владиславівка провели обшук, вилучили телефон і ноутбук.
Наприкінці липня 2022 року Данилович заявила про те, що співробітники ФСБ РФ побили її та продовжують тиск на неї.
28 грудня 2022 року підконтрольний Росії Феодосійський міський суд ("суддя" Наталія Кулінська) засудив Ірину Данилович до семи років позбавлення волі за звинуваченням у незаконному зберіганні та виготовленні вибухових речовин за ч. 1 ст. 222.1 КК РФ.
21 березня Данилович оголосила сухе голодування до "початку лікування чи біологічної смерті", про що повідомила листом. У листі вона повідомила про погіршення стану її здоров’я: порушення слуху та можливий перенесений мікроінсульт.
22 березня 2023 року низка правозахисних організацій закликала негайно забезпечити госпіталізацію Ірини Данилович.
Данилович після припинення голодування довго не вивозили на медичне обстеження з вини "судді" Наталії Кулінської, яка оформила дату ознайомлення із судовими матеріалами справи на той день, коли адміністрація СІЗО запланувала вивезти журналістку до лікарні.
Ірина Данилович працювала медсестрою, була також громадянською журналісткою, висвітлювала проблеми системи охорони здоров’я в Криму та поширювала інформацію про війну в Україні.
Прокуратура АР Крим розпочала кримінальне провадження за фактом незаконних обшуків та затримання Данилович.
27 квітня 2023 року батько Ірини Данилович Броніслав заявив, що його доньці не надають обіцяного лікування.
2 травня 2023 року окупаційний Верховний суд окупованого Криму повернув справу щодо громадянської журналістки Ірини Данилович до окупаційного Феодосійського міського суду через те, що підсудна не завершила ознайомлення з матеріалами справи.
Підконтрольний Росії Верховний суд окупованого Криму призначив розгляд апеляційної скарги на рішення окупаційного міського суду Феодосії в кримінальній справі стосовно громадянської журналістки Ірини Данилович на 15 червня 2023 року.
Help us be even more cool!