ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Медіачек: видання "Корабелов.Инфо" стигматизувало людей, хворих на COVID-19

11.09.2020, 10:49
Фото – pratique.fr
Фото – pratique.fr

У межах спільного механізму громадських організацій "Детектор медіа" та "Інститут масової інформації" для розгляду скарг на ЗМІ "Медіачек" було подано скаргу щодо матеріалу онлайн-видання "Корабелов.Инфо" під заголовком "Для детсада нужна справка об отсутствии контактов с "коронавирусными", – Николаевская ОГА".

Нагадаємо, на сайтах організацій "Детектор медіа" та Інститут масової інформації розміщено спеціальну форму для подання публічної скарги на неякісні журналістські матеріали, які порушують законодавство та професійні стандарти. Поскаржитися може кожен користувач, анонімні скарги не розглядаються. Цей механізм слугуватиме для оперативного консультування щодо порушень у ЗМІ. У разі якщо подані матеріали свідчать про наявність складної ситуації, організації передають скарги до розгляду в Комісію журналістської етики (КЖЕ) та Незалежну медійну раду (НМР).

Публікуємо повний текст висновку:

Висновок №72 щодо матеріалу онлайн-видання "Корабелов.Инфо" під заголовком "Для детсада нужна справка об отсутствии контактов с "коронавирусными", – Николаевская ОГА"

І. Дані щодо скарги та оскаржуваного матеріалу

  1. 24 травня 2020 року до Ініціативи "Медіачек" надійшла скарга від громадянина на цей  матеріал. Скаржник вважає, що в матеріалі вжито неприпустимі терміни на позначення людей, хворих на COVID-19.
  2. Матеріал датований 24 травня 2020 року, автор не зазначений.
  3. Матеріал повідомляє, що в Миколаївській області для відвідування дитячого садочка дітей зобов’язали надавати довідку про відсутність контактів з людьми, інфікованими / хворими на коронавірусну хворобу. Джерелом інформації названо інше онлайн-видання "Новости-Н", яке посилається на засідання обласного штабу з ліквідації наслідків поширення коронавірусної хвороби.

ІІ. Стандарти журналістської етики, які регулюють цю сферу суспільних відносин

Кодекс етики українського журналіста (в редакції 2013 року):

"Ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу. Необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики" (п. 15).

ІІІ. Оцінка розглядуваного матеріалу

1. Інформування про перебіг коронавірусної епідемії в Україні є справою суспільного інтересу. Але водночас щодо людей, які захворіли / інфікувалися, необхідно використовувати термінологію, яка їх не стигматизує.

2. Слово "коронавірусні" було винесене журналістами в заголовок, хоч і взяте в лапки. У матеріалі не вказано, чи використовувалося це слово на засіданні згаданого штабу, тому його не можна вважати цитатою. Далі в тексті новини вживається термін "інфіковані хворі". Ініціатива звертає увагу, що цей термін не є цілком коректним, оскільки в інфікованої людини хвороба розвивається через певний час після моменту інфікування. Але питання в скарзі стосувалося іншого аспекту матеріалу.

3. У матеріалі, на який "Корабелов.Инфо" посилається як на джерело цієї новини, в заголовку вжито інше формулювання – "больными COVID-19". Можна припустити, що заміна цього формулювання на "коронавірусних" була ініціативою редакції видання, а зробили це з метою привернення уваги читачів до новини.

4. "Коронавірусні" – це нове слово, адже сам коронавірус SARS-CoV-2 є новим. Це слово коротше за коректніше формулювання "люди, хворі на коронавірусну хворобу". З іншого боку, це слово може стати негативним маркером на позначення хворих на коронавірусну хворобу людей, як "прокажені", "туберкульозники" абощо.  

5. Зараз чимало українців скептично ставляться до небезпеки коронавірусної хвороби, але ситуація може змінюватися. На початку епідемії в Україні можна було спостерігати масову істерію у зв'язку з поверненням українських громадян із Китаю та розміщенням їх на обсервацію, а також після виявлення першого чоловіка, хворого на коронавірусну хворобу, в Чернівцях. У разі погіршення епідемічної ситуації цілком можливо, що подібні випадки можуть повторитися, адже поки що немає ні ліків, ні вакцини від коронавірусної хвороби.

6. Українська Гельсінська спілка з прав людини разом із ГО "Правозахисна група "СІЧ" зазначають: "За загальносвітовими тенденціями, людина завжди ставиться перед подальшими характеристиками, тому що в першу чергу це людина, а наявність інвалідності, аутизму, ВІЛ-інфекції чи алкогольної залежності – характеристики другорядні. Усі інші словосполучення, які ми подекуди чули й чуємо: ВІЛ-інфікований, носій ВІЛ, хворий на СНІД – це приклади некоректної лексики, яка поглиблює стигму і аж ніяк не сприяє зваженій дискусії…" З огляду на це Ініціатива вважає використання слова "коронавірусні" виявом образливої і такої, що стигматизує, лексики та порушенням пункту 15 Кодексу етики українського журналіста.

Ініціатива "Медіачек" констатує, що онлайн-видання "Корабелов.Инфо" в заголовку до свого матеріалу "Для детсада нужна справка об отсутствии контактов с "коронавирусными", – Николаевская ОГА" порушила пункт 15 Кодексу етики українського журналіста.

10 вересня 2020 року

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!