ГАРЯЧА ЛІНІЯ050 447 70 63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Подай скаргу

Нацрада оголосила попередження Прямому каналу за образи Пояркова на адресу Зеленського

14.01.2021, 16:53
Фото – YouTube
Фото – YouTube

14 січня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення оголосила попередження Прямому каналу за образливі висловлювання ведучого Сергія Пояркова на адресу Президента України Володимира Зеленського, які пролунали в програмі “Поярков News” за 27 грудня 2019 року, повідомляє “Детектор медіа”. 

Водночас Нацрада не стала карати канал і взяла до відома результати іншої перевірки – щодо висловлювань ведучого Матвія Ганапольського, який у програмі “Ехо України” 1 травня 2020 року використав слова “срака” та “гівно”.

Перевірку щодо висловлювань Сергія Пояркова Нацрада призначила ще 9 січня 2020 року, але результати розглянула тільки через рік. Тоді Нацрада отримала звернення громадянки Касьяненко зі скаргами на Сергія Пояркова, який ображав честь і гідність Президента України Володимира Зеленського, членів його родини, громадян України, окремих етносів, вживав нецензурну лайку. Моніторинг Нацради зафіксував ці висловлювання в ефірі. У випуску програми “Поярков News” за 27 грудня 2019 року ведучий назвав Володимира Зеленського “маленьким чмом”, “криворізьким сцикунятком” та іншими подібними назвами, а його батька назвав “тупим” (повне розшифровування є в рішенні Нацради про призначення перевірки). 

За результатами позапланової перевірки Нацрада підготувала проєкт рішення про оголошення каналу попередження за порушення двох норм Закону “Про телебачення і радіомовлення” щодо захисту дітей від шкідливого контенту: ч. 5 ст. 28 (мовник не має права розповсюджувати програми і передачі, здатні впливати на нормальний фізичний, розумовий або моральний розвиток дітей та юнацтва) та ч. 2 ст. 62 закону (мовникам забороняється розповсюджувати, а також анонсувати програми та передачі, які можуть зашкодити фізичному, інтелектуальному і духовному розвитку неповнолітніх та юнацтва, крім як протягом ефірного часу в добовому відрізку з 23.00 до 6.00 та на каналах з обмеженим доступом).

Директор Прямого каналу Володимир Сташевський на засіданні Нацради апелював до свободи слова й того, що Сергій Поярков деякий час жив у США і так сприймає свободу слова. Утім, Прямий канал вважає, що його слова були некоректними й критика має бути обґрунтованою та не переходити на особисте. А в цьому разі критика була нижче пояса, визнав Сташевський.

Юристка Прямого каналу Лариса Руденок додала, що канал не погоджується з підставами для перевірки та оскаржив у суді рішення Нацради про її призначення, зараз триває розгляд справи в суді.

Юристка звернула увагу, що громадянка Касьяненко поскаржилася на те, що Поярков зазіхав на честь і гідність Зеленського, але заяви щодо зазіхання на честь і гідність мають надходити від особи, гідність якої зачепили, і їх має розглядати сам канал, а якщо він не реагує – тоді особа має право звернутися до суду. “Нацрада не вповноважена захищати честь і гідність жодної особи, тим паче публічних осіб. І Нацрада ніколи не захищала честь і гідність публічних осіб, тим паче не адвокатувала публічних осіб”, – наголосила Руденок.

Вона також здивувалася, що в рішенні про призначення перевірки були чотири статті закону, які нібито порушив канал (і щодо честі й гідності особи, і щодо захисту дітей від шкідливого контенту), але в акті перевірки та проєкті рішення Нацради залишилися тільки дві статті стосовно захисту дітей. “В акті перевірки відсутні пояснення, у чому саме полягають порушення, яким чином і як саме вислови можуть завдати шкоди дітям”, – сказала юристка каналу.

Голова Нацради Ольга Герасим’юк відповіла, що Нацрада може отримувати звернення та скарги від громадян з будь-якого приводу, але також у Нацради є власний моніторинг, який вона проводить як самостійно, так і у зв’язку з чиєюсь скаргою. “Саме тому ми не виносимо санкцію через посягання на честь і гідність”, – зауважила вона. Ольга Герасим’юк також дорікнула Прямому каналу, що він “зловживає можливістю мати прямий ефір і постійно тиражує якісь фейки, наприклад що Нацрада закриває канал”.

У результаті присутні на засіданні шестеро членів Нацради одноголосно проголосували за санкцію попередження Прямому каналу та зобов’язали мовника протягом місяця погодити діяльність із вимогами закону. За місяць Нацрада може знову призначити позапланову перевірку каналу та застосувати санкції.

Перевірку щодо висловлювань Матвія Ганапольського Нацрада призначила 4 червня 2020 року. Підставою для позапланової перевірки стали результати моніторингу Нацради, які зафіксували в прямому ефірі програми “Ехо України” 1 травня та в повторах 2 і 3 травня використання з боку ведучого ненормативної лексики – слів “срака” та “гівно”. Зокрема, Матвій Ганапольський запропонував гостю студії, народному депутату України від “Слуги народу” Юрію Камельчуку та всім критикам Петра Порошенка “йти в сраку”.

Слова “срака” і “гівно” є літературними словами, вони містяться в “Словарі української мови” за редакцією Бориса Грінченка (1907–1909 років).

Прямий канал заперечив і проти призначення перевірки, і проти її результатів. “Норми законодавства, які канал начебто порушив, зводяться до того, що передача може завдати шкоди розвитку дітей і юнацтва. Ані законом про телебачення і радіомовлення, ані іншим нормативно-правовим актом не передбачено  критеріїв віднесення передачі до такої, що може завдати шкоди дітям”, – сказала юристка каналу Лариса Руденок. Прямий канал також замовив в інституті судових експертиз проведення комплексної лінгвістичної експертизи, яка не виявила порушення законодавства. Тому канал просив Нацраду взяти результати перевірки до відома та не вживати санкцій.

Відповідальний секретар Нацради Юрій Зіневич зауважив, що вульгарна лексика дійсно є у фольклорі та літературі, але в ЗМІ може бути припустима тільки в обмеженому контексті. Водночас він запропонував колегам узяти результати перевірки до відома та не оголошувати попередження, “щоб канал мав можливість у своїй редакційній політиці зважати на захист інтересів глядачів, щоб така лексика не потрапляла в ефір каналу”. Зіневич додав, що “тут немає порушення закону”.

“Але це не означає, що цю практику потрібно продовжувати”, – наголосила Ольга Герасим’юк. За її словами, вона відчуває сором за свого колегу (Матвія Ганапольського), який припустився порушення професійної етики.

Директор Прямого каналу Володимир Сташевський попросив Нацраду звертати увагу на подібну лексику в ефірі інших мовників і чітко вказувати, яких слів слід уникати. Адже медіа широко тиражували слова Володимира Зеленського про “йдіть у сраку”, коли він був іще шоуменом, а згодом кандидатом у президенти. Ольга Герасим’юк на це відповіла, що Нацрада постійно на своїх засіданнях порушує питання ненормативної лексики в ефірі українських мовників.

Усі члени Нацради одноголосно підтримали рішення взяти результати цієї перевірки Прямого до відома. Якби ж вони все-таки вирішили визнати порушення норм закону про захист дітей від шкідливого контенту, то після вже оголошеного попередження за програму Сергія Пояркова мали б підстави оштрафувати Прямий канал за повторне порушення тих самих норм закону протягом року.

Як повідомляв ІМІ, 9 січня 2020 року Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення призначила позапланову виїзну перевірку телеканалу “Прямий” через слова ведучого Сергія Пояркова на адресу Президента України Володимира Зеленського.

Liked the article?
Help us be even more cool!