Журналістів-заручників змушували робити фейкові заяви для російських ЗМІ – ІМІ
Журналістів, які побували у полоні терористів, примушували робити фейкові заяви для російських засобів масової інформації, зокрема, телеканалу LifeNews. Таку тенденцію відслідкував ІМІ, поспілкувавшись з журналістами, які побували у полоні так званих ДНР та ЛНР.
Як розповіли журналісти, опитані ІМІ, вибору у них під час перебування у полоні терористів не було, і вони були змушені робити такі відеозвернення. Ці відеозвернення були наперед обумовлені і російські журналісти вказували, що саме потрібно заявляти на камеру. Зокрема, журналіста луцької газети «ВолиньPost» Сергія Шаповала, якого з 26 квітня по 18 травня утримували у заручниках у приміщенні Донецької обласної держадміністрації, змушували казати на камеру, що він перебуває у Слов’янську (Донецька обл.) і робить репортажі. За його словами, умовою припинення катування і надання їжі та можливості дзвонити рідним було робити фейкові відеозвернення, які записували російські журналісти з "Анна News" та відеооператор телеканалу "Донбасская Русь". “Спочатку для “Анни News” я давав коментар. Це власне, коли мене катували, мене примусили зробити відеозвернення і вони його виклали в інтернет. Я мав казати, що я знаходжуся в Слов’янську, хоча мене викрали у Донецьку, що я у Слов’янськ приїхав робити репортажі, тут затримаюсь, бо у мене цікаві теми. Я не знаю, в якій формі воно вийшло на “Анна News”, тому що мої рідні знайшли відео просто залитим на акаунті на Youtube одного з ополченців”, - розповів Шаповал.
Потім журналіста змусили створити акаунт на Youtube і телеканал “Донбасская Русь” записував відеозаяви Шаповала і їх викладали на акаунті Сергія. “А потім приходив оператор з “Донбасской Руси”. Він приходив з бейджиком “Донбсская Русь” і мене примусили створити акаунт на Youtube і від мого імені вони заливали туди різні дурацькі відеозвернення, які мене просили проговарювати”, - розповів Сергій.
За словами фотокореспондента з Коломиї Євгена Гапича, який з 22 по 25 квітня перебував у полоні у Слов'янську, журналісти телеканалу LifeNews змушували його зізнатися, що він з УНА-УНСО. “Вони (терористи - ред.) сказали, що ми тебе звільнимо, лише зараз треба буде дати коментар на LifeNews. А що ви будете робити? Вибору особливо не було. Просто коли вийшли, він (журналіст LifeNews - ред.) задав запитання, бо вийшли Островський (Саймон Островський - журналіст Vice News - ред.), я і брат. То вони спочатку у Саймона Островського питалися, але нічого у них не вийшло. А потім журналіст з LifeNews запитав мене, “чи правда, що у вас знайшли стопку листівок УНА-УНСО?”. Я йому відповів, яка стопка листівок, кажу, знайшли одну листівку. А він - ні, ні, от я у вас питаю, чи правда, що у вас знайшли стопку листівок? Я кажу йому, що ти знову в мене питаєшся про те, чого немає. Він каже: “Ну здесь репортажа не будет”. Типу все. Після того нам віддали речі і ми пішли”, - розповів ІМІ Гапич.
Журналіста телеканалу ZIK Макса Осовського, якого терористи затримали на блок-посту в місті Щастя під Луганськом під час висвітлення виборів президент України 25 травня, змусили дати на камеру так званого агентства “Анна News” відеозвернення, що він працювава для українських телеканалів, щоб однобічно висвітлювати події на виборах.
“Коли мене тримали в полоні, мені сказали, щоб я зробив відеозвернення, ну що я працював спеціально для українських телеканалів, щоб однобоко висвітлювати події на виборах президента. І була представниця “Анни News”, Валя її звуть, вона теж знімала на відео. Я думаю, що це відео пішло в інтернет, але з російськими телеканалами я спілкуватися не захотів, от тільки з “Анна News”. Після цього мені сказали, ну все, чіпати не будемо, бити не будемо. Після цього півтори доби потримали, а потім звільнили”, - сказав Осовський. При цьому він зауважив, що зробив відеозвернення, бо розумів, що “краще з ними в конфлікт не вступати”, оскільки до цього його колегу, журналіста В’ячеслава Бондаренка (взяли обох у полон - ред.) сильно побили.
Журналістам Громадського ТБ Анастасії Станко та оператору Іллі Безкоровайному, які були захопленні у полон 30 червня бойовиками самопроголошеної ЛНР, теж запропонували дати інтерв’ю LifeNews, але вони відмовилися. На це прес-секретар ЛНР сказав їм, що вони не в тому положенні, щоб відмовлятися. Як повідомила ІМІ Настя Станко: “До нас, поки ми були в полоні, приходив LifeNews. Але ми відмовились від інтерв’ю. Прес-секретар ЛНР сказав нам, що ми не в тому положенні, щоб відмовлятися, але ми все одно відмовились. Є відео, як вони нас знімають з коридору через скло дверей. Хоча ми взагалі сказали, щоб нас не знімали”.
Також мав поспілкуватися з журналістами LifeNews український журналіст-фіксер CNN Антон Скиба, який з 22 по 26 липня провів у полоні терористів ДНР.
“Мене тримали і кожен день говорили, що ось синці зійдуть і ми тебе відпустимо. І ось в один день мене призначили людиною, яка розносить їжу по камерах. І ось буквально ми сходили в їдальню, самі поїли, взяли їжу для співкамерників і тільки ми поїли, мене відразу попросили з речами на вихід. Після цього вже ця історія з LifeNews, що ми зробимо репортаж, ми тебе передаємо журналістам LifeNews і вони тебе відвезуть в безпечне місце. Однією з умов мого звільнення було спілкування з журналістами LifeNews”, - розповів ІМІ Скиба.
Медіа-юрист ІМІ Роман Головенко, коментуючи, зазначив, що створення фейкових сюжетів із залученням заручників проти їхньої волі є не просто порушенням прав людини, а відвертим пособництвом терористам.
“На цих прикладах ми бачимо, що низка російських ЗМІ активно співпрацюють з терористичним рухом і залучаються до інформаційної війни, яка для всіх терористичних рухів є вагомим аспектом їхньої діяльності. Створення фейкових сюжетів із залученням заручників проти їхньої волі є не просто порушенням прав людини, а відвертим пособництвом терористам, особливо у випадках, коли такі фейкові новини були умовою звільнення заручника або припинення катувань. Такі сюжети мають на меті або формування позитивного іміджу терористів (напр. коли заручників змушують говорити, що з ними добре поводяться), або формування образу ворога (напр., коли змушують заручників називати себе членами УНА-УНСО). Особливістю інформаційної діяльності терористів ДНР І ЛНР, мабуть, є спрямованість інформпродукту не стільки на цивільне вороже до них населення, скільки на населення РФ та України, яке може їх підтримати”, - зазначив Головенко.
Фото cases.amnesty.org.ua
Help us be even more cool!