ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Незалежні експерти розкритикували доповідь Amnesty International про порушення ЗСУ законів війни – NYT

28.04.2023, 17:30
Фото – kmetro0.it
Фото – kmetro0.it

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International вирішила не поширювати отримані ще в лютому 2023 року підсумки незалежної перевірки її доповіді, в якій вказувалося, що українські військові нібито порушують закони та звичаї війни, наражаючи на ризик життя цивільних.

Звіт з результатами перевірки доповіді отримала газета The New York Times, повідомляє Радіо Свобода.

Перевірку проводила Комісія з п’яти експертів з міжнародного гуманітарного права, її звіт містить критику доповіді Amnesty International, поширену в серпні 2022 року.

Комісія виправдала організацію за деякими пунктами, заявивши, що правомірно розглядати питання, чи дотримується законів війни не лише країна-агресор, а й країна-жертва. Але експерти дійшли висновку, що доповідь Amnesty International була “двозначною, неточною і деякою мірою юридично сумнівною”, а головний висновок про те, що Україна порушила міжнародне право, був “не досить обґрунтований”.

Перша версія незалежної перевірки була ще жорсткішою, пише The New York Times із посиланням на джерело, обізнане зі справою. Але правозахисникам вдалося помʼякшити деякі терміни, приміром змінити термін “необґрунтований” на “не досить обґрунтований”.

Комісія подала свою остаточну редакцію звіту на початку лютого, але правління Amnesty International вирішило використовувати його як одне з кількох джерел для внутрішнього розповсюдження документа про отримані уроки.

У серпні 2022 року Amnesty International опинилася під вогнем критики не лише представників української влади, а й міжнародних експертів після оприлюднення доповіді, що українські військові нібито незаконно завдають “шкоди мирним жителям”, базуючись поблизу населених пунктів.

Співробітники організації описували розміщення та атаки українських військових у житлових будинках та школах на Донбасі, у Харківській та Миколаївській областях. У доповіді стверджувалося, що в Одесі українська армія нібито розміщувала бронетехніку в густонаселених житлових кварталах, а в Бахмуті використовувала будівлю університету як військову базу, через що житлові будинки поблизу були пошкоджені.

“Перебування в оборонній позиції не звільняє українських військових від дотримання міжнародного гуманітарного права”, – заявляла тоді генеральна секретарка Amnesty International Аньєс Калламар.

Російська пропаганда негайно використала цю доповідь для звинувачень на адресу Києва.

Незалежні від Amnesty International критики вказували, що дослідження ігнорує реалії воєнного часу і морально ставить знак рівності між агресором та жертвою.

Як повідомляв ІМІ, 4 серпня 2022 року правозахисна організація Amnesty International опублікувала доповідь, у якій заявила, що українські військові ставлять під загрозу цивільне населення, створюючи бази та застосовуючи системи озброєння в житлових районах, зокрема в школах і лікарнях, намагаючись відбити російське вторгнення.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що звіт Amnesty “намагається амністувати державу-терориста й перекласти відповідальність з агресора на жертву”.

Amnesty International згодом попросила вибачення за “страждання та гнів”, спричинені її останнім звітом щодо України, однак заявила, що не відмовляється від своїх висновків.

У вересні Amnesty International створила конверти, на яких зображені двоє людей, які обіймаються. Одна людина пофарбована в кольори прапора України, інша – Росії.

Liked the article?
Help us be even more cool!