У підручнику з української мови для 7 класу надрукували мапу України без Криму
У шкільних підручниках з української мови за 7 клас надрукували мапу України без Криму. На це звернула увагу журналістка, авторка телеграм-каналу "Непозбувний книгочитун" Тетяна Гонченко.
"Вгадайте, звідки ця карта України без Криму? У шкільних підручниках з української мови для 7 класу (авт. Онатій А. В., Ткачук Т. П.). Це надруковано прямо поруч з текстом гімну України", – написала Тетяна Гонченко.
Співавторка підручника Анастасія Онатій визнала помилку та опублікувала пояснення верстальників, які пояснили це технічною помилкою.
У заяві верстальники пояснили, що для оформлення сторінки купили на стоку два сети зображень.
"При виборі ілюстрацій звертали увагу на правильність карти та інших графічних об’єктів (герба, прапора). Сети потрібно було переробити для формату сторінки 170х250 мм, враховуючи текстовий фрейм. Оформлення сторінки робили у двох програмах: Adobe Illustrator (розташування сета) та Adobe InDesign (остаточне оформлення сторінки)", – йдеться в заяві верстальників підручника.
Вони пояснили: на першому етапі на сторінку скопіювали два сети з великою кількістю елементів. На фото нижче відключений режим перегляду, щоб показати, скільки контурів на сторінці.
На другому етапі програма Adobe Illustrator працювала з векторними об’єктами, які для зручності в роботі розміщують на різних шарах. Панель шарів окреслена червоним. Частина елементів розташована на шарах, які вище, інша – які нижче.
"Праворуч на скріні відключений режим перегляду. І видно, що на картинці з картою є ще вектор, але його не видно в режимі перегляду", – зазначили верстальники.
Також у команді зазначили, що мапа не суцільна: вона складається з двох контурів.
"Контур півострова Крим розмістився при копіюванні та перенесенні на шар нижче білого кола. А інший контур – розташований на шарі, який вище білого кола. Дизайнер зосередив свою увагу на контурах, щоб не було зайвих. І на жаль, не помітив, що об’єкта немає на верхньому шарі", – резюмували автори верстки.
Анастасія Онатій зауважила, що цей випадок показав: на стоках тепер викладають "зручні" мапи України з двома "шарами" зображень – з Кримом і без.
"Ми на 100% визнаємо цю помилку і пропонуємо виправити її разом з учнями та ученицями. Підтримайте нас, будь ласка. Ми пропонуємо запустити флешмоб "Домалюй Крим". Колеги-освітяни, виділіть 10–15 хвилин на уроці, щоб обговорити цю помилку з учнівством і домалювати піктограму в підручнику на сторінці 3", – зазначила авторка.
Водночас Тетяна Гонченко зазначила, що так само Криму немає на мапі України в електронній версії підручника. На момент, коли писалася ця новина, мапа України вже була з Кримом.
Як повідомляв ІМІ, у листопаді 2023 року Європарламент опублікував на своєму сайті мапу України без Криму. Згодом публікацію видалили та перепросили. Низка медіа та компаній позначала Крим як російську територію. Зокрема, французький телеканал France Télévisions, американська компанія Apple, словенський телеканал RTV Slovenija, навіть український телеканал "Дом", брюссельське видання Euractiv тощо.
Help us be even more cool!