«Стоп цензурі!» стурбований законом, який повертає мільйонні судові позови проти ЗМІ
Журналістських рух «Стоп цензурі!» висловлює стурбованість ухваленням та підписанням закону «Про судовий збір», який, на його думку, серйозно обмежує свободу слова та діяльність незалежних ЗМІ в Україні. Рух закликає президента внести зміни до закону, повернувши прогресивну шкалу розміру судового збору при позовах до ЗМІ та журналістів.
Новий закон фактично повертає ситуацію, що існувала до 2003 року і дозволяла будь-кому, хто незадоволений публікацією, подати на ЗМІ в суд, сплативши мізерне мито. Суми морального відшкодування, якого вимагали у таких справах до 2003-го року, сягали мільйонів гривень, в той час як сума мита була неспівмірною.
«Це призвело до банкрутства та закриття багатьох ЗМІ, які були не в змозі виплатити моральне відшкодування. Найбільш відомою є історія закриття газети "Всеукраїнські відомості", яка програла суд футбольному клубу "Динамо" через те, що опублікувала інформацію про продаж футболіста Андрія Шевченка італійському "Мілану". Через неспроможність виплатити суму газету було закрито, а Андрій Шевченко згодом таки перейшов до італійського футбольного клубу», - йдеться в заяві.
Після законодавчих змін у 2003-му році сума мита стала пропорційною сумі позову. Тоді, згідно декрету Кабінету Міністрів «Про державне мито», з найбільших позовів мало бути сплачене мито в розмірі 10% від суми позову.
«Незважаючи на звернення громадських організацій та спроби окремих депутатів запобігти прийняттю закону "Про судовий збір" в такій редакції, парламент проголосував, а ви не застосували право вето, - звертається рух до президента. - Ми вважаємо підписання цього закону великим кроком назад у інформаційній політиці незалежної демократичної держави. Адже економічний тиск на ЗМІ є одним із видів цензури, яку можуть здійснювати як провладні суб'єкти, так і наближені до влади комерційні організації».
«Стоп цензурі!» закликає президента як суб'єкта законодавчої ініціативи та гаранта Конституції України захистити журналістів від судових позовів та внести пропозицію про зміну підпункту 6 пункту 1 частини 2 статті 4 у законі «Про судовий збір», повернувши прогресивну шкалу розміру судового збору при позовах до ЗМІ та журналістів.
Також рух закликає Комітет Верховної Ради з питань свободи слова та інформації, головною метою якого є якісне законодавче забезпечення свободи слова в країні, після початку сесійної роботи посприяти ухваленню цих правок.
Help us be even more cool!