"По той бік новин": BBC News у матеріалі про загиблих у Курську додав фото українців після обстрілу РФ
Британський мовник BBC News 20 грудня в матеріалі про загиблих у Курську використав фото українців після російського обстрілу Києва. Про це повідомляється на Facebook-сторінці фактчекінгового проєкту “По той бік новин”.
Дослідники з'ясували, що на сайті BBC News з'явився матеріал із заголовком “П'ятеро людей загинули внаслідок удару по російському Курську після смертоносного ракетного обстрілу Києва”. Головним фото до статті обрали зображення українців після російського обстрілу.
За допомогою зворотного пошуку в Google дослідники з’ясували, що це світлина українського фотографа Яна Доброносова для Reuters. В описі до фото зазначено: “Люди залишають місце російського ракетного удару на тлі атаки Росії на Україну в центрі Києва, 20 грудня 2024 року”.
У статті BBC News спочатку йдеться про обстріл російського міста Рильська, а далі описуються наслідки атаки на Київ.
“Проте поєднання такого фото із заголовком може створити у читача враження, ніби зображення стосується лише російського міста, що викликає співчуття до росіян та затьмарює факт обстрілу столиці України”, – зазначається в матеріалі.
Дослідники зауважують, що російська служба BBC підійшла до висвітлення цієї події нейтральніше: їхній матеріал отримав заголовок “Місто Рильськ Курської області потрапило під ракетний обстріл”, а головним фото обрали вказівник з назвою населеного пункту.
Дослідники нагадують, що подібний підхід використання невідповідного фото спостерігався і в інших виданнях. Зокрема, 29 грудня 2023 року Politico опублікувало матеріал “10 загиблих унаслідок українських ударів по прикордонних районах, говорять російські офіційники”. Головним фото обрали зображення зруйнованого будинку в Одесі, постраждалого від російського удару.
Після обурення в коментарях Politico змінило фото на знімок з Бєлгорода, але пояснень не надали. Подібну практику використовувало і The New York Times: фото наслідків обстрілу Києва додали до матеріалу про події в Бєлгороді, що могло створити хибне враження про атаки на російських цивільних.
Згодом, після хвилі обурення в коментарях, де українці висловили все, що думають про такі журналістські стандарти, видання змінило фото на знімок з Бєлгорода. Пояснень читачам не надали, але у Webarchive усе збереглося.
Без пояснень видання видалило й дописи в соціальних мережах, наприклад в X (колишній Twitter).
Фактчекери для порівняння наводять публікацію про обстріл України, яка напередодні вийшла із заголовком “Протягом ночі Росія бомбила міста по всій Україні під час “масованого” нападу”. Слово “масований” взяли в лапки, а головним фото зробили фотографію вечірнього Києва з рожево-фіолетовим небом. Потому в публікацію додали світлину з наслідками обстрілів в Одесі, але головне фото не змінили.
“По той бік новин” звертає увагу на те, що в схожий спосіб обстріл Бєлгорода 30 грудня 2023 року висвітлило і видання The New York Times. 29 грудня медіа повідомило про масовану атаку на Україну заголовком “Росія обстрілює українські міста в одній з найбільших повітряних атак війни”. Головним фото обрали знімок Гліба Гаранича для Reuters, де дим підіймається над житловими висотками в Києві.
Наступного дня з’явилася публікація під назвою “Український ракетний удар по російському місту забрав життя щонайменше 14 осіб”, яку розмістили на головній сторінці. Поруч опублікували фото жертв обстрілу. Але це було зображення наслідків російського удару по Запоріжжю: на фото працівники ДСНС несуть убитого чоловіка (фото Андрія Андрієнка / Associated Press).
“Тенденція використання фото з наслідками обстрілів в Україні для ілюстрації публікацій про атаки на російські міста створює спотворену реальність. Такі редакторські рішення зміщують емоційний акцент, викликаючи гіперболізоване співчуття до росіян, тоді як українські трагедії сприймаються як рутина”, – зазначають у “По той бік новин”.
Такі маніпуляції ускладнюють боротьбу України за міжнародну підтримку, оскільки англомовна аудиторія може неправильно трактувати події, додали там.
Help us be even more cool!