Звіт з моніторингу дотримання профстандартів в онлайн-медіа. Третя хвиля моніторингу у 2020 році
Напередодні місцевих виборів на 4% впав середній показник дотримання професійних стандартів журналістики в загальнонаціональних онлайн-медіа.
Такими є результати аналізу 19 національних онлайн-медіа, проведеного ГО "Інститут масової інформації" за підтримки "Інтерньюз-Нетворк"* у вересні 2020 року.
Моніторинг зафіксував, що найвищий показник у понад 96% матеріалів, написаних без порушень професійних стандартів, був у таких медіа: "Дзеркало тижня", "Українська правда", "Український тиждень", "Суспільне", "Ліга", "Букви" та Укрінформ.
І ще два медіа з показником у 94% матеріалів без порушень професійних стандартів посіли другу сходинку рейтингу ІМІ: НВ та "Цензор".
Третю позицію вже третій моніторинговий період поспіль посідають новини сайту "Гордон".
Найгірші показники з дотримання професійних стандартів уже традиційно демонструє сайт "Знай", на якому лише 14% матеріалів не містили грубих порушень базових стандартів професійної журналістики.
Баланс думок і точок зору
Найбільше падіння відбулося в дотриманні стандарту балансу – на цілих 7%: з 97% у другому кварталі 2020 року до 90% у третьому. Експерти ІМІ пояснюють таке відкочування появою значної кількості немаркованої політичної агітації в медіа, а також економічною кризою, внаслідок якої в ЗМІ з'явилося більше матеріалів з ознаками замовності. Водночас експерти не враховували в цьому моніторингу рекламних або агітаційних матеріалів, які були марковані в зрозумілий для аудиторії спосіб, хоч і з порушенням чинного законодавства про рекламу.
Не було зафіксовано порушень цього стандарту на сайтах: "Дзеркало тижня", "Українська правда", "Український тиждень", "Букви", "Суспільне", "Ліга" та "Новое время".
Найбільше незбалансованих новин виявилося на сайтах "Знай.юа" та "Обозреватель".
Достовірність
Як порівняти з попереднім моніторинговим періодом, стандарт достовірності погіршився на 3,5%. У середньому 91% матеріалів не містив порушень цього стандарту.
Не було зафіксовано порушень цього стандарту на сайтах "Українська правда", "Ліга", "Букви" та "Укрінформ". Натомість найчастіше він порушувався на сайті "Знай.юа".
Відокремлення фактів від коментарів
Цей стандарт найчастіше порушувався в онлайн-медіа в третьому кварталі 2020 року. У середньому 11,5% матеріалів містили його порушення.
Не було зафіксовано порушень у цій категорії на сайтах Суспільного, "Дзеркала тижня", Укрінформу, "Українського тижня", "Букв", Інтерфаксу та РБК-України. Найбільше порушень було зафіксовано на сайті "Знай.юа".
Сайти з найвищими показниками дотримання стандартів: "Дзеркало тижня", "Українська правда", "Український тиждень", Суспільне, "Ліга", "Букви" та Укрінформ
Зазначені сайти стали лідерами медіаринку з дотримання професійних журналістських стандартів, за даними моніторингового дослідження ІМІ.
Переважну більшість новин на вказаних ресурсах написано без жодних порушень професійних стандартів журналістики. Водночас навіть на цих сайтах у третьому кварталі 2020 року ми зафіксували незначне погіршення дотримання професійних стандартів журналістики – в середньому на 0,5%, як порівняти з попереднім моніторинговим періодом. Зростання продемонструвала лише "Українська правда" – на 0,5% і впевнено ввійшла до групи лідерів з дотримання профстандартів.
НВ та "Цензор"
Значно покращив дотримання професійних стандартів журналістики сайт НВ – з 89,5% до 94% матеріалів, написаних без порушень, за даними моніторингу ІМІ. Уперше НВ посів другу сходинку серед онлайн-медіа за рівнем дотримання профстандартів. У 6% матеріалів на ресурсі містились оціночні судження, тобто був порушений стандарт відокремлення фактів від коментарів, ще у 2% новин помічено порушення стандарту достовірності. Стандарт балансу був дотриманий на 100%.
Сайт "Цензор" також посів другу сходинку за рівнем дотримання професійних стандартів журналістики. Показники ресурсу не змінилися, порівнюючи з попередньою хвилею моніторингу. На сайті "Цензор" найчастіше порушувався стандарт відділення фактів від коментарів – у 4% матеріалів. Достовірність і баланс були дотримані на 98%.
"Гордон"
Сайт "Гордон" погіршив свої показники на 2% порівняно з попереднім моніторинговим періодом. Середній рівень дотримання профстандартів у новинах на цьому сайті становить 92%. На думку експертів ІМІ, новини на ньому є досить професійними й ретельно опрацьованими. Однак ситуацію псує наявність немаркованих матеріалів з ознаками замовлення та, вочевидь, позиція медіавласника, який також часто фігурує як герой у стрічці новин.
Найбільше порушень на сайті "Гордон" було зафіксовано в категорії "баланс" – 8%. Відділення фактів від коментарів порушувалось у 6% новин, і достовірність – у 2%.
РБК-Україна
Сайт "РБК-Україна" посів четверту сходинку рейтингу з показником 88% матеріалів, написаних без порушень базових стандартів.
Сайт значно погіршив свої показники – на 6,5%, порівнюючи з попереднім періодом моніторингу.
Найчастіше на сайті порушувався стандарт балансу: в середньому 10% матеріалів були незбалансованими. Рівень порушень стандарту достовірності становив 2%, а порушень стандарту відокремлення фактів від коментарів зафіксовано на ресурсі не було.
Інтерфакс-Україна та УНІАН
П'яту сходинку розділили між собою два сайти – Інтерфакс-Україна та УНІАН. Рівень дотримання професійних стандартів журналістики на обох сайтах становив 80%.
Водночас, за даними дослідження, Інтерфакс-Україна погіршив свої показники на 8% порівняно з попереднім моніторинговим періодом, а сайт УНІАНу – на 2,5%. Інтерфакс-Україна продемонстрував 100% дотримання стандарту відокремлення фактів від коментарів. Проте 16% новин на цьому сайті мали порушення стандарту достовірності. Він продовжує розміщувати новини або без джерел інформації, або ж джерелом інформації яких вказано просто назву соціальної мережі без зазначення сторінки, звідки взято інформацію гіперпосилань чи скриншотів. Отже, таку інформацію перевірити складно або й узагалі неможливо. Також сайт не ставить гіперпосилань на першоджерела інформації з інших медіа: наразі це не зараховується як порушення, проте не дуже етично щодо сайтів, матеріали яких використовує видання.
На сайті УНІАНу найчастіше порушувався стандарт відокремлення фактів від коментарів – у 16% новин. Стандарт балансу був порушений у 10% матеріалів, а достовірність – у 8%.
"Сегодня" та ТСН
Обидва сайти продемонстрували дотримання професійних журналістських стандартів на рівні 76%.
Водночас сайт ТСН практично не змінив своїх показників, як порівняти з попереднім періодом моніторингу. А от сайт "Сегодня" погіршив їх на цілих 10%. Погіршення зафіксовано в категорії "відділення фактів від коментарів": зросла кількість новин з ознаками сексизму, замовлення та загалом оціночних суджень у матеріалах.
Стандарт відокремлення фактів від коментарів порушувався на обох сайтах найбільше порівняно з іншими стандартами. На сайті "Сегодня" це порушення було зафіксовано у 22% новин, а на ТСН – у 20%.
24 канал
Значно погіршив свої показники в дотриманні професійних стандартів журналістики й сайт 24 каналу. Водночас через загальне погіршення практично у всіх учасників моніторингу цей сайт, як і раніше, залишився на сьомій сходинці рейтингу. Порівнюючи з попереднім моніторинговим періодом, показники сайту впали на 13,5%: з 87,5% новин без порушень у другому кварталі 2020 року до 74% у третьому кварталі.
Водночас переважна кількість новин на сайті є досить якісною, і редакція робить навіть власні інфографіки для ілюстрації суспільно важливих матеріалів.
Ситуацію псує наявність матеріалів з ознаками замовлення та немаркованих матеріалів, схожих на нативну рекламу. Такі матеріали варто маркувати згідно із законом України "Про рекламу" або позначати хоча б якимось зрозумілим для аудиторії способом.
Найчастіше на сайті фіксувалися порушення стандарту відокремлення фактів від коментарів: такі порушення містилися у 20% новин. Найкраще було дотримано стандарту балансу – у 90% матеріалів.
"Страна"
За даними дослідження ІМІ, 30% матеріалів на сайті "Страна" містили порушення базових стандартів професійної журналістики. Водночас сайт на 2% поліпшив свої показники, порівнюючи з попереднім періодом моніторингу.
Найбільше порушень на сайті стосувалося стандарту відокремлення фактів від коментарів: 18% матеріалів містили оціночні емоційні судження, які не були нікому атрибутовані, базувалися на чутках або припущеннях тощо. 14% матеріалів на сайті були незбалансованими, і ще 8% містили порушення стандарту достовірності.
"Обозреватель"
34% матеріалів з порушенням базових стандартів зафіксовано на сайті "Обозреватель", і це на 3% більше, ніж попереднього моніторингового періоду.
Найбільше на сайті порушувався стандарт балансу: в середньому 28% матеріалів були незбалансованими. 18% матеріалів на "Обозревателе" містили порушення стандарту відокремлення фактів від коментарів.
Експерти ІМІ звертають увагу на значну кількість матеріалів з ознаками замовлення на цьому сайті, без жодного маркування і навіть підписаних "журналістом" редакції.
"Знай.юа"
Найгірші показники вже третій моніторинговий період поспіль має сайт "Знай", який стабільно тримає планку дотримання профстандартів на рівні 14%. До речі, ті 14% новин, які не містять порушень, не власні матеріали "Знай", а передруки з інших національних онлайн-медіа. Оскільки кількість порушень професійних стандартів журналістики на цьому ресурсі становить 86%, експерти ІМІ не можуть зарахувати цей сайт до професійного журналістського ресурсу і не рекомендують його як джерело інформації.
Висновки:
- У передвиборчий період значно знизився рівень дотримання стандарту балансу. Це зумовлено великою кількістю замовних матеріалів.
- Практично всі сайти, що моніторилися, понизили свої показники дотримання професійних стандартів.
- Збільшення кількості таблоїдних новин на сайтах призводить до збільшення оціночних суджень і, відповідно, погіршення дотримання стандарту відокремлення фактів від коментарів.
Моніторинговий аналіз проводився у вересні 2020 року в 19 загальнонаціональних інтернет-ЗМІ (десять найрейтинговіших, сім ЗМІ, що підписали меморандум Медіаруху за дотримання професійних стандартів, а також два сайти, які висловили бажання бути в переліку медіа, що підлягають моніторингу): obozrevatel.com, segodnya.ua, 24tv.ua, tsn.ua, strana.ua, pravda.com.ua, znaj.ua rbc.ua, unian.com, gordonua.com, nv.ua (М), liga.net (М), ukrinform.ua (М), zn.ua (М), censor.net.ua (М), tyzhden.ua (М), interfax.com.ua (М), suspilne.media, bykvu.com. Загальна вибірка становила 1900 матеріалів – по 100 матеріалів, узятих поспіль одночасно з кожного сайту, який було охоплено моніторингом.
З методологією дослідження можна ознайомитися тут.
Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews Network.
Help us be even more cool!