Associated Press звільнило репортера через неправдиву інформацію про атаку росіян – The Washington Post
У понеділок видання "Associated Press" звільнило репортера з нацбезпеки за те, що минулого тижня той навів неправдиву інформацію про ракетний удар на території Польщі. Через цей матеріал широкого розголосу набула неправдива новина й наратив про те, що за інцидент нібито відповідальна Росія, пише The Washington Post.
Після короткого розслідування 35-річного Джеймса Лапорту звільнили. Це підтвердили співробітники видання в розмові з Washington Post.
Під час вибуху, що стався 15 листопада в Пшеводуві, польському селі поблизу кордону з Україною, загинули двоє людей. За кілька годин Associated Press опублікувало новину, у якій ішлося, що неназваний "високопосадовець з американської розвідки повідомив, що російські ракети вдарили по країні-члену НАТО – Польщі – унаслідок чого загинуло двоє людей".
Виявилося, що ця інформація не відповідає дійсності. Згодом посадовці в Польщі та Євросоюзі висловили припущення, що одна ракета, випущена українськими військовими, збилася з курсу, перетнула кордон і впала на території Польщі.
Втім, перша новина від АР, яку було надіслано тисячам видань у всьому світі, натякала на нову, зловісну ескалацію вторгнення Росії в Україну. Польща є членом НАТО, і російський напад на її територію міг спровокувати військову відповідь від Заходу згідно з положеннями організації про взаємний самозахист. Інші ЗМІ швидко поширили цю новину.
Наступного дня АР замість матеріалу з цитатою неназваного американського посадовця опублікувала примітку-уточнення. В ній ішлося, що анонімне джерело помилялося та "подальші повідомлення показали, що ракети були виготовлені в Росії та, найімовірніше, запущені Україною з метою відбиття російської атаки". Про звільнення Лапорти вперше стало відомо в понеділок увечері – про нього написало видання "Daily Beast".
Лапорта відмовився давати коментар щодо свого звільнення. Він колишній американський морпіх з досвідом служби в Афганістані. Почав працювати в АР у квітні 2020, а до того кілька років був репортером-фрилансером. На сторінках видання він висвітлював військові питання та питання національної безпеки.
Керівництво Associated Press не згадує про Лапорту як про автора новини. У своїй заяві речниця видання Лорен Істон зазначила, що "чіткі редакційні стандарти й практики є наріжним каменем місії АП як незалежного інформаційного видання. Щоб упевнитися, що наші репортажі є правдивими, чесними та спираються на факти, ми дотримуємося й стежимо за дотриманням цих стандартів, зокрема це стосується посилань на анонімні джерела. Коли наші стандарти порушено, ми повинні вжити необхідних заходів, щоб захистити доброчесність матеріалу. Ці рішення є нелегкими для нас і приводом для них є не поодинокі інциденти".
Внутрішнє листування АР, яку бачили Washington Post, свідчить, що в процесі роботи над помилковим повідомленням відбулися певна плутанина й непорозуміння.
Лапорта поділився ремаркою від американського посадовця в електронному повідомленні близько 1:30 дня за Східним часом. Редактор одразу запитав, чи АР може публікувати новину, спираючись на цю ремарку, "чи нам потрібне підтвердження від іншого джерела і/або Польщі".
У процесі дискусії друга редакторка сказала, що "голосує" за те, щоб опублікувати новину, й додала: "Не думаю, що американський розвідник може помилятися щодо таких речей".
Втім, за твердженням співробітника Associated Press, обізнаного щодо ширших обговорень новини, які точилися того дня, Лапорта також повідомив своїм редакторам, що один з менеджерів видання вже перевірив його джерело інформації. Через це в решти команди склалося враження, що джерела матеріалу вже погоджено з керівництвом. Редактор, про якого говорив Лапорта, дійсно "дав добро" на попередні репортажі з посиланням на його джерело, але щодо новини про ракети не висловлювався.
Істон стверджує, що організація не планує жодних дисциплінарних заходів щодо редакторів.
Help us be even more cool!