Російське медіа опитує українців, яким був для них 2023 рік (доповнено)
Російське видання “Медуза” запустило опитування українців про те, яким для них був 2023 рік і чого вони чекають від 2024-го.
Як зазначає видання, з початку повномасштабного вторгнення минуло майже два роки й воно змінило життя мільйонів українців.
“Практично в кожній родині є загиблі та поранені, солдати та біженці. Нас дуже надихає, що, незважаючи на це, багато людей в Україні продовжують читати “Медузу” – видання, зроблене насамперед вихідцями з Росії. Ми сподіваємося, що нам вдається бути вам корисними”, – йдеться в анотації до опитування.
Крім того, редакція зазначає, що відчуває, що зобов'язана виконувати функцію “мосту” між російським та українським суспільствами.
“Нам важливо, що думають і відчувають наші читачі з Києва та Одеси, Львова та Дніпра, Харкова та Херсона”, – додали в медіа.
Видання цікавлять такі дані українців: ім’я, звідки вони, і безпосередньо про те, яким був 2023 рік і чого очікують від 2024-го. Також у людей питають про те, коли, на їхню думку, закінчиться війна, чи можна очікувати на це наступного року.
У коментарі ІМІ голова Комісії з журналістської етики Андрій Куликов зазначив, що заперечень з боку формальної етики в нього немає.
“Якщо придушити емоції, то заперечень з боку формальної етики я тут не маю. З того, що я встиг побачити, складається враження, що “Медуза” не схвалює вторгнення. Але саме емоції українців вони б мали взяти до уваги й усе ж не звертатися до нас, “не ятрити душу” (це суто особиста думка)”, – говорить Куликов.
Він звертає увагу і на те, що не зрозуміло, як визначити, що людина, яка заповнюватиме анкету і впливатиме на результати опитування, справді українка чи українець.
“Тут необмежений простір для маніпуляції. Цим опитуванням можна скористатися, щоб дати цілком неправильну картину наших думок. “Медуза” в такий спосіб ризикує бути впровадженою в оману. А отже, такий ризик і для аудиторії”, – резюмував Андрій Куликов.
Експертка ІМІ Олена Голуб зауважує, що такі опитування не можна вважати репрезентативними.
“Насправді такі опитування не мають практично ніякої наукової цінності, оскільки респонденти – це виключно читачі цього видання. Також варто врахувати розмитість формулювання запитань, що може вплинути на відповіді, а надалі й на інтерпретацію результатів”, – вважає Олена Голуб.
Між опитуваннями, які роблять науковці-психологи або соціологи, і тими, що намагаються зробити журналісти, зокрема, “Медузи”, є принципова відмінність, зазначила в коментарі ІМІ психологиня Світлана Чуніхіна.
“Ця відмінність стосується позиції, яку дослідник займає щодо своїх респондентів. Науковцям важливо отримати об'єктивний зріз із реальності, і тому вони докладають багато зусиль до розроблення процедури й методів. До того ж науковці зобов'язані бути етичними у взаєминах з тими, кого вони опитують. У журналістів інша мета. Опитування “Медузи” не орієнтоване на отримання повної і достовірної картини того, що переживає українська аудиторія у вочевидь важкі свої часи. Така мета навіть не декларується. Навпаки, заявлено іншу місію – з “наведення “мостів” між російським і українським суспільством у ситуації, коли вони практично не можуть більше взаємодіяти”, – говорить Світлана Чуніхіна.
За її словами, очевидно, що кількома питаннями про те, “як ви почуваєтеся, коли у вас іде війна (розв’язана Росією, з якою журналісти “Медузи” не цураються асоціюватися та ідентифікуватися), не можна ані отримати достовірних даних, ані полагодити зламані взаємини між народами”.
“Зате можна здобути кілька емоційних, резонансних, суперечливих і яких ще завгодно цитат, якими потім ілюструвати будь-які висновки, яких журналісти захочуть дійти”, – наголосила психологиня.
“Детектор медіа” в серпні 2022 року проаналізував контент “Медузи”. Зокрема, у липні 2022 року, коли вже тривало повномасштабне вторгнення, видання поширювало такі повідомлення: “Україна зрадила мешканців Донбасу”, “українська армія обстрілює цивільні об’єкти на окупованих частинах Донеччини й Луганщини”, “драмтеатр у Маріуполі підірвали зсередини”. Водночас редакція “Детектора медіа” нагадала, що “Медузу” багато хто у світі загалом і в Україні зокрема вважає незалежною і вартою довіри.
Авторка статті Наталя Стеблина наводить приклади, як “Медуза” маніпулює, подаючи не факти, а версії тих чи інших подій.
Нагадаємо, Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року, яке триває досі.
Щодня, за даними Генштабу, росіяни обстрілюють близько сотні населених пунктів України.
Валентина Троян, Катерина Дячук
Help us be even more cool!