Війна та гендерний баланс. Моніторингове дослідження за третій квартал 2022 року
Через повномасштабне вторгнення Росії в медіа змінився порядок денний новин, тематичне різноманіття та пул експертів. У третьому кварталі 2022 року дослідники ІМІ зафіксували, що в середньому експерток цитують у 15% матеріалів, відповідно чоловіків як експертів представлено у 85% матеріалів з цитатами експертів в українських онлайн-медіа. Порівняно з попереднім кварталом показник гендерного балансу в медіа знизився на 1% на користь чоловіків.
Такими є дані моніторингу гендерного балансу в медіа, який провів Інститут масової інформації в серпні-вересні 2022 року *.
Жінки як героїні згадуються в 30% матеріалів, тоді як чоловіки – в 70% матеріалів онлайн-медіа. У порівнянні з минулим кварталом відсоток присутності героїнь збільшився на 8%.
ЕКСПЕРТИ ТА ЕКСПЕРТКИ ОНЛАЙН-МЕДІА
За даними дослідження ІМІ, у третьому кварталі 2022 року найбільше експерток зафіксовано на сайтах "РБК-Україна" (22% усіх матеріалів з експертними коментарями) та "Суспільне" (20%). Водночас найменше жінок як експерток залучали такі редакції: "Цензор" (8%), "Корреспондент" (7%) та "Гордон" (6%).
Щодо тематичного наповнення, найчастіше в третьому кварталі експертки коментували: війну та військову тематику (29,3% всіх коментарів експерток), міжнародну тематику (20,7%). Значно менше експерток залучали коментувати політичну тематику (10,3%), кримінальну хроніку та тему, пов'язану із суспільством (по 8,6%). Водночас мізерно згадок було про експерток у темах бізнесу, економіки, у сфері прав людини, науки та погоди.
Згідно з даними дослідження ІМІ, найчастіше експертки коментували матеріали про війну. Таких матеріалів майже третина (29,3%). Найбільше коментарів на тему війни медіа брали в керівниці Об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони України "Південь" Наталії Гуменюк. Матеріали з експертними коментарями Гуменюк стосувалися втрат окупантів, звільнення окупованих населених пунктів та оперативної інформації щодо Херсонського напрямку.
- ЗСУ знищили ще одну базу рашистів у Херсоні (відео)
- У ОК "Південь" прокоментували дані про звільнення сіл у Херсонській області
- Ситуація на Херсонщині: війська РФ не можуть стягувати резерви на Херсонщину, логістику підірвано
Окрім Гуменюк, тему війни та ракетних обстрілів росіян коментувала речниця Донецької військової адміністрації Тетяна Ігнатченко.
У матеріалах на міжнародну тематику (20,7% всіх коментарів експерток) найчастіше медіа цитували президентку Європейської комісії Урсулу фон дер Ляєн. У цих матеріалах експертка коментувала, що ЄС має обмежити ціну на російський газ, щоб завадити спробам Путіна маніпулювати енергетичним ринком.
- Санкції проти Росії – в Єврокомісії закликали встановити стелю цін на російський газ
- Урсула фон дер Ляєн закликала ЄС до обмеження ціну на газ для Росії та енергозбереження
- Обмеження цін на російський газ — у Єврокомісії задумалися про цінову стелю
Крім того, українські редакції публікували експертні коментарі іноземних лідерок, зокрема міністерки оборони Нідерландів Кайси Оллонгрен, міністерки оборони Австрії Клаудії Таннер, щодо допомоги Україні.
- Навчальна місія ЄС для ЗСУ – Австрія хоче уточнити можливість створення із законодавством ЄС
- Щонайменше кілька країн ЄС готові підтримати місію для навчання українських військових
Також траплялися матеріали з цитуванням очільниці МЗС Німеччини Анналени Бербок про те, що Німеччина пропонує країнам Євросоюзу зупинити спрощений візовий режим з Росією.
Щодо матеріалів на політичну тематику, найчастіше в медіа звучали коментарі народної депутатки з фінансового комітету ВР, фракція СН, Ольги Василевської-Смаглюк.
- Повернення акцизу на пальне: у фінансовому комітеті ВР розповіли, як це відобразиться на вартості для водіїв
- Що буде з цінами на пальне після повернення акцизів – Ольга Василевська-Смаглюк
Водночас траплялися поодинокі коментарі заступниці міністра соціальної політики Уляни Токарєвої та депутатки Київради, членкині комісії з перейменування Ксенії Семенової.
- У Київраді узгодила нові назви вулиць і новий формат табличок: хто за них заплатить і скільки
- У Мінсоцполітики розповіли про виплати, у разі обов'язкової евакуації
8,6% всіх матеріалів, де цитувалися жінки-експертки, припали на кримінальну хроніку. Експертні коментарі в цій темі звучали від речниць регіональних підрозділів поліції та ДСНС.
- На залізничних коліях у Попільні знайшли загиблого чоловіка
- На Новгород-Сіверщині у ДТП з квадроциклом загинув 16-річний хлопець
- У Києві викрили торговців тиграми
- На Чернігівщині за літо потонули 19 людей
Інші 8,6% матеріалів з цитатами жінок-експерток стосувалися суспільної тематики. В матеріалах цієї тематики залучалися психологині та волонтерки.
- Йти до школи чи лишатися дома? Психологиня дала пораду батькам
- У Кропивницькому для дітей-переселенців збирають канцелярські товари
Щодо чоловіків-експертів у публікаціях онлайн-медіа, то найчастіше коментарі траплялися в матеріалах про війну (41,6% всіх коментарів від чоловіків-експертів). Значно менше чоловіки коментували міжнародну тематику (16,8%), політичну тематику (11,9%), тему бізнесу та економіки (9,8%) та тему освіти (5,2%).
Майже половина експертних коментарів чоловіків стосувалася війни (41,6%). Значна частина цієї експертизи пов'язана з ракетними обстрілами українських міст. Українські політики та офіційні особи коментували наслідки війни у своєму регіоні. В моніторинговий період найбільше коментарів звучало від мера Мелітополя Івана Федорова, голови Миколаївської ОВА Віталія Кіма, керівника Сумської ОВА Дмитра Живицького, голови Харківської ОДА Олега Синєгубова, мера Маріуполя Петра Андрющенка та харківського мера Ігоря Терехова.
- Росія обстріляла центр Харкова, Терехов заявив про п’ятьох загиблих
- Вибухи у Мелітополі: Федоров розповів про наслідки для окупантів
- Сумщина: у Краснопільській громаді вирує лісова пожежа після обстрілів 2 вересня Через Маріуполь проїхала колона танків у бік Бердянська
- Війська РФ випустили по Миколаєву 16 ракет С-300
Крім того, українські медіа публікували експертизу військових та представників розвідки.
- Скібіцький розповів про кадровий голод у російській армії
- Росія може залучити до війни проти України ще до 350 тисяч військових – розвідка
16,8% матеріалів з коментарями чоловіків-експертів стосувалися міжнародної тематики. Ці матеріали здебільшого пов'язані з війною в Україні:
- Міністр оборони Словаччини хоче обговорити з колегами в ЄС питання передачі Україні МіГ-29
- Боррель очікує, що міністри ЄС дадуть ''зелене світло'' місії з навчання українських військових
- Допомога Україні: Латвія вже надала Україні військову підтримку майже на 300 млн євро
У матеріалах про політику (11,9%) найчастіше медіа цитували президента України Володимира Зеленського. Його заяви та коментарі стосувалися війни та потенціалу України.
- Зеленський назвав фактори, що сприятимуть початку переговорів із РФ
- Зеленський Володимир: Україна може стати зеленим енергохабом для Європи
- Україна може стати одним з найбільших виробників харчових продуктів у світі – Зеленський
- Санкції та візові обмеження мають змусити росіян відчути ціну агресії проти України – Зеленський
Водночас траплялися поодинокі матеріали з експертними коментарями українських посадовців та міністрів:
- Данілов розповів, що довело його до сліз і чому лається Зеленський
- Шмигаль назвав слабкістю та лицемірством заклики до переговорів з Путіним
- Україна запроваджує кращі європейські практики регулювання фармгалузі – міністр Ляшко
У 9,8% матеріалів чоловіки були експертами з бізнесу та економіки.
Одним з топових експертів на цю тему був міністр інфраструктури Олександр Кубраков, який коментував успішні результати експорту української агропродукції через морські порти.
- З українських портів одночасно вийшли шість суден
- Українське зерно: перше зафрахтоване ООН судно з українською агропродукцією прибуло до Африки
- Підбито підсумок місяця роботи зернового коридору
- Міністр інфраструктури Олександр Кубраков: про ціни на пальне та зерновий коридор
Крім того, експерти коментували матеріали про те, що "газова криза в Європі може тривати кілька зим". Експерти також коментували те, що експорт металопродукції, зернових та олійних культур позитивно вплине на бюджет України
- Розблокування портів для експорту металопродукції забезпечить зростання платежів до бюджету – економіст
- В Україні впаде ціна на гречку: експерт розповів, коли і на скільки
- Експорт зернових та олійних з України за 2022/23 МР становитиме 65–70 млн тонн
Разом з тим траплялися поодинокі коментарі чоловіків у таких темах: освіта, кримінал, суспільство, права людини, здоров'я та ІТ.
ГЕРОЇНІ ТА ГЕРОЇ ОНЛАЙН-МЕДІА
Відсоток присутності жінок-героїнь зріс на 8% у порівнянні з попереднім кварталом і нині становить 30%. Показник присутності чоловіків досі залишається майже вдвічі більшим – 70%.
Редакціями-лідерами із залучення жінок як героїнь матеріалів є сайти ТСН (47% загальної кількості героїв) та УНІАН (41%). Хоча традиційно ТСН тримає високий показник присутності героїнь, цей сайт згадує жінок у сексистських матеріалах, зокрема тих, що стосуються шоубізнесу.
У моніторинговий період найменше жінок-героїнь зафіксовано на сайтах НВ (9% усіх героїв та героїнь матеріалів) та "РБК-Україна" (11%). Однак ці медіа не транслювали сексизму та дискримінаційних меседжів щодо жінок.
Найчастіше в онлайн-медіа жінки як героїні траплялися в матеріалах про кримінал (18,3%), шоубізнес (16,6%), війну (12%), на міжнародну тематику (11,4%) та про спорт (10,9%).
Найчастіше в медіа жінки як героїні траплялися в матеріалах кримінальної хроніки (18,3% всіх згадок про героїнь). У моніторинговий період найчастіше героїнями криміналу були колаборантки та сепаратистки, які здавали чутливу інформацію про ЗСУ росіянам.
- Дружина бійця ЗСУ передавала РФ розвіддані
- Трьох зрадників викрито на Луганщині: Ще трьох зрадниць, серед яких зірка російської пропаганди, викрито на Луганщині, – СБУ
- Передавала координати ЗСУ: жительку Дніпропетровщини підозрюють у держзраді
У кримінальній хроніці також фігурували жінки, які постраждали від ДТП або порушували Кримінальний кодекс України.
Щодо героїнь шоубізнесу, то таких матеріалів зафіксовано 16,6% всіх згадок про героїнь. Цікаво, що в цьому дослідженні виявилося значно менше матеріалів про війну та селебріті на відміну від попередніх результатів. Нині контент здебільшого стосувався приватного життя відомих людей, що вказує на певне звикання до війни і повернення шоубізнесу до своїх звичних практик піару.
- Сини Брітні Спірс вперше розповіли про почуття до матері
- Мені ніхто не повірить: Настя Каменських чітко відповіла, чи вагітна вона зараз
- Маша Єфросиніна відповіла хейтерам за стару анорексичку
Окрім того, редакція УНІАН вирішила нагадати, як там справи в росіян.
Редакція ТСН публікувала сексистські матеріали щодо жінок. Наприклад, у матеріалі про селебріті Джорджію Солері редакція в заголовку та кожному реченні намагається акцентувати, що в жінки є груди. Такими меседжами знецінюють її як професіоналку та людину і виставляють лише як сексуальний об'єкт.
- В елегантному костюмі з сексуальним декольте: дівчина соліста Maneskin на червоній доріжці у Венеції
У 12% матеріалів жінки були героїнями публікацій про війну. Через повномасштабну війну героїнями цієї тематики зазвичай стають жертви обстрілів або близькі родички загиблих захисників.
- На Харківщині знайшли тіла двох жінок, які загинули під час обстрілу 27 серпня
- На війні із Росією загинув боєць Дмитро Ткаченко, який жив на Полтавщині
Також трапляються поодинокі матеріали про військовослужбовиць:
- ЗМІ розповіли, як українські студенти здобувають освіту в окопах та у перервах між боями (відео)
- Ольга Таран. Історія медика, яка рятувала поранених у Маріуполі
У матеріалах міжнародної тематики (11,4%) найчастіше героїнями були міжнародні та європейські лідерки.
- В Німеччині критикують главу МЗС за заяви про підтримку України
- Віцепрезидентку Аргентини намагалися вбити, але пістолет дав осічку
- Гілларі Клінтон підтримала Санну Марін на тлі скандалу з вечіркою
Водночас траплялися згадки про росіянок: євродепутатку Татьяну Жданок, роспропагадистку Дугіну та дочок Путіна.
- Не державною: у президента Латвії вирішили проігнорувати лист російськомовної євродепутатки
- Президент Латвії не розглянув листа депутатки, складеного російською мовою
- Вбивство Дугіної: роспропаганда показала архівні фото так званого підозрюваного
Майже кожен дев'ятий матеріал, де були присутні героїні, стосувався спорту (10,9%). Здебільшого героїнями цих матеріалів були українські тенісистки та спортсменки пляжного футболу.
- Сенсаційний тріумф: 20-річна українка здолала екс першу ракетку світу на US Open-2022 (відео)
- Юлія Дехтяр забила два голи за збірну України
- У друге коло парного розряду US Open вийшли дві українки
Окрім цього, під час моніторингового періоду були поодинокі згадки героїнь у матеріалах про освіту, суспільство, культуру, права людини та здоров'я.
Чоловіків як героїв публікацій найбільше згадували в матеріалах про кримінал (21,6%), у міжнародних новинах (18,4%), у матеріалах про спорт (15,9%), війну (15,2%) та шоубізнес (9,2%).
У кримінальній хроніці чоловіки як герої публікацій найчастіше траплялися в матеріалах як сепаратисти та колаборанти.
- Українець залучав пенсіонерів до збору даних про ЗСУ на Харківщині
- Тернополянину, який підтримував війну в Україні, пом'якшили покарання
- Гауляйтер Енергодара забезпечив вивезення 140 тисяч тонн зерна
- Під виглядом комунальника харків'янин шпигував для РФ – СБУ
Також траплялися матеріали, де чоловіки фігурували в кримінальних новинах як жертви або злочинці.
- У Києві студенти до смерті забили перехожого
- У Києві поліцейські вилучили 400 екзотичних тварин
- Харків'янина підозрюють у шахрайстві в Європі на €600 тис.
- Перевезення готівки: судитимуть митника за хабар
Героями публікацій з міжнародної тематики були здебільшого згадки про російських посадовців та політиків.
- Путін відмовиться від влади сам чи ні – експерти коментують перспективи зміни влади в РФ
- Колишній депутат Держдуми РФ про Навального: У нього імперіалістичні погляди
- Коли кар'єра висить на волосинці. Шойгу похвалився вже четвертим "взяттям" селища Піски
- Євросоюз розширив список санкцій проти Росії
У матеріалах про спорт найчастіше фігурував український боксер Олександр Усик.
- Усик назвав стадіон, на якому хоче завершити кар'єру
- Усик розповів Берінчику про долю свого будинку під Києвом
- Усик прокоментував слова Джошуа про громадянську війну в Україні
Водночас траплялися поодинокі згадки про інших спортсменів, зокрема матеріали про спортивні травми:
- Тайсон розповів про хворобу, яка прикувала його до інвалідного візка
- Захисник Шахтаря Корнієнко вибув до кінця року – деталі
- Я це заслужив: легенда тенісу розбив собі ніс ракеткою у матчі US Open-2022 (відео)
У матеріалах про війну (15,2%) здебільшого героями публікацій були військовослужбовці, які загинули через війну та обстріли росіян.
- На війні із Росією загинув боєць Дмитро Ткаченко, який жив на Полтавщині
- У боях за Україну з російськими окупантами загинув призер Чемпіонату світу з бойового самбо Зеленюк
- Семен Обломей мріяв лікувати дерева, та війна забрала його життя, але страва воїна житиме в столичному ботсаду
- Захищаючи Україну загинув Андрій Миколюк з Хмельниччини
Також траплялися матеріали про військових. Крім того, чоловіки як герої траплялися в матеріалах про шоубізнес, бізнес і економіку, політику, культуру та суспільство.
ФЕМІНІТИВИ
Дослідники ІМІ зафіксували, що 30% медіа, які ввійшли до моніторингу, досі не вживають фемінітиви у своїх матеріалах. Такі порушення були зафіксовані на сайтах "РБК-Україна", "Корреспондент" та УНІАН. До прикладу, редакція РБК-Україна ігнорує вживання фемінітивів у згадках про Наталію Гуменюк, керівницю Об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони України "Південь". Редакція використовує лексему керівник. Або в матеріалі з цитуванням міністерки оборони Австрії Клаудії Таннер (РБК-Україна – міністр). Якщо ви сумніваєтеся, як коректно створити фемінітив, мовознавці радять вживати "пані міністр", що відповідатиме правилам і врахується як фемінітив.
У редакції "Корреспондента" також були випадки ігнорування фемінітивів, наприклад "Емілі Торнберрі – тіньовий міністр Лейбористської партії з торгівлі".
Журналісти УНІАН у текстах зі згадками про Наталю Гуменюк вживали слово "начальник" замість "начальниця". Також у медіа систематично виникають проблеми в разі цитування синоптикині Наталки Діденко, яку часто називають "блогер і синоптик".
⚡️ Якщо у вашому медіа не знають, з чого почати покращення гендерного балансу, пропонуємо зробити самооцінювання і порахувати, скільки у вас експерток і героїнь, а скільки експертів і героїв. Гарантуємо здивування. Ми в ІМІ також підготували поради для редакцій, які бажають покращити дотримання гендерного балансу: 10 рекомендацій для журналістів щодо гендерного балансу.
* Дослідження контенту проводилось у серпні-вересні 2022 року в 10 загальнонаціональних інтернет-медіа: ТСН, УП, НВ, Цензор, Главком, РБК Україна, Корреспондент, УНІАН, Гордон, Суспільне. Вибірка становила 1000 новин (по 100 новин з кожного досліджуваного ЗМІ).
Help us be even more cool!