ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

ДМ та ІМІ заявляють про організовану кампанію фейків та тиску з боку анонімних телеграм-каналів

28.11.2023, 14:18
Фото – ІМІ
Фото – ІМІ

"Детектор медіа" та Інститут масової інформації заявляють про тиск і перешкоджання журналістській діяльності у зв’язку з організованою кампанією фейків і чорнухи, яку розгорнула проти двох організацій група анонімних телеграм-каналів. 

Кампанія очорнення ДМ та ІМІ розпочалася з допису одного з фігурантів викривального дослідження Інституту масової інформації – анонімного телеграм-каналу "Батальйон "Монако" (більш як 1 млн підписників) і розійшлась іншими анонімними телеграм-каналами, серед яких "Доброго вечора, ми з України" (більш ніж 0,5 млн), "Джокер" (160 тис.), а також її активно поширювала "Труха" (понад 2,5 млн підписників) і її регіональна мережа телеграм-каналів.

Указані телеграм-канали поширюють фейк про те, що начебто ДМ "платить рублями" російським сервісам і "спонсорує війну". Разом з тим чомусь використовують скриншот дослідження ІМІ про фейки та маніпуляції анонімних телеграм-каналів і помийок, що заробляють джинсою, рекламою азартних ігор і маніпулюють чутливими темами, як-от загрозою російських обстрілів. Згодом канал "Батальйон "Монако" опублікував "опитування", в якому пропонує аудиторії обрати спосіб розправи з ДМ та ІМІ, а деякі анонімні коментатори пропонують ліквідувати ці організації, спалити їхні офіси тощо. Водночас частина коментаторів стає на бік організацій та звинувачує телеграм-канал у наклепі. 

Як насправді

У дослідженнях ІМІ використав безкоштовний варіант сервісу TGStat, створеного росіянами, – як допоміжний, а не основний інструмент для аналізу. Цей сервіс дозволяє дослідникам отримати доступ до статистики найбільшої вибірки каналів месенджера Telegram, теж створеного росіянином Павлом Дуровим. ІМІ водночас використовує власні автоматизовані методи, збирає та систематизує дані телеграм-каналів за допомогою програмування. Безкоштовні дані сервісу TGStat використовувалися лише для визначення рейтингу телеграм-каналів в українському сегменті, що дозволяє краще проаналізувати російську дезінформацію, яка поширюється в Україні переважно через них. ІМІ використовував TGStat також у попередніх дослідженнях, як і інші дослідники дезінформації, щоб оцінити кількість аудиторії, показник залученості аудиторії до контенту певного каналу. Статистику можна переглянути безкоштовно за умови звичайного залогінення.

Нагадаємо, месенджер Telegram досі не заборонено в Україні, утім безпека даних українських користувачів цього месенджера є дуже сумнівною. "Детектор медіа" та ІМІ неодноразово публікували викривальні матеріали про роботу анонімних телеграм-каналів, розслідування щодо їхніх власників, а також реакції медійників на загравання влади з анонімними каналами, тож ми вбачаємо в розгорнутій кампанії цькування реакцію на нашу критику.

Нещодавно на зустрічі з Володимиром Зеленським серед інших запросили адміністратора телеграм-каналу "Труха" Максима Лавриненка. У відповідь на обурення медіаспільноти радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк сказав, що власники запрошених телеграм-каналів "є не анонімами", й припустив, що вони "готові нести юридичну відповідальність". 

Але офіційно власники цих каналів, які мають значну аудиторію, досі не відкрили громадськості жодних даних про себе, зокрема не зареєструвалися як онлайн-медіа, і в такий спосіб намагаються уникнути юридичної відповідальності за поширення прямої дезінформації. 

Ми закликаємо нашу аудиторію не користуватись анонімними телеграм-каналами для отримання важливої інформації про події в Україні та зважати на те, що вони поширюють фейки, чорнуху і неперевірену інформацію. 

Що плануємо робити

Наразі ДМ та ІМІ готують заяву до правоохоронних органів у зв’язку з тиском і перешкоджанням професійній журналістській діяльності (за частиною 2 ст. 171 Кримінального кодексу України, де передбачено відповідальність за переслідування журналіста через виконання професійних обов’язків).

Також, відповідно до ч. 1 ст. 94 ЦК України, юридична особа має право на недоторканність її ділової репутації. Якщо ті, хто поширив цю недостовірну інформацію, спрямовану на підрив ділової репутації ДМ та ІМІ, не спростують її на своїх сторінках, ми також вживемо окремі дії в юридичній площині для захисту своїх прав.

Ми звертаємося до Президента як до гаранта дотримання конституційних прав і свобод за частиною 1 статті 102 Конституції України із закликом узяти на контроль справу розслідування тиску та залякування на адресу незалежних медіа, зареєстрованих згідно із законом.

Liked the article?
Help us be even more cool!