В Україні бібліотеки регулярно відвідують 5% людей
В Україні регулярно бібліотеки відвідують 5% людей, які беруть книжки не рідше ніж один раз на місяць, ще 7% бувають у бібліотеці хоча б раз протягом року.
Такі дані дослідження Українського інституту книги були озвучені під час круглого столу в Києві, повідомляє Укрінформ.
Головною причиною таких низьких показників відвідуваності бібліотек є насамперед недостатнє поповнення їхніх фондів, зазначив Олег Сербін, гендиректор Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого.
“За минулий рік таке забезпечення становило лише 1,1% від потрібної кількості й обсягів фондів бібліотек по країні. Не маючи можливості поповнювати свої фонди, бібліотекарі оптимізують їх, зменшуючи частку російськомовної літератури. Як результат, на сьогодні маємо вже 51% україномовних фондів, раніше більшість фондів були російськомовні. Але ця частка була б ще більшою, якби забезпечення було на відповідному рівні, бо на сьогодні це єдине джерело”, – розповів Сербін.
Тим часом, зазначила перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій Галина Григоренко, бібліотеки є чи не єдиним майданчиком гуртування спільноти в маленьких селищах, тож бібліотеки важливо вчасно і належно поповнювати літературою.
“Бібліотеки мають бути майданчиками гуртування спільноти, особливо в маленьких населених пунктах, де, крім бібліотеки, часто немає жодного іншого закладу культури чи громадського простору. Нашим завданням має бути збільшення цього показника (відвідуваності бібліотек. – Ред.). З одного боку, рівень читання у нас високий, і ми перевершуємо в цьому деякі країни. Але, з іншого боку, ми не надаємо достатній доступ до літератури, до книжки нашим громадянам”, – підкреслила Григоренко.
Водночас під час заходу зазначалося, що низька відвідуваність бібліотек в Україні дуже контрастує з іншими даними дослідження про те, що 38% українців регулярно читають книжки, і це є досить високим показником за світовими мірками.
Як повідомляв ІМІ, медіа “Читомо” запустило в жовтні 2024 року спецпроєкт про стирання і резистентність української літератури – “Стирання слова”. Автори спецпроєкту хочуть розповісти про втрати й силу стійкості української літератури і її творців, про ті важливі історії та імена, які намагалися стерти, і про тривання українського літературного процесу попри все.
Help us be even more cool!