ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Медійні організації закликають Нацраду та правоохоронців дати оцінку телемарафону про Сороса

02.03.2020, 12:54
Фото – fgorenie.org
Фото – fgorenie.org

Коаліція громадських медіаорганізацій у складі Комісії з журналістської етики, "Платформи прав людини", Українського інституту медіа та комунікацій, StopFake, "Жінок у медіа" та медійні організації вважають телемарафон "Тхне Соросом" телеканалу ZIK "зловживанням свободою слова, яке несе руйнівні наслідки для українського суспільства та України як держави".

Про це йдеться в заяві медійних організацій, оприлюдненій 2 березня на сайті Комісії журналістської етики. 

Організації закликають Національну раду з питань телебачення і радіомовлення та правоохоронні органи дати оцінку діям телеканалу та його посадовим особам з підготовки та поширення телемарафону.

Наводимо повністю заяву медійних організацій щодо телемарафону “Тхне Соросом” на телеканалі ZIK:

28 лютого 2020 р. телеканал ZIK провів телемарафон "Тхне Соросом", під час якого співробітники телеканалу та запрошені експерти обговорювали діяльність Джорджа Сороса та його так званий "вплив" на українські Уряд, Верховну Раду, Генеральну прокуратуру, а також громадські організації. Під час цього ефіру, а також в інших програмах, які виходили раніше на телеканалі, поширювалися відверто маніпулятивні, неправдиві відомості як про самого Джорджа Сороса та Міжнародний фонд "Відродження", так і про згадані вище інституції влади, а також окремих високопосадовців, чиновників, народних депутатів та представників громадського сектору.

Коаліція громадських медійних організацій у складі Комісії з журналістської етики, "Платформи прав людини", Українського інституту медіа та комунікацій, StopFake, "Жінок у медіа" та медійні організації вважають зазначену програму зловживанням свободою слова, яке несе руйнівні наслідки для українського суспільства та України як держави.

Зміст програми, склад експертів та учасників демонструє наявність спеціальної мети редакторів та журналістів телеканалу або його власників, які діяли через редакторів та журналістів. І ця мета, згідно з міжнародними й вітчизняними стандартами, – дискредитація особи та дезінформація і введення суспільства в оману. 

Міжнародна декларація принципів поведінки журналістів та Кодекс етики українського журналіста проголошують, що журналісти (у цьому випадку телеканалу ZIK) зобов'язані подавати інформацію, посилаючись на факти, походження яких вони точно знають, а самі факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Журналісти зобов'язані уникати неповноти або неточностей чи викривлень інформації, які могли б завдати моральної шкоди честі та гідності людини, неприпустимі з боку журналістів недостовірні повідомлення. Під час телемарафону телеканал ZIK фактично здійснював:

  • дискредитацію міжнародних грантових організацій, які зробили величезний внесок у підтримку України на  шляху її реформ та євроінтеграції;
  • дискредитацію громадського сектору, який активно залучений у реформи та має прогресивну візію розвитку України;
  • дискредитацію журналістики як професії, зокрема роботи журналістів-розслідувачів, та порушення стандартів достовірності, об’єктивності інформації, балансу думок та  журналістської етики; 
  • дискредитацію ключових державних інститутів, таких як інститут Прем’єр-міністра України, інститут Генерального прокурора України, а також українського парламенту;
  • дискредитацію низки ключових реформ у системі охорони здоров’я, освіти, системи антикорупційних органів тощо через підрив довіри до інституцій та людей, які впроваджують ці реформи.

Ми вважаємо цей ефір провокацією, спрямованою на розхитування ситуації в країні та поглиблення розколу в суспільстві між різним групами населення. Він не має нічого спільного із журналістикою, виконаний у дусі найгірших російських пропагандистських практик і дискредитує журналістську професію як таку. Крім того, насаджування в суспільстві різко негативних кліше на кшталт "соросята" має ознаки дегуманізації і може призвести до непередбачуваних наслідків.

Зазначена програма порушує не тільки професійні та етичні стандарти діяльності журналістів і медіа, а й вимоги чинного законодавства. Зокрема, в частині обов’язку телерадіоорганізацій поширювати об’єктивну інформацію, не застосовувати мови ворожнечі та не завдавати шкоди честі, гідності та діловій репутації осіб. Відтак ми закликаємо Національну раду з питань телебачення і радіомовлення та правоохоронні органи дати оцінку діям телеканалу та його посадовим особам з підготовки та поширення телемарафону".

Заява коаліції відкрита до підписання, приєднатися можна, надіславши запит на електронну адресу uamediawomen@gmail.com

Як повідомляв ІМІ, 28 лютого міжнародний фонд "Відродження" закликав медійну спільноту дати оцінку медіапродуктам телеканалу ZIK, зокрема телемарафону "Тхне Соросом".

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!