ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Рада з питань свободи слова надала рекомендації щодо проведення пресконференцій Зеленського

08.07.2020, 17:37
Фото – president.gov.ua
Фото – president.gov.ua

Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України більшістю голосів схвалила рекомендації щодо проведення пресконференцій перших осіб держави та організації пулів.

Про це повідомляє “Детектор медіа” з посиланням на секретаря ради Вадима Міського.

“Ці рекомендації стали реакцією ради на конфлікт, що виник під час нещодавнього візиту Президента до Херсона. Цілком очевидно, що в журналістів є запит на прозорий та справедливий формат акредитації на такі події, і, на мій погляд, незадоволення з боку медіа є цілком зрозумілим”, – сказав Вадим Міський.

Крім того, на останній пресконференції Президент Володимир Зеленський попросив журналістську спільноту запропонувати формати для його подальшого спілкування з медіа.

Пропозиції ради стосуються, зокрема, частоти проведення пресконференцій Президента України – не рідше ніж один раз на шість місяців, а за потреби частіше, а також регулярності спілкування з регіональними медіа під час поїздок до регіонів.

За можливості рекомендується акредитувати на пресконференції Президента якнайбільшу кількість охочих українських та міжнародних журналістів.

Водночас за наявності технічних, безпекових, часових, карантинних обмежень або інших причин, що унеможливлюють участь усіх охочих, рада допускає встановлення певних обмежень:

  • надання представникам ЗМІ пріоритету перед блогерами, з якими можливі інші формати спілкування;
  • організація прямої трансляції / стріму пресконференції однією чи двома камерами (у такому разі варто запрошувати лише журналістів, без операторів);
  • зважання на контекст і проведення тематичних пресконференцій чи брифінгів та, відповідно, запрошення галузевих медіа, надаючи їм можливість першими поставити запитання;
  • акредитування від одного медіахолдингу одного медіа, водночас запрошуючи до участі різні види медіа (телебачення, радіо, онлайн-медіа, інформагенції, преса), а у виняткових випадках, якщо такі медіа мають широку аудиторію та входять до одного холдингу, допускаючи акредитацію двох медіа різних видів від одного холдингу, наприклад телеканал і радіостанцію.

Рада з питань свободи слова та захисту журналістів висловила пропозиції щодо регламенту пресконференцій, який має оголошуватися прессекретарем на початку заходу та дотримуватися учасниками. Зокрема, йдеться про запровадження правила “одне медіа – одне запитання”, регламент для запитання та відповіді на нього – п'ять хвилин; встановлення розумних обмежень для тривалості великих пресконференцій – не більш як чотири години. Рада пропонує почергово надавати слово всеукраїнським, регіональним та іноземним медіа відповідно до їхнього відсоткового співвідношення серед акредитованих медіа та збільшити різноманіття пресформатів: окрім пресконференцій Президента, організовувати також брифінги глави ОП, його заступників, інших спікерів, відповідальних за різні напрями діяльності. Крім того, можна використовувати формат офрекордс у різних варіантах (on background, on deep background, off the record, неформальне спілкування) за прикладом країн ЄС та США.

Доцільним є також формування різних пулів для внутрішніх поїздок країною та для міжнародних поїздок, водночас рада не рекомендує фінансувати з держбюджету поїздки журналістів у президентському пулі: у такому разі медіа, які беруть участь у пулі, повинні самостійно оплачувати необхідні видатки своїх працівників.

За аналогією до практики Білого дому та Єлисейського палацу для журналістів, які працюють у пулах, рада з питань свободи слова та захисту журналістів пропонує після консультацій з Управлінням державної охорони України створити пресзал в Офісі Президента України.

Рада рекомендує акредитувати на пресконференції та залучати до пулів лише ті медіа та журналістів, які дотримуються професійних стандартів та Кодексу етики українського журналіста. Стосовно питань медіа країни-агресора, рада рекомендує не акредитувати на пресзаходи офіційних осіб в Україні медіа, що беруть участь у гібридній війні проти України.

Повний текст рекомендацій додається (завантажити файл формату pdf).

Як повідомляв ІМІ, 26 червня журналісти Херсона, що не були акредитовані на зустріч із Президентом України Володимиром Зеленським, провели страйк. Кілька інтернет-видань замість контенту публікували порожні сторінки.

2 червня хмельницькі видання vsim.ua та “Є” повідомили, що їхніх журналістів, як і журналістів багатьох друкованих та онлайн-медіа, не акредитували на висвітлення робочого візиту Президента України Володимира Зеленського в регіоні, що тривав 3–4 червня.

27 травня Офіс Президента у відповідь на запит ІМІ повідомив, що список акредитованих представників ЗМІ на пресконференцію Президента України Володимира Зеленського, яка відбулася 20 травня, формувався разово і з урахуванням присутності в ньому найрейтинговіших медіа. Водночас ОП не зазначив, на підставі яких рейтингів визначалися ці медіа.

 

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!